Tvorivosť a jej význam pre spoločnosť.

Už len samotné slovo „tvorivosť“ vyvoláva u mnohých ľudí príjemné a pozitívne pocity. V mysli sa automaticky vybavia asociácie k hrám a k detstvu. Mnoho ľudí si  spomenie na svoje prvé umelecké zážitky, na hru s farbami a hračkami, na nekonečné fantastické  dobrodružstvá s priateľmi..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

  Ano je známe že deti a tiež aktívny umelci majú najrozvinutejšie centrá predstavivosti.Žiaľ, práve u detí nástupom do školy okolo šiesteho roku života tvorivá fantázia mizne až sa napokon úplne stráca. Je to snaď chyba detí ? Ide o prirodzený vývoj? Určite nie. Je to v každom prípade chyba vzdelávacieho systému- spôsobu výučby a ľahostajnosti k tejto otázke.

Vo vyspelých a prosperujúcich krajinách ako je napríklad Japonsko sa tomuto problému venuje mnoho pozornosti a veľa vedcov ju dôkladne skúma. Ich poznatky sa začleňujú do výchovného systému a to  všetko sa pozitívne odráža na vývoji krajiny. V tomto článku ešte nebudem písať o tom ako by mal takýto systém vyzerať, čo by sa malo zmeniť a podobne...na začiatku  ide hlavne o to, predložiť túto otázku verejnosti, zamyslieť sa nad ňou a predstaviť si nesmierne možnosti aké ponúka.   Mnoho ľudí si to neuvedomuje ale stojí na nej celý vývoj spoločnosti. Len vďaka tvorivosti niektorých ľudí dnes môžeme doma zapáliť lampu, naštartovať auto alebo počuť niekoho hlas v telefóne. Tieto slová pravdepodobne znejú dosť banálne ale v skutočnosti majú hlboký význam. Tie najbežnejšie vynálezy ktoré dennodenne používame a ktoré sú pre nás tak samozrejme že  im nevenujeme ani najmenšiu pozornosť- sú často plodom niekoľkých desaťročí a možno aj tisícročí obrovského úsilia.  Okrem toho má tvorivosť úzky vzťah k slobode a duševnému zdraviu. Vytvoriť niečo originálne alebo tvorivo si niečo predstavovať, nad niečím premýšľať, prináša so sebou úžasný pocit radosti. Jednak radosti z prekonávania prekážok a tiež radosti ktorá prichádza po vykonaní práce.Tieto pocity potom blahodarne pôsobia na nervovú sústavu človeka. Ľudia sú spokojnejší, plodnejší a radostnejší. Samozrejme že tu nepropagujem len tvorenie umeleckých diel, žiaroviek alebo iných artefaktov, ide hlavne o tvorivý prístup k životu, o aktívny spôsob života. Tvorivosť má svoje „využitie“ v akejkoľvek ľudskej činnosti...pri varení jedla, pri rozhovore s priateľmi a dokonca aj pri pochopení seba samého. Tvorivosť je ale hlavne práca vo vnútri.Niektorý ľudia možno budú namietať že tvorivosť je predsa niečo vrodené alebo zdedené niečo ako dar od Boha a nedá sa získať. To však určite nie je pravda. Všetky deti sú ňou obdarené. Majú prirodzenú hravosť a túžbu po poznaní ktorá ich vedie k fascinujúcemu odhaľovaniu tajomstiev sveta. O tom sa môže presvedčiť každý, kto aspoň raz v živote uvidí dieťa pri hre. Táto prirodzená vlastnosť človeka sa však veľmi rýchlo stratí ak nie je pochopená a podporená dospelým človekom.   

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak by sa nám však podarilo presadiť reformy v školstve, prispôsobiť vyučovanie detskej prirodzenosti (a nie naopak), aplikovať tie najlepšie poznatky zo zahraničia a skutočne vytvoriť humánnejšie prostredie pre deti, tvorivosť by sa stala prirodzenou spoločníčkou až do vysokého veku. Takáto zmena by mohla priniesť naozaj veľmi pozitívne výsledky vo veľmi krátkej dobe. Bola by to tá najlepšia prevencia pred civilizačnými chorobami a ten najlepší spôsob ako priniesť krajine ekonomický rozvoj a duševný pokoj.

Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť.   

  Michal Ičo  

Michal Ičo

Michal Ičo

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodný umelec, nezávislý tvorca, cestovateľ a buddhista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu