
V poslednej dobe na GOV.NETe (stránky vlády a jej inštitúcii) môžeme čoraz viac vidieť pribúdať dokumenty v propietárnych a nie otvorených formátoch. Čo podľa nás nie je vobec v súlade so smernicami EU a jeto protiústavne. Štát nás nemôže nútiť používať žiadne uzatvorené dokumenty a formáty amerických spoločnosti ako je Microsoft a ich Microsoft Office formáty ktoré nespĺňajú kritéria otvorených štandardov a dokumentov. Zopár inštitúcii na slovensku aspoň uvoľnuje dokumenty v Adobe Acrobat súboroch ktoré spĺňajú väčšinu otvorených štandardov.
Najväčší gól informatizácie, ktorý bol doposiaľ objavený je na web stránkach daňového riaditeľstva SR. Pred nedávnom začali poskytovať elektronickú komunikáciu so svojimi daňovými poplatníkmi cez portál eTax. Po prihlásení do portálu si potrebuje nahrať elektronický certifikát, každý si povie prečo nie, je to v súlade s vyhláškami Národného bezpečnostného úradu. Jedna taká "malá" chybička však vznikla, nemôžete žiadny elektronický podpis v portáli eTAX nahrať pokiaľ nemáte Microsoft ActiveX podporu a Microsoft XML, čo je propietárny neotvorený štandard danej spoločnosti. Pýtame sa, akým spôsobom štát dospel k tomu aby za naše peniaze robil informatizáciu, ktorá nás núti kupovať si propietarné software produkty od amerických spoločností?
V email komunikácii s daňovým riaditeľstvom padlo odvolanie na NBU a ich smernice. Avšak v daňovom zákone je to, myslím dosť jasné :
Zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise, k tomuto zákonu bolo Národným bezpečnostným úradom vydaných niekoľko vyhlášok, pričom z pohľadu použitia propietárnych formátov v štátnej správe :
vyhláška NBU č. 542/2002 Z.z. o spôsobe a postupe používania elektronického podpisu v obchodnom a administratívnom styku, kde sa v § 9 nazvanom "Formáty elektronických dokumentov" píše:
"(1) V obchodnom styku sa používa taký formát elektronického dokumentu, ktorého popis je všeobecne dostupný a na ktorom sa subjekty dohodli.
(2) V administratívnom styku sa používajú len formáty dokumentov uvedené v prílohe č. 3.
(4) Ak technický prostriedok používaný na tvorbu, prípadne úpravu elektronických dokumentov v administratívnom styku vytvára iný formát dokumentu, ako je uvedené v prílohe č. 3, podpisuje sa taký dokument elektronicky iba v prípade, ak sa uloží v niektorom z formátov elektronického dokumentu uvedených v prílohe č. 3.".
.. z tohto jasne vyplýva, že v obchodnom styku sa používajú v podstate akekoľvek formáty, kdežto v administratívnom styku (t.j. verejná správa) sa používajá formáty, ktore sú definovane v prilohe č. 3, ktorá znie:
PRÍL.3
FORMÁTY ELEKTRONICKÝCH DOKUMENTOV V ADMINISTRATÍVNOM STYKU
Formáty elektronických dokumentov v administratívnom styku:
1. ASCII v niektorom z kódovaní znakov podľa ISO.
2. Microsoft/Apple Rich Text Format (RTF) Verzia 1.5. Formát je
definovaný v zahraničnej norme. 10)
3. Adobe Portable Document Format (PDF) Verzia 1.3. Formát je
definovaný v zahraničnej norme. 11)
4. Adobe Portable Document Format (PDF) Verzia 1.4. Formát je
definovaný v zahraničnej norme. 12)
5. HTML 4.01. Formát je definovaný v zahraničnej norme. 13)
6. XML 1.0. Formát je definovaný v zahraničnej norme. 14)
7. XHTML 1.0. Formát je definovaný v zahraničnej norme. 15)
8. XHTML 1.1. Formát je definovaný v zahraničnej norme. 16)
9. Open Office. org XML File Format. Formát je definovaný
v zahraničnej norme. 17)
10. Secure Hyper Text Transfer Protocol. Formát je definovaný
v zahraničnej norme. 18)
11. S/MIME Verzia 3. Formát je definovaný v zahraničnej norme. 19)
12. Security Services for S/MIME. Formát je definovaný
v zahraničnej norme. 20)
------------------------------------------------------------------
10) Rich Text Format (RTF) Specification and Sample RTF Program,
RTF Version 1.5, Microsoft Technical Support Application Note
4/97-GC0165.
11) Portable Document Format Reference Manual Version 1.3, Adobe
Systems Incorporated, ISBN 0-201-62628-4.
12) PDF Reference third edition, Adobe Portable Document Format
Version 1.4, Adobe Incorporated/ Addison-Wesley, ISBN
0-201-75839-3.
13) W3C HTML 4.01 Specification, http://www.w3c.org/TR/html401.
14) Extensible Markup Language (XML) 1.0 (Second Edition),
http://www.w3c.org/TR/REC-xml.
15) XHTML 1.0: The Extensible Hyper Text Markup Language,
http://www.w3c.org/TR/xhtml1.
16) XHTML 1.1 - Module-based XHTML, http://www.w3c.org/TR/xhtml11.
17) Open Office. org XML File Format 1.0, Technical Reference
Manual Version 1.0, July 2002, Sun Microsystems,
http://xml.open office.org/xml-specification.pdf.
18) RFC 2660 S-HTTP.
19) RFC 2633 S/MIME V3.
20) RFC 2634 ESS S/MIME.
Z toho vyplýva viacero veci:
1) Na Slovensku prebieha informatizácia za naše dane, ktorá nás núti kupovať si proprietárne software produkty aby sme ju mohli využívať, čo je v prvom rade protiústavne. Štát nás nemože nútiť kupovať si takýto software.
Ústava nám okrem iného zaručuje možnosť voľby, ktorá nám týmto pádom odpadá...
2) Daňovému riaditeľstvu ide viac o podporovanie nadnarodnych amerických spoločností ako kompatibilitu, predpokladám, že je to výsledok nejakého hnusného lobbingu a úplatkov.
Pýtame sa, kam až náš štát mieni zájsť? Budeme v buducnosti musieť všetci písať modrým perom prípadne v čiernej mikine nebudeme mocť vstúpiť do trolejbusu?
Autor je zástupca FFII.ORG pre Slovenskú Republiku (Foundation for a Free Information Infrastructure), okrem iného riešil direktívu CII (Computer-Implemented-Invetions), ktorá je o počitačovo implementovaných vynálezoch (Software Patenty)
Podobný článok vyšiel aj v týždeníku TREND číslo 41 (20 októbra 2005), kde je priblížený aj dopad daného problému na niektoré väčšie slovenské spoločnosti (OFZ a.s.)
S problémom bolo oboznámené daňové riaditelstvo, splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti Mgr. Miroslav Kukučka, členovia rady informatizácie Slovenska. V blízkej budúcnosti plánujeme poskytnuť analýzu nezávislych platform riešení, otvorených štandardov a dokumentov (OpenDocument Format). Daňové riaditeľstvo sa pre týždeník TREND vyjadrilo o svojej neúmyselnej chybe a plánuju z implementovať JAVA riešenie, ktoré je nezávisle ako na server tak aj klient strane.