reklama

Alkohol a lockdown

Pred Vianocami 23.12.2020 vysielalo RádioFM reláciu Pena Dní_FM, ako hosťa si moderátor pozval Sama Marca. Publicistu - prekladateľa, ktorého články zdobia plochy viacerých denníkov na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

So Samom sa osobne nepoznám hoci z počutia viem, že máme viacero spoločných známych. Samo má talent na opis situácii, hlavne tých spoločensko-politických a okrem brilantného opisu občas príde s niečím novým. (Pán Marec prepáčte, že vás familiárne oslovujem krstným menom, je to moja profesionálna deformácia) Túto reláciu som počúval v garáži, kde som čosi vyrábal, až do kľúčovej chvíle (1:12:58) https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11437/1478700?fbclid=IwAR3wj6DHcmxLyrLWzjv9jD3rnG1WkXVCRGEfL36Og9dAZ3Lyp_dHxpxoBOo kedy padla zo samových úst dôležitá myšlienka a nepití počas Corony. Vtedy som položil náradie a posadil sa ticho k ohrievaču.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti do ambulancií prichádza nová vlna pacientov, ktorí majú problém s alkoholom. Prvá vlna Covidu počas jari nás zastihla veru nepripravených. Po minulé roky sa homeoffice vnímal ako benefit od zamestnávateľa. S viacerými kolegami sme závideli ľuďom, ktorí môžu pracovať z domu. Dnes sa tá situácia podstatne zmenila. Počas leta sme spolu s kolegami a priateľmi začali túto situáciu postupne analyzovať.

Kamarát, ktorý sa živí ako remeselník mi vraví: „Toto nie je normálne, prídem domov ku klientovi, ráno o deviatej mi otvorí dvere, má v ruke pivo, pracujeme u neho na záhrade, od sedí na terase, PC na kolenách a na zemi už piata prázdna fľaša.“ Známy, ktorý mi to vravel je chlapec z dediny, na dedine sa tiež pije, ale nie od rána, nie celý deň, nie takto, nie v práci. (To už bol zvyšok jeho analýzy)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia známa, dnes už naša pacientka spomína, ako si ráno otvorila fľašu vína a len tak ľahko, bez stresu si popíjala. Bola doma, musela byť dostupná, online, občas nejaký call prípadne vybavovanie písomností z práce. Vedela, že celý týždeň bude doma, že nemusí šoférovať, že nemá žiadnu zábranu v pití. Problém spozorovala až v lete, keď chodila do práce, po práci večer vypila niekoľko pohárov vína (žiadna zmena oproti minulým rokom), avšak cez víkend otvárala fľašu už ráno. A šla si ju kúpiť v sobotu a v nedeľu ráno, od predošlého dňa by ta fľaša neostala nedotknutá. Po niekoľkých víkendoch začala pozorovať, že sa to pitie proste vymklo spod kontroly.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V oboch prípadoch došlo k narušeniu kontroly pitia. Mnoho konzumentov alkoholu si reálne uvedomuje, že majú problém. Mnoho ľudí sa bojí vzniku závislosti, a to len preto, lebo by do konca života museli abstinovať. Na prežitie využívajú jednoduché mechanizmy. Základná taktika: kúpim si len to čo vypijem dnes, prípadne zajtra. Viem, že ak budem mať doma väčšie zásoby, budem piť viac. Tu často dochádzalo k zmene správania zákazníkov. Konzum zo zatvorených krčiem sa v tichosti presunul do domovov ľudí. Nakoľko sa zdôrazňovalo, aby ľudia vychádzali von čo najmenej, zásoby alkoholu si kupovali čo najväčšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Absencia kontroly. Mnoho konzumentov vcelku logicky preferuje konzum alkoholu v čase „kedy môžu piť.“ Večer po práci, cez víkend k obedu, na návšteve, na oslavách a pod. Pitie pred a počas pracovnej doby už dávno nie je tolerované, tak ako v minulosti. Práca formou homeoffice nám potichu pootvorila dvierka k alkoholu. Pokiaľ človek pije s „mierou“, bežné pracovné úlohy, ktoré vykonáva online prípadne telefonicky zvláda, dokonca má niekedy pocit, že je tá práca príjemnejšia. Nikto z neho alkohol neucíti, nemusí šoférovať. Pokiaľ to nepreženie, môže viesť pracovné telefonáty, odpisovať, čokoľvek čo robí bežne v práci, avšak pri svojej hladinke alkoholu.

V závere už len spomenúť, že závislosť od alkoholu je choroba. Aj v Medzinárodnej klasifikácii chorôb sa rozlišuje tzv. škodlivé pitie alkoholu (rizikové pitie, nadužívanie atď.) – F10.1 a závislosť od alkoholu F10.2. Oba tieto prípady je možné riešiť, a ako pri každom probléme je vhodné ho riešiť čo najskôr.

Týmto ďakujem Samovi Marcovi k jeho príspevku vo vyššie spomenutej relácii a prajem mu všetko dobré do Nového roku. 

Marián Huštaty

Marián Huštaty

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Klinický psychológ, pracujem v zdravotníctve, venujem sa liečbe závislostí od alkoholu, drog, a tzv. nelátkových závislostí. Aktuálne pracovisko AD CLINIC Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu