Priletel aj na naše kŕmidlo.

Glezga obyčajného (Coccothraustes coccothraustes) najviac vystihuje veľká hlava a obrovský zobák, ktorý používa ako luskáčik. Bez problémov ním dokáže rozlúsknuť aj čerešňové kôstky.


Glezg obyčajný žije málo nápadným životom, je veľmi ostražitý a plachý, väčšinu času trávi vysoko v korunách stromov.

Tu ho vidíme v pestrej spoločnosti stehlíkov a zelienok. S ostatnými vtákmi na kŕmidle sa znáša dobre. Našťastie, lebo na ten svoj zobák by mal mať zbrojný preukaz.

V potrave glezga prevažuje rastlinná strava, najmä semená. Rád vyzobáva kôstky priamo z plodov, a preto je pohromou pre čerešňové a višňové stromy. Vďaka svojmu mohutnému zobáku rozlúskne aj tie najtvrdšie kôstky. Má na to dômyselný postup. Keď má kôstku v zobáku, pomocou jazyka ňou pohybuje, kým sa najslabší šev kôstky dostane nahor, potom ju rozlúskne, jazykom vyberie semeno a zatrasením hlavy vyhadzuje škrupinky.

Hmyz sa v jedálničku glezgov objavuje menej často, najmä však v období, keď kŕmia mláďatá. Vďaka svojmu zobáku ľahko rozdrvia aj tých najtvrdších chrobákov. Ako prílohu občas konzumujú aj pavúkov, dážďovky a slimáky.
Glezgov na kŕmidle pribúdalo. Najprv boli dvaja.

A potom dokonca traja, čo býva zriedkavé.

Ak sa cíti ohrozený, bráni sa zobákom, v ktorom dokáže vyvinúť silu až 500 N(1), takže bez problémov vám prst precvikne až na kosť.

Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 230 € (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 158/2014 Z. z., účinnosť od 01.01.2015)
Použitá literatúra:
(1) SVENSSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. 2. vyd. Praha: Ševčík, 2012.