Ako reagovať na výčitku - princíp nenásilnej komunikácie

Už dlhšie sa zaoberám tématikou dobrá medziľudská komunikácia. Začalo ma to zaujímať, pretože som sa chcela naučiť, ako lepšie reagovať na negatívne situácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď som sa v nejakej ocitla, mala som chuť utiecť a veľakrát som aj utiekla. Nevedela som, ako dostať svoje emócie a reakcie pod kontrolu.

Začala som teda hľadať spôsoby, knihy, ľudí, ktorí by mi v tom urobili jasno. Objavila som knihu Nenásilna komunikácia (z ang. Nonviolent / Compassionate Communaction).

Predstavte si, že vám niekto povie, že ste veľmi egocentrická a sebestredná osoba. Autor opisuje 4 druhy reakcií, ktoré môžu nastať:

1) Viniť sámeho seba

Prvý druh reakcie je, že začneme obviňovať seba samého a staviať do role obete: ,,Ach, som príliš egocentrická osoba, mala by som byť viac .... " Pocity, ktoré s tým súvisia sú: hanba, vina, nespokojnosť so sebou, znižovanie vlastnej sebaúcty či sebavedomia. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2) Viniť druhého 

Druhou reakciou na negatívny komentár, výčitku je zaujať obrannú pozíciu a zaútočiť na protivníka. ,,To ty si príliš egocentrický, nikdy mi nevenuješ pozornosť, si stále v práci, ...." V tomto prípade sa človek dostane do začarovaného kruhu, kedy na útok reaguje protiútokom a takmer nikdy z toho nemôže vzniknúť nič pozitívne, žiadne riešenie, východisko, či kompromis.

3) Pochopiť svoje pocity

Treťou možnosťou je, že si začneme uvedomovať, aké pocity v nás táto výčitka vytvára. ,,Cítim sa dotknuto, že si to o mne myslíš. Mám iba pocit, že by som mala venovať čas aj sama sebe,....". Takýmto štylom komunikácie dosiahneme to, že náš partner možno pochopí, ako sa cítime a možno sa do nás dokáže na základe toho lepšie vcítiť. Stále je ale otázne, či dôjde k vyriešeniu pôvodného problému. Partner totiž môže vaše pocity vnímať ako výhovorku, či ďalšiu výčitku voči nemu.

SkryťVypnúť reklamu

4) Pochopiť pocity druhého

Štvrtý spôsob, pravdepodobne ten najlepší, je vcítiť sa do druhého človeka a pochopiť, prečo povedal to, čo povedal. ,,Keď mi vyčítaš, že som egocentrická, máš pocit, že ti nevenujem dostatok pozornosti? Chýba ti niečo? Prečo si to o mne myslíš?". Aby sme neriešili iba problém, ale hlavne príčinu problému, potrebujeme zvýšiť svoju empatiu a pochopiť prečo nám druhý človek niečo vyčíta. Je to zároveň najťažšia možnosť a najmenej príjemná, pretože musíme opustiť svoje ego a zamerať sa aj na pocity druhého človeka. 

Je dôležité na komunikácií pracovať, učiť sa o nej, rozvíjať ju, pokiaľ chceme zvládnuť konfrontáciu, negatívne situácie v partnerstve, vo výchove detí, v biznise atď. Keď pochopíme samích seba, pochopíme aj druhého človeka. 

SkryťVypnúť reklamu

Nie sú to rozdiely, ktoré nás rozdeľujú. Je to naša neschopnosť rozpoznávať, akceptovať a oslavovať tieto odlišnosti. - Audre Lorde

Ak nie ste ochotní učiť sa, nikto vám nepomôže. Ak ste odhodlaní učiť sa, nikto vás nemôže zastaviť.

Lenka Hruščáková

Lenka Hruščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  127x

Zámerom týchto článkov je ✨ trochu vás inšpirovať ✨ trochu vás pobaviť ✨ v ideálnom prípade skĺbiť oboje :)

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu