Kvalita či kvantita?

Túto otázku si kladiem pri pohľade na naše vysoké a stredné školy.  Úroveň vzdelania prudko klesá a môžem otvorene povedať aj možnú príčinu, ktorá tu je. Peniaze! Poviete si, nič nové. To je pravda. Lenže nejde o to, že školstvu chýbajú peniaze, aj keď aj to je pravda, ale systém udeľovania finančných prostriedkov na jedného študenta. Následne si škola drží maximálny možný počet študentov. Stredná škola ani len nevyhodí záškolákov, lajdákov a iné prípady a žiak či študent si toho je veľmi dobre vedomý a maximálne to zneužíva. Rodičia sú k tomuto správaniu tolerantní a tiež o tom vedia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Funkcia školy ako vzdelávacej inštitúcie končí a nastupuje škola ako možný príjem za študentov, respektíve žiakov. Kvalita sa už nenosí, aj keď sú výnimky. Je to spoločenský problém. Ak počet študentov klesá na základe populačnej krivky, musí začať klesať aj počet škôl. Je to priama úmera a kto tomu nechce rozumieť, žiaľ je to tak. Napríklad systém niektorých krajín by som veľmi rád videl na Slovensku. Ak sa má udržať remeslo a určitá remeselná spôsobilosť, tak nech vznikajú hoci aj združené školy, kde sa budú vyučovať všeobecné predmety a následne odborné predmety sa budú vyučovať v podnikoch a u remeselníkov, ktorí by dostali na to oprávnenie. Čo tým sledujem? Hlavne prepojenie školy s praxou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším obrovským neduhom je, že každý chce mať titul, aj keď nemá na to bunky. Študenti by pri prímacích skúškach na vysokú školu mali prejsť aj určitými IQ testami, či to vôbec zvládnu. Potom sú zbytočne vyhodené peniaze štátu, ak počas štúdia v prvom ročníku skončí vyše 50% študentov. Osobne si myslím, že aj niektoré odbory ako sociálna práca a podobne by mali byť len ako doplnkovým predmetom k ostaným odborom a nie samostatné štúdium. Pomaly každý, kto chce  „iba “ titul, študuje sociálnu prácu. Pripadá mi ti hlúpe. Máme už toľko sociálnych pracovníkov s diplomom, že rómska otázka mala  byť dávno vyriešená.  

SkryťVypnúť reklamu

Počet vysokých škôl je neúmerne vysoký. Na takom malom Slovensku, mať vyše 30 vysokých škôl - je to normálne? A v práci pomaly aj na upratovačku budete potrebovať vysokú školu. Výskum je niekde vo hviezdach a odniesol ho Pegas na svojich krídlach. Zase trošku odskočím ku stredným školám, pretože vysoké školy  pracujú len s materiálom, ktorý dodajú tieto inštitúcie. Drzosť a arogancia voči učiteľom na niektorých stredných školách je priam neúnosná. Učitelia postupne budú musieť asi začať chodiť na kurzy sebaobrany.  Mobily v školách a nahrávanie učiteľa počas hodiny. Drzé odvrávanie. Výstrelky. Nadávky. Ak je toto demokracia v školstve a spoločnosti, tak Boh s nami! Potom naozaj zaveďme povinne kamerový systém na školách a presvedčme rodičov, čo sú ich deti zač. Povinne zo zákona sa zakáže používanie mobilov a iných elektronických záznamových zariadení v školách a priestoroch škôl. Ak urobí  žiak opakovaný priestupok,  okamžite by mal letieť  zo školy, ale škola sa predsa nepripraví  o financie za tohto žiaka. Žiak sa presunie v prípade dokončenia povinnej školskej dochádzky do dovzdelávacieho inštitútu. Tak aby na toto indivídum a jemu podobné nedoplácala spoločnosť. Ak sa bude chcieť vrátiť dokončiť si školu – jednoducho si ju zaplatí. Je nutné, aby sa spustila verejná diskusia o súčasnej situácii v školstve.

Gabriel Huraj

Gabriel Huraj

Bloger 
  • Počet článkov:  185
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Je množstvo vecí a udalostí, ktoré každodenne prežívam. O niektoré pocity a postrehy sa chcem podeliť ajs vami a spoznať váš názor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu