Sekundárny Analfabetizmus

Názov tohto článku možno vyznie dosť komplikovane, ako z iného jazyka, pritom je jeho definícia veľmi jednoduchá. Aby som Vám presne priblížil o čom chcem písať, pomôžem si výrokom od jedného  slávneho mysliteľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

"Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike." Platón

V skratke povedané – To, že sa nestaráte o politiku ešte neznamená, že sa politika nepostará o Vás.. Dekadencia a úpadok našej západnej civilizácie so sebou prináša aj upúšťanie od hodnôt, ktoré nás rokmi sprevádzali. Etika, morálka, česť, spravodlivosť, hodnoty kresťanského učenia a súdržnosť pomaly ale isto vyprchávajú z našej identity. Tieto časom preverené hodnoty nahradil bezbrehý konzum, individualizmus, účelový pragmatizmus a moc peňazí postavená nad všetko ostatné. Výdobytky modernej doby, za ktoré tvrdo bojovali naši predkovia - zaručené ľudské práva, sloboda, demokracia a všeobecné volebné právo - dnes berieme ako samozrejmosť a myslíme si, že to tak aj ostane. A to je obrovská chyba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko má za sebou 22 rokov samostatnosti. Za tú dobu sa toho v našej malej krajine zmenilo viac než dosť. Po páde totalitného režimu, zavedení demokracie a kapitalizmu, a po ohromnej eufórii z Nežnej revolúcie vyzerala cesta, ktorou sa vydalo Slovensko veľmi sľubne. Ľudia boli odhodlaní prijať demokraciu a ďalej ju rozvíjať. Niekoľko prvých volieb sprevádzala obrovská účasť, no ako postupoval čas, účasť sa znižovala a tým aj záujem ľudí o veci verejné, záujem ľudí o politiku.

Na Slovenskej politickej scéne sa za dve dekády samostatnosti vystriedalo niekoľko významných osobností, ktoré ovplyvnili a ovplyvňujú Slovensko významným spôsobom. Za krátky čas sa dosiahol veľký progres. Získali sme demokraciu, zbavili sme sa autoritárstva v politike a vydali sme sa cestou plurality a právneho štátu, vstúpili sme do Európskej únie, Nato a neskôr aj do Eurozóny. Dnes patríme k predvídateľným a stabilným členským štátom EU, životná úroveň ľudí sa pomaly dvíha a všetky hranice na západ sú otvorené. Otvorenie hraníc, teda vstup do Schengenského priestoru bola bez pochyby pre Slovensko významná udalosť. A tu nastáva zlom...

SkryťVypnúť reklamu

Keďže už nemáme hranice, tvoríme jeden celok s ostatnými vyspelými štátmi únie, máme spoločnú menu a volíme si zástupcov do spoločných inštitúcií - požadujeme aj rovnaké štandardy, ako ostatné západné členské štáty. Zabúdame pri tom ale na jednu podstatnú vec. Vývoj demokracie a celkový vývoj západných členských štátov trval podstatne (aj o storočie) dlhšie, ako vývoj Slovenska. To núti ľudí byť skeptickými, a tým podnecuje ich nezáujem o politiku. Žalostne nízka volebná účasť, len jedno platné referendum robí z väčšiny Slovákov sekundárnych analfabetov. To znamená, že ani nemajú záujem a ani nevedia čo to vlastne politika je a už vôbec sa o nej nechcú baviť. Nadávajú na to, kto je v parlamentne, nadávajú na to kto je vo vláde, nadávajú keď sa robí, nadávajú keď sa nerobí. Prakticky nadávajú stále. Často od ľudí počujem, že nejdú k voľbám, lebo ich hlas aj tak nič nezmení. To je omyl. Zmení.

SkryťVypnúť reklamu

Zmení to, kto bude na ďalšie 4 roky určovať chod štátu, politiku a tým pádom aj ich životy. Občianska spoločnosť na Slovensku je na tom v porovnaní s vyspelými štátmi západu mizerne. Politická a spoločenská kultúra rovnako zle, ale životný štýl chceme mať rovnaký ako Rakúšania, alebo Nemci. Pri tomto prístupe to však nie je reálne. Ak chcete zmenu k lepšiemu začnite od seba, inak to nepôjde. Viete čítať a písať, tak vám nič nebráni v tom, aby ste mohli myslieť kriticky, aby ste Vy rozhodovali o tom, ako sa bude uberať naša malá, krásna krajina a život ľudí v nej.. Je to len a len v našich rukách.

Igor Melicher

Igor Melicher

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent politologie UPJŠ v Košiciach. Snažím sa zachytiť pravú podstatu veci v každej situácii. Ako bolo raz povedané, Politika je umením kompromisu.. a kompromis je skúškou morálky a mravnosti. Kľúčom je chápať politiku ako poslanie, nie ako prácu. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

231 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu