"Život je krutý, aj keď dáva zbohom zbraniam, šťastia sa nedočkáš."

Písmo: A- | A+

Moja dovolenka v Arménsku ma vrátila do čias povinného čítania, hneď som si spomenula na román Ernesta Hemingwaya Zbohom zbraniam.

Hlavná myšlienka románu je vyjadrenie nezmyselnosti vojny, zbytočného umierania a ničenia ľudských hodnôt a s tým sa v tejto krajine stretnete na každom kroku. Aj keď sme sa maximálne snažili, aby sme si na dovolenke oddýchli, náš zrak neustále priťahovali zástavy, ktoré Arméni vztýčili za každého padlého vojaka - chlapca vo veku 18-20 rokov vo vojne spred dvoch rokov.

Niet divu, keď celý národ spomína na vojnu o náhorný Karabach, ktorá sa skončila iba nedávno a pritom zanechala prázdne miesto takmer v každej rodine, avšak domáci rovnako často spomínajú aj na genocídu spred 200 rokov. Neustále im ju totiž pripomína ich národný symbol - bájna hora Ararat, na ktorú sa môžu z druhej strany hranice s Tureckom iba pozerať. Všetci ľudia sú tichí, zasmušilí, dospelí sa nerozprávajú nahlas, deti sa nesmejú, nekričia, nepobiehajú, nezabávajú sa.

Za každého padlého vojaka v každej dedine jedna zástava. V Jerevane niekoľko sto.
Za každého padlého vojaka v každej dedine jedna zástava. V Jerevane niekoľko sto. (zdroj: M.Hustá)

Videli sme krajinu, ktorá má úžasnú minulosť, ktorá prijala kresťanstvo o 30 rokov skôr ako rímska ríša a po ktorej kráčali kartáginský stratég Hannibal a aj Marco Polo. Je úžasné navštíviť pamiatku UNESCO, ktorú máte celú hodinu iba sami pre seba a až potom príde niekoľko turistov aj to domácich. Arménsko je neveľká, krásna krajina plná prírodných krás a historických pamiatok. Navštívili sme vodopády a prehistorickú jaskyňu v Lastiveri, kde môžete aj prenocovať v originálnych drevených chatkách. Lesná cestička je pre nenáročných turistov, skratka kolmo nad jaskyňou a popri vysokých zrázoch je vhodná skôr pre adrenalínových turistov.

Architekt sa očividne inšpiroval rozprávkou o Babe Jage. 
"Chalúpka, otoč sa ku mne predkom a k lesu chrbtom."
Architekt sa očividne inšpiroval rozprávkou o Babe Jage. "Chalúpka, otoč sa ku mne predkom a k lesu chrbtom." (zdroj: M.Hustá)

Kúpali sme sa v jazere Sevan, navštívili kláštor Khor Virap, popíjali chutné vínko z miestnych viníc a koňak, ktorý vychválil aj Winston Churchil.

Chutné vínko z vinárstva pod vodopádom.
Chutné vínko z vinárstva pod vodopádom. (zdroj: M.Hustá)

Strava je veľmi chutná, dobre sa najete všade, predovšetkým u domácich.

Ale aj v reštaurácii s bohatým kultúrnym programom.
Ale aj v reštaurácii s bohatým kultúrnym programom. (zdroj: M.Hustá)

Hlavné mesto Jerevan je rušné.

Kedysi sa tu preháňali na bojových vozoch, dnes na autách ( v pozadí ).
Kedysi sa tu preháňali na bojových vozoch, dnes na autách ( v pozadí ). (zdroj: M.Hustá)

Zbohom Arménsko. Nikdy nezabudnem na tvoje pálčivé slnko, krásnu krajinu a milých ľudí.

Obrázok blogu
(zdroj: M.Hustá)

Skryť Zatvoriť reklamu