V rámci konferencie vystúpil aj primátor mesta Peter Molčan. Stručne charakterizoval Sabinovské lesy a poukázal na dôležitosť lesa ako nielen zdroja príjmov z predaja dreva, ale poukázal hlavne na multifunkčnosť lesa a jeho pridané funkcie, zdravotnú stránku, vodo-zádržnú funkciu lesa, protieróznu funkciu lesa, využívanie lesa na turizmus atď..
Na druhý deň pokračovala konferencia otvorením, príhovorom spoluorgnizátora konferencie Gastonom Francom - predsedom “Lesníckej” skupiny Európskeho parlamentu “Klimatické zmeny, biodiverzita a udržateľný rozvoj“. Dvojdňová udalosť poskytujúca debaty a výstavy objasnila najzásadnejší význam dosahovania a uchovávania rovnováhy medzi mnohonásobnými prínosmi lesov.
„Musíme bojovať proti znepokojujúcej situácii s cieľom zachrániť ohrozené lesy tejto planéty,“ povedal monacký princ Albert II. na konferencii vysokej úrovne v Európskom Parlamente, ktorá mala za úlohu osláviť rok 2011 – Medzinárodný rok lesov.
„Musíme odomknúť pravý potenciál európskych lesov, ktoré sú hnacím motorom nárastu zelene naprieč celým kontinentom, rovnako ako aj oceniť jeho hlavné ekonomické, sociálne a environmentálne prínosy,” vyhlásila Julia Marton-Lefèvre, Generálna riaditeľka IUCN (Svetová únia ochrany prírody).
Najnovšie výskumy poukazujú na to, že živobytie 1,6 miliardy ľudí je závislé od lesov. S ohľadom na klimatické zmeny a neprecedentnú ekonomickú krízu, lesy zohrávajú poprednú úlohu v ekonomickom udržateľnom rozvoji a zmiernení chudoby. Demonštrovaním tohto, „kladúc dôraz na prechod ku zelenej ekonomike – a jej finančné a ľudsko-právne aspekty”, Chris Vanden Bilcke, predseda UNEP Brussels prišiel k záveru, že „Rio +20 bude mať významný dopad na lesnícku politiku.”
Docielenie udržateľnosti vyžaduje posilnenie globálneho riadenia, silnú medzinárodnú spoluprácu a realizáciu a presadzovanie zákonov. Úspešné partnerstvá s kľúčovými krajinami ako Indonézia či Brazília prostredníctvom iniciatívy nórskej vlády zacielenej na klímu a lesy - REDD+ (Znižovanie emisií z odlesňovania a degradácie lesov) – „vyúsťujú do politických záväzkov, redukcie emisií, a cenných poznatkov," povedal veľvyslanec Hans Brattskar z nórskeho Ministerstva životného prostredia.
Podnikanie krokov, ruka v ruke s miestnou populáciou a regionálnymi lesníkmi, je základom. Úspešné verejné a súkromné programy ako FUTUREforest, FLEG (Uplatňovanie lesného práva a dozoru) a ochranársky program vedený Air France na Madagaskare demonštroval pridanú hodnotu verejnej účasti v rozhodovacom procese. Navyše, zdieľanie vzdelania a vedomostí je „nevyhnutné pre vzájomné pochopenie problémov a koherentný prístup k výzvam, ktorým čelíme,” dodal Dr Sjur Baardsen z COST, Európska spolupráca v oblasti vedy a techniky, ktorý tiež zdôraznil, že dialóg medzi vedeckým a politickým svetom by mal byť podporovaný.
Vyzdvihnutím „holistického prístupu k lesom, vrátane všetkých účastníkov a všetkých politík,” poslanec Európskeho parlamentu Gaston Franco prišiel k záveru, že „lokálne populácie by si mali uvedomiť ekonomický záujem o ochranu lesov.”
Organizovaná interskupinou Európskeho parlamentu „Klimatické zmeny, biodiverzita a udržateľný rozvoj“, súčasne vedená Európskym úradom pre ochranu prírody (EBCD) a Svetovou úniou ochrany prírody (IUCN), v spolupráci so siedmymi Interreg IVc FUTUREforest regiónmi, Nadáciou Monackého Princa Alberta II, Misiou Nórska pre štáty EÚ, Air France, COST, EEA a UNEP, konferencia spojila viac ako 250 účastníkov vrátane uznávaných expertov z medzinárodných, európskych a národných inštitúcií, renomovaných vedcov, neziskové organizácie a súkromný sektor.
Závery a prezentácie budú dostupné v stručnosti na: www.ebcd.org.
In. Gabriel Huraj
Preklad: Jana Vargová

V strede: Princ Albert II

naša pracovná skupina