Mali by nás učiť, ako sa správne učiť

Pred tým, než nás posadia do lavíc a začnú nás učiť, mali by nás najprv naučiť ako sa učiť. Respektíve, v ideálnom prípade by každého z nás individuálne pozorovali a zistili by, akou formou sa najlepšie učíme nové veci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pretože táto forma sa bude líšiť od človeka k človeku. Namiesto toho sa na nás systém pozerá ako na zástup rovnako zmýšľajúcich bytostí, s rovnakými potrebami, s rovnakou rýchlosťou chápania, s rovnakými predispozíciami, talentami a posadí nás poslušne do lavíc. Ruky za chrbát, neodvrávať a učiť sa... všetci a všetko, bez rozdielu. 

Sama nemám všetky odpovede a riešenia na problémy v súčasnom školskom systéme, ale jedno viem naisto - každý z nás je iný a potrebuje preto odlišný prístup. Všímam si to na deťoch, aj na sebe. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náhodou som sa dostala ku kurzu Learn how to Learn Powerful mental tools to help you master tough subjects, kde hovoria o pomocných technikách pri učení sa a aj o tom, prečo vedomosti z hlavy po testoch väčšinou vyfučia. Kurz obsahuje podľa mňa mnoho užitočných informácií a poslúži každému, kto sa vo svojom živote niečo učí, či už na škole alebo mimo nej. Je zdarma, síce v angličtine ale niekde aj s českými alebo slovenskými titulkami. 

Hneď z úvodu toho kurzu ma prekvapilo, akú dôležitú úlohu hrá pri učení kvalitný spánok. Je dokázané, že v spánku sa vedomosti, ktoré máme uložené v krátkodobej pamäti presúvajú do dlhodobej a taktiež sa v spánku z pamäte mažú veci, ktoré pre nás už nie sú viac prospešné. Aj preto sa odporúča po rozchode veľa spať. Spánok zvyšuje šancu, že si niečo zapamätáte až o 20-40%. 

SkryťVypnúť reklamu

Na našu dlhodobú pamäť vplývajú predovšetkým tieto veci: 

  • spánok 

  • športová aktivita 

  • mentálne zdravie

  • strava 

Ak si chcete viac pamätať, tak sa vyspite, zašportujte si, jedzte zdravo a popracujte na tom, aby ste mali v hlave poriadok a mohli sa tak sústrediť na veci, ktoré sa chcete naučiť. Psychické pohodlie hrá extrémne dôležitú úlohu. Pretože deti, ktoré sú doma ľúbené sa chodia do školy učiť. Deti, ktoré doma nie sú ľúbené, si do školy chodia po lásku. 

Pomôcka, ktorá padne vhod - keď radi prokrastinujete

Ak patríte k ľuďom, ktorí prokrastinujú, teda k drvivej väčšine ľudí na tejto planéte, skúste tento jednoduchý trik s názvom Podomoro. Rozvrhnite si časovo priebeh vášho štúdia alebo práce. Odporúča sa 25 minút plnej pozornosti. Počas tejto doby sa nesmiete nechať vyrušiť. Žiadne telefóny, lakovanie nechtov, televízia, robenie jedla, upratovanie, skrátka nič, čo by vás vyrušilo a rozptýlilo. Venujte 25 minút plnej pozornosti tomu, čo sa učíte alebo čo práve robíte. Po 25 minutách si doprajte odmenu - mobil, jedlo, tv show, po dobu napríklad 15 minút. A takto to opakujte viac krát do dňa. Najdôležitejšie na celej tejto metóde je, že si jasne nastavíte pravidlá KEDY si poviete NIE a KEDY poviete ÁNO svojej plnej sústredenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôcka, ktorá padne vhod - keď si potrebujete zapamätať nesúvislé delenia 

Veľmi zaujímavá metóda, ako si niečo zapamätať, je technika, ktorá má názov Memory Place Technique. Ide o vybavovanie si vecí v dobre známom priestore. Predstavte si napríklad váš domov a izby v ňom a ako sa na gauči nachádza prvá vec, ktorú si potrebujete zapamätať, povedzme jablko. Ako sa pri dverách nachádza ďalšia vec na zozname, napríklad banán, a ako sa v predsieni nachádza vajíčko. Schopnosť vybavovať si priestor je v nás silne zakorenený. Naši predkovia museli túto schopnosť naplno rozvíjať, inak by sa v lesoch stratili a zomreli by tam. Každý z nás má preto v sebe vyvinutý cit pre vybavovanie si priestorov, a tiež aj vecí v ňom, čo nám v tomto prípade veľmi pomôže.

SkryťVypnúť reklamu

Len preto, že to máte v zošite, neznamená, že to máte zaručene aj v hlave

Písanie (rukou) je veľmi šikovná metóda, ako zakódovať informácie hlbšie do pamäte, avšak.. odborníci hovoria o tzv. Ilúzii kompetencií, kedy si môžeme myslieť, že to, čo máme napísané v zošite, musíme mať určite aj niekde v hlave. Nie je to pravda. Pozor na bezmyšlienkovité zvýrazňovanie, či podčiarkovanie slov a viet, ktoré navodí iluzionárny pocit, že si to "vrývate" do pamäte. Podčiarkovanie sa musí robiť dôkladne. Menej je viac, preto si podčiarkujte len to, čo je naozaj ale NAOZAJ dôležité. V opačnom prípade, začne byť pre vás zvýraznený text mätúci a stratí sa v mase ostatného textu. 

Opakované čítanie textu má zmysel vtedy, ak je rozložené v čase. 

Je omnho viac efektívne a pravdepodobné, že si viac zapamätáte ak sa budete učiť 10 minút denne po dobu 3 týždnov, ako 3 hodiny v deň pred skúškou. Toto sa tak ľahko káže a tak ťažko žije. Avšak, teraz už viem, že keď chcem dlhodobé výsledky, tak preto musím dlhodobo niečo robiť. Presne tak ako v posilke, keď chcem svaly, nestačí mi raz do mesiaca na 5 hodín podvíhať činky. Rovnako je to aj s mozgom, tiež by sme ho nemali zobrať do posilky a umučiť k smrti deň pred testom. 

Pokračovanie článku nájdete na mojom blogu.

Lenka Hruščáková

Lenka Hruščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  109x

Zámerom týchto článkov je ✨ trochu vás inšpirovať ✨ trochu vás pobaviť ✨ v ideálnom prípade skĺbiť oboje :)

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu