Pokuty mobilných operátorov a zákonný spotrebiteľský „zlepšovák"

Vianoce cítime na každom kroku. Aj v ponuke „výhodných" mobilných  produktov. Ponuky sú rôzne, avšak tie, ktoré sú s viazanosťou na isté obdobie (napr. 12, 18, či 24 mesiacov), majú jeden spoločný znak:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

„Ak sa zaviažeme a chceme predčasne ukončiť zmluvu, tak musíme uhradiť celú sumu zmluvnej pokuty."

Tento limit nás odrádza ukončiť zmluvu počas jej trvania. Aj keď v budúcnosti nám konkurencia môže poskytnúť omnoho výhodnejšie podmienky. Práve preto, som upriamil pozornosť a navrhujem legislatívnu zmenu.

V zmluve je zmluvná pokuta

Inštitút zmluvnej pokuty má v práve svoje tradičné postavenie (§ 544 a nasl. Občianskeho zákonníka), nakoľko je to zabezpečovací prvok zmluvných vzťahov. Garantuje a robí zmluvný vzťah „pevnejším" a poskytuje ochranu mobilnému poskytovateľovi, ak „natrafí", napríklad na špekulatívneho zmluvného partnera alebo zákazníka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V záväzkovom súkromnom práve platí pravidlo dispozitívnosti, teda zmluvnej voľnosti uzatvárania tej ktorej zmluvy. Inak povedané, to na čom sa „na papieri" dohodneme, teda aj zmluvná pokuta (ak nie je v rozpore s pevne danými ustanoveniami), platí.

Zmluva s operátorom je spotrebiteľskou zmluvou

Zmluvné vzťahy, ktoré sú uzatvárané so spotrebiteľom (fyzické osoby, nepodnikatelia) majú, celkom správne, osobitné postavenie ochrany. Jednoduchý zákazník mnohokrát nemôže (alebo len s veľkými ťažkosťami) ovplyvniť znenie zmluvy. A dajme si ruku na srdce, komu sa chce čítať niekoľkostranové zmluvné podmienky... Práve preto existuje ochrana spotrebiteľa aj keď nerieši veci, ktoré by mohla bez nutnosti právnych znalostí zákazníka.

SkryťVypnúť reklamu

Tip na spotrebiteľský „zlepšovák"

Preto navrhujem, aby v prípade uzavretia spotrebiteľskej zmluvy s viazanosťou do budúcnosti bol Občiansky zákonník upravený tak, aby sa spôsob určenia zmluvnej pokuty vypočítaval ako pomer sumy z času trvania zmluvného vzťahu.

Príklad: Ak uzavriem viazanú zmluvu na 24 mesiacov a zmluvná pokuta bude určená na 240,- €, tak napr. 12 mesiac od uzavretia bude zmluvná pokuta 120,- € Keď 3 mesiace pred uplynutím, tak 30,- €, ...

Problematikou zmlúv a pokút spotrebiteľského charakteru doposiaľ politici nevenovali veľkú pozornosť, čo má za následok aj brzdenie konkurencie u mobilných operátorov. Toto je môj návrh na tento, možno malý, ale o to jednoduchšie riešiteľný štart a zosilnenia konkurenčného prostredia. Teším sa na Vaše prípadne nápady na vylepšenia.

Róbert Huran

Róbert Huran

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Informatika, právo, verejná správa sú moje hobby a práca. Osobná web stránka www.huran.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu