Predstavme si stres na stupnici od 0 do 10 (10 najhoršie = maximálna paralýza). Ak cítiš ťažkú emóciu, ktorá je blízko 8, 9 alebo 10 je vhodné vyhľadať pomocnú ruku a neprechádzať si týmto procesom sám.
1. Aké to je, keď ťa navštívi stres
Dôležitá otázka - Ako sa cítiš vo svojom tele?
Naše telo nedokáže klamať. Naša myseľ áno. Myseľ nám dokáže povedať, že je všetko "fajn", aj keď vo vnútri chceme vybuchnúť... Telo nedokáže klamať. Na tele sa odrazia všetky emócie. Telo vždy povie pravdu. Vždy.
Uvedom si, ako sa cítiš vo svojom tele. Cítiš ako ti zviera hrdlo? Máš zrýchlený dych? Stiahnuté brucho? Chceš utiecť niekam do bezpečia? Máš chuť kričať? Alebo plakať? Máš chuť schúliť sa do kĺbka pod paplón a nikdy nevyliezť?
2. Dostaň z tela emočný stres
vyskáč to, vytras to z tela von - naozaj fyzicky rozpohybuj končatiny - ruky aj nohy - aby z tela odišlo napätie - odporúčam Čchi-Kung - hlavne prvé dve cvičenia, ktoré nájdete v tomto videu
hlboký nádych cez nos a hlasný výdych cez ústa (ááááá) - zopakuj niekoľkokrát
choď na prechádzku - pomôže ak to vychodíš
3. Upokoj svoj nervový systém
Jednoduché spôsoby, akými zreguluješ svoj nervový systém:
upokoj svoj dych (výdych dlhší než nádych) - upokojí sa aj tĺkot tvojho srdca - a to navodí pocit bezpečia
uvoľni sánku, jazyk nech sa nedotýka podnebia úst - zaujímavosť - jazyk je prepojený s centrom reči - centrum reči je prepojené s ľavou hemisférou mozgu a my chceme aktivovať pravú. Ľavá Hemisféra zvyšuje mentálnu aktivitu a mentálne napätie, pravá nás upokojuje.
zatvor si oči a jemne sa usmej - úsmev vyšle informáciu do mozgu, že je všetko v poriadku (naše telo komunikuje s našim mozgom neustále! )
vedený breathwork - Môj obľúbený breathwork facilitator je Taylor Somerville - jeho vedené nahrávky (v angličtine) nájdete na Insight Timer. Môžte skúsiť vedený breathwork od Wim Hoffa (v slovenčine), alebo dychové cvičenia, ktoré vediem ja.
EFT tapping - emotional freedom technique - VEĽMI účinná metóda, určite neváhaj a vyskúšaj. V angličite je veľmi dobre vysvetlený postup v tomto videu, v češtine sa mi páči video od tejto pani. Táto technika pochádza z čínskej medicíny a pracuje s tzv. meridiánmi (energetickými dráhami) v našom tele.
strava (obmedziť kofeín, piť bylinkové čaje) + dostatočný spánok
4. Ukotvenie – neuteč. zostaň.
Utiecť pred pocitmi znamená rozptýliť sa - pozrieť si film, zavolať niekomu, ísť na sociálne siete a pod.
Mozog si myslí, že ak neutečieš pred negatívnou emóciou, tak ťa automaticky pohltí. To ale nie je pravda. Ak neutečieš, získaš veľmi zaujímavú perspektívu. Budeš ten, ktorý sa na to celé pozerá z diaľky. Zrazu zistíš, že si to „prežil“, a že si nemusel panikáriť, utekať, rozptyľovať sa. Staneš sa Pozorovateľom.
Skús sa ukotviť v tomto okamihu, aj keď sa ti nepáči. Tomuto sa hovorí Mindfulness alebo Všímavosť.
5. Vytvor priestor
Potom, čo si sa úspešne ukotvil v tomto momente a stal sa pozorovateľom je čas vytvoriť BEZPEČNÝ priestor.
Stres prináša pocit úzkosti. ÚZKOSŤ znamená, že je v našej hlave ÚZKO. Nie je tam dostatok priestoru. A my chceme vytvoriť bezpečný priestor okolo nepríjemného pocitu.
Povedz svojmu pocitu napríklad toto:
- Si tu vítaný.
- Nemusíš nikam odísť. Ani ja nikam neodídem.
Predstav si stres (alebo akúkoľvek inú nepríjemnú emóciu) ako malé vystrašené dieťa, ktoré ťa navštívilo. A predstav si samého seba ako hostiteľa, ktorý dokáže ustáť tieto emócie. To, že sa dieťa bojí neznamená, že sa musíš báť aj ty.
Tvoje telo je domovom pre rôzne emócie, ktoré k tebe prídu na návštevu. Vytvor pre nich bezpečný priestor.
Vyskúšaj a posúď sám. Čo nefunguje, to zahoď. Čo funguje - rob pravidelne. Každé ráno po zobudení je dobré urobiť niečo pre reguláciu svojho nervového systému. Telo, Myseľ a Duša sa ti za to odvďačia.