Skúsenosti so skládkou odpadu za Hlohovcom

Prezidentské voľby sa blížia. Jedna horúca kandidátka má so skládkami veľké skúsenosti, a to mi pripomenulo jednu zaujímavú skládku Vlčie Hory. Pozrime sa na ňu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Čo oči nevidia, mestských poslancov nebolí

alebo

Tajomstvo skrytej skládky odpadu za Hlohovcom

Minulosť: rok 2015

V novembri 2015 Hlohovcom otriasla správa o možnej toxicite obrovskej skládky odpadu za mestom. Len štyri kilometre za Hlohovcom sa nachádza kopec, v tom kopci roklina a v tej rokline hora odpadu. Tvorí ho zmes komunálneho, stavebného aj chemického odpadu, ktorý tam leží, kumuluje sa, ale najmä, mení svoje zloženie už od roku 2005.

Skládku vlastní spoločnosť Plastic People s.r.o., ktorá zákazníkom ponúka služby ako napríklad: zber odpadu, jeho bezpečné uskladnenie, vytváranie skládok odpadu a ich likvidáciu. Táto spoločnosť na hlavnej stránke svojho webu víta návštevníkov veľkým eko-bio logom: farebné pozadie so štyrmi kamienkami a v nich zastoknutý zelený lístok z akejsi rastliny. Všetko teda nasvedčuje tomu, že o bezpečné uskladnenie odpadu sa títo „páni“ vedia postarať. No je tomu skutočne tak?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď aktivisti z Greenpeace tlačili na políciu, aby vec prešetrila, a aby odborníci podrobili odpad chemickej analýze, výsledkov sa doteraz nedočkali. To, či je odpad skutočne toxický, nedokázali jednoznačne potvrdiť ani po takmer roku. A preto si vzorky priamo z miesta odobrali sami členovia Greenpeace a výsledky svojich analýz náležite zverejnili. Aké sú teda skutočnosti?

V pôde sa nachádza 15 toxických látok, ktoré môžu byť pre ľudské zdravie nebezpečné. Môžu ovplyvňovať produkciu hormónov v tele, poškodzovať imunitný systém, či ovplyvňovať plodnosť.

Aktivisti z Greenpeace a obyvatelia Hlohovca napokon dosiahli iba to, že skládka je oficiálne uzavretá, no to, či odpadu nelegálne nepribúda, nevie nikto. Obavy z toho, čo tieto unikajúce látky spôsobia v budúcnosti, sú namieste. Tajomstvom zostáva prítomnosť malých zvláštnych jazierok rôznorodých farieb, ktoré vznikli hromadením chemického odpadu. Sama som tieto jazierka na vlastné oči nevidela, pretože som poslušný občan, ktorý nevstupuje za tabuľky „zákaz vstupu“ a neprestriháva oká ostnatých plotov. A tak obyvatelia Hlohovca naďalej pijú vodu z mestského vodovodu v dobrej viere, že voda z neho je najzdravšia voľba. Dúfajme, že chemický odpad nesteká smerom nadol do spodných vôd smerom k mestskej vodárni.

SkryťVypnúť reklamu

Minulosť: rok 2018

V lete roku 2018 obyvateľom Hlohovca znova stáli vlasy dupkom. Teploty stúpali a odpad uzavretý v sudoch sa natlakoval a hrozilo, že doslova začne vybuchovať. Hrozila evakuácia obyvateľov a Vlčie hory sa dostali aj do hlavných správ v médiách. To už čosi znamená, asi to bude vážne, Hlohovcom sa šírili rôzne správy. Kompetentní sa dušovali, že odpad začnú likvidovať hneď po tom, čo klesnú denné teploty. V takých horúčavách by to vraj bola samovražda. Verím im. No po tom, čo odozneli letné horúčavy, nastala jeseň a s jeseňou prišlo ticho. O skládke sa už nerozpráva, tak je asi všetko v poriadku. Žeby? Nie. Nie je. Iba sa s tým nič ďalej nerobilo.

SkryťVypnúť reklamu

Prítomnosť: rok 2019

Hlohoveckú skládku mi pripomenuli nedávne správy: na skládke pristihli osobu, ako priváža novú dávku odpadu. Problém je vyriešený tým, že skládka je uzavretá a nesmie sa do nej pridávať nový odpad. Samozrejme, ak vás nikto nepristihne, zákaz ničomu nepomôže. Možno pomôže horúca kandidátka na prezidenta, ktorá má so skládkami dlhoročné skúsenosti.

Katarína Hrinčová

Katarína Hrinčová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Katarína. Pozorujem svet okolo seba a premýšľam aj o vlastnom mikrosvete. Posúďte sami, ako si tu žijeme. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu