Slovenský poľnohospodár sa môže aj poskladať, aj tak nebude konkurencieschopný tomu zo starej Európy. Kde je hospodárska súťaž. Ako môžeme konkurovať Nemcom či Francúzom, keď majú temer dvojnásobné dotácie? Pamätám si časy, keď slovenskí ovocinári vyvážali vagóny ovocia a produktov do zahraničia. Cielenou likvidáciou a obmedzeniami sme sa dostali na produkciu ovocia až 1 % z celkovej spotreby.
Mäso a mäsové výrobky? Zabudnite. Hovädzí dobytok už pomaly nejestvuje. Pastierstvo ledva prežije. Je súboj naozaj o prežitie a v poľnohospodárstve vydržali iba totálni fanatici. Slovensko je tradičná poľnohospodárska krajina, ktorá ma zdroje aj ľudí. Ľudia však už nechcú pracovať s pôdou a obrábať ju. Maximálne tak developeri.
Som za úniu - jednoducho musíme niekam patriť, ale za úniu, kde budú platiť rovnaké pravidlá pre každého. Slovensko v budúcnosti môže určovať ceny. Ceny vody a potravinárskych komodít: vody bude čím ďalej väčší nedostatok podobne ako potravín. Neviem, či si to nikto neuvedomuje, ale jesť a piť naozaj musíme. Autá, elektronika, oblečenie – to všetko je len obyčajná spotreba, bez ktorej sa zaobídeme.
Ak únia bude fungovať na takých kontrolách, ako predviedli voči Grécku, ako im máme veriť, že zákony, ktoré robia, sú v prospech nás a nie niekoho tretieho? Hospodárska súťaž v oblasti výroby a produkcie potravinárskych výrobkov úplne zlyhala. Je netransparentná. Únia sa musí zmeniť a prehodnotiť svoje meter. Ináč euroskeptici získajú navrch.
EÚ stále hovorí o diskriminácii a rovnakých šanciach. Sama však tieto pravidlá očividne porušuje. Načo je dánskemu poľnohospodárovi dvakrát vyššia dotácia, ak má desaťnásobne vyšší príjem. K tomu prirátam priame dotácie od ich vlády a náš poľnohospodár má len oči pre plač. K tomu prirátam nadprodukciu a nízke ceny, ktoré iné vlády svojim poľnohospodárom dorovnajú rozličnou formou, naši sa len pozerajú ako zanikajú SHR, Družstvá, potravinárska prvovýroba. Ak sa má naozaj ukázať schopnosť našich poľnohospodárov, potom nech sa zrušia všetky dotácie! Áno, je to extrém a potraviny by vyskočili aj o 100% a viac. Aspoň by sme sa neprežierali J a kupovali len nutné, ale zistili by sme, či je to naozaj potrebné takto dotovať poľnohospodárstvo.
Teda, kto najviac diskriminuje? Samotná EÚ. Stávame sa banánovou republikou. Z áut sa nenajeme. Ak raz padne automobilový priemysel, padne aj celé Slovensko. Slovensko ako montážna linka takmer bez žiadneho ľahkého priemyslu a poľnohospodárstva nemôže má mať v prípade hlbokej krízy dlhú životnosť. Chýbajú nám malé výrobné podniky, rodinné firmy, služby a rozvinuté poľnohospodárstvo, ktoré tam tiež jednoznačne patrí.