Či už čerpali nápady odo mňa, alebo od hocikoho iného, je to jedno. Myšlienka by sa mala zrealizovať. Má to však aj svoju temnú stránku. Triedený odpad je príliš drahý. Nemáme linky na spracovanie. V tomto prípade by som urobil jednu vec. Požiadal naše vedecko-výskumné inštitúcie, aby našli využitie tohto odpadu.
Druhá vec, aby Eurofondy poslúžili na založenie týchto spracovateľských podnikov. Aj keď na Slovensku existuje množstvo spracovateľských podnikov, produkty v praxi som ešte nevidel. Ide o to, aby sa zarobilo aj z tých pet fliaš, aj z plechoviek či papiera. O tetrapakoch už ani nehovorím. Smerovanie separácie a využívania odpadov by mala smerovať práve týmto smerom. Zvoz triedeného odpadu a jeho využitie by malo byť zosieťované priamo so spracovateľmi.
Určite sa dajú využívať dané materiály na stavebné materiály, textil a pod. Ak to ide v Číne či na Taiwane, musí sa to dať aj na Slovensku. Nie je možné, aby Čína vykupovala odpad z Európy a dovážala nám produkty z tohto odpadu, ktoré my následne veselo kupujeme.
To sme naozaj neschopní spracovávať tento odpad, alebo sme veľmi pohodlní a radšej si ho zakopeme na skládkach či spálime v spaľovniach? Nie je to ani ekologické a už vôbec nie praktické. Možno pri tom zakopávaní myslíme na smetiská ako možný zdroj plastového bohatstva do budúcnosti pri celosvetovom nedostatku ropy. Je to naozaj zábava, že smetiská sú prakticky plné možného stavebného či iného materiálu a my sme voči tomu úplne apatickí. Ak už nemyslíme na prírodu, tak začnime myslieť ekonomicky a začnime vrážať peniaze do technológií spracujúcich odpad.
Je to naozaj zdroj budúcich surovín. Čo ešte musím skritizovať v tejto dobe plastovej, je macošské správanie našej legislatívy. Veď len taký výkup a zálohovanie plastových fliaš funguje v množstve krajín a nie je to problém. Prečo je to problém na Slovensku? Loby výrobcov a producentov. Kedysi som kupoval minerálku výlučne v sklenených fľašiach. Je to úplne iná chuť ako z fľaše plastovej.
Podobne by som zakázal jednorazové plastové poháre na všelijakých podujatiach. Je to hrozné. Jednoducho nech používajú či už keramické, alebo sklenené formou zálohy. Človek si vypije a pohár vráti. Ak bude chcieť piť ďalej, pohár si nechá a vráti ho až na konci. Takto to funguje v Rakúsku alebo v Nemecku. Žiadna novinka, ale to množstvo ušetrených plastových pohárov a neporiadok na uliciach sa vôbec nedá porovnávať.
Využívanie nezamestnaných na triedenie odpadu je jedna z veľmi dobrých alternatív.