Tu je niekoľko faktov: 1 leva = ca 17 korún
Cesta Bratislava - Sofia
Najlepšie asi letecky Bratislava – Sofia.Pravidelnú linku, niekoľkokrát týždenne, prevádzkuje SkyEurope. Letenka ajs letiskovými príplatkami nás vyšla na 1500 až 2000 korún. Lyže vás pri spiatočnom lete vyjdú na 1500korún extra. Cestou naspak sme skúsili vopchať tri páry do jedného vaku. Vyšloto. (tri freeridové lopaty = jedno viazko sme nakoniec z lyží sňali)
Sofia – Bansko
Trvá asi dve a pol až tri hodinky.Minibus, ktorý sme mali objednaný nás vyšiel 350 leva pre všetkých. Ževraj sadoň vmestí 20 ľudí. Bolo nás 10 – zdal sa plný. Takže neviem.
Spiatočnú cestu sme vybavili u pánadomáceho. Dohodil nám svojho kamaráta, ktorý to všetko zvládol za 200 leva.Auto však bolo porovnateľne menšie.
Zvláštnosťou Bulharov je predbiehanie. Ak sanáhodou vyberiete autom, pamätajte, že tri autá sa na uzučkú cestu zmestia.Bulhari predbiehajú naozaj nebezpečne, ohľad na plnú čiaru sa neberie.
Do Banska sa dá dostať aj autobusoma vlakom. Po prílete však nešlo nič. Cestou naspäť sme zas boli veľmipohodlní.
Bansko- ubytovanie
Bansko je oproti ostatným bulharským lokalitámdoménou smotánky (hlavne miestnej, ruskej, či gréckej). Ceny sú oprotiostatnému Bulharsku násobne vyššie. Smotánku pripomínali aj luxusné autápohybújúce sa po meste. Smiešne kontrastovali s ladami miestnych.
Ubytovacie kapacity mestečka sú obrovské. Zaposledné dva až tri roky sa museli zdesaťnásobiť (nepreháňam). Ono totižv roku 2003 to bolo najhoršie lyžiarske stredisko v Bulharsku. Dnes jevraj najlepšie. Polovica domov tu je rozostavaných a celkový dojem (bezsnehu, ktorý sme tu nevideli) skôr navodzoval atmosféru smetiska.

Kvalita hotelov je omnoho lepšia ako naSlovensku (trochu drahšia). Stoja tu 3 až 5 hviezdičkové hotely, vybavené praktickyvšetkým.
My sme bývali v rodinnom penzióne. Cena:20 leva/noc. Vraj na miestne pomery lacno.
Jedloa pitie
Pivo: krčma pre miestnych 0,7 leva; nášpenzión 1 leva; hotely 2-2,5 leva; na svahu 4-5 leva.
Večera: Myslím, že do 10 leva sa jeden človeknaje dosýta, teda typický šalát, alebo polievka a hlavné jedlo. Ako všadetu sú aj drahšie, aj lacnejšie reštaurácie. Najlacnejšie – jedlo=5leva;v najdrahších sme neboli. Pokiaľ je jedlo drahšie zvyčajne stačív obyčajnej reštike pre dvoch.
Na námestí sa nachádzajú niekoľké štýlovéreštaurácie s balkánskou živou muzikou každý večer.
Ostatné potraviny a pitie sa dajú nakúpiťvo veľkom supermarkete v spodnej časti mestečka. Tu je tiež menej hotelova niekoľko rozbitých, zapadnutých miestnych krčiem.
Lyžovanie
Z Banska vedie do strediska gondola, tedakabínková lanovka s dĺžkou asi 6,5 km. Dovezie vás približne do výšky 1600metrov, do spodnej časti strediska, kde končia niektoré zjazdovky.
Odtiaľto začína tiež diaľnica (umelozasnežovaná), po ktorej sa môžete ospalým tempom podvečer spustiť naspäť doBanska.
Lístky: dňový stojí 50 leva ostatné (ajwebkamery) si nájdete na www.banskoski.com
Ak vám lístky kúpi Bulhar (aspoň bulharskyhovoriaci človek), ušetríte denne 10 leva.
K strediskua zjazdovkám
Stredisko možno porovnať s Chopkom.Trošku novším. Celé to vyzerá, akoby vleky vybudovali zo dňa na deň. Kotvy somnepočítal, ale stojí tu šesť sedačiek (najvyššie položená je krytá).
Väčšina zjazdoviek je pomerne jednoduchých,nijako veľmi náročných. Dominuje jedna čierna –TOMBA, na ktorej sa vylyžujú ajtí najlepší lyžiari. Začiatočníci by sa jej mali rozhodne vyhnúť. Skončiav lese, podobne ako mnoho ďalších odvážlivcov. Je veľmi strmá, zvyčajne zrkadlovoľadová. V týchto dňoch tu prebieha Európsky pohár FIS.
Bulharskou špecialitkou sú siete vedľazjazdoviek. Nič zvláštne. Avšak nachádzajú sa dva metre a vyššie nadsnehom a svahom. Asi čakali viac snehu túto zimu.
Pri ostatných vlekoch vedúcim k jednoduchšímzjazdovkám sa tvorili rady. Je to zvláštne, pretože ubytovacie kapacityv Bansku boli skrz teplej zimy veľmi prázdne. Veľa ľudí si odhlasovalozájazdy (z našej pôvodne 20-člennej skupiny sme ostali desiati). Som veľmizvedavý, ako to tu vyzerá, keď sú hotely plné a ako to tu bude vyzerať,keď dostavajú všetky rozostavané hotely a naplnia sa potom aj tie!! Takýnápor stredisko rozhodne nezvládne.
Našťastie my patríme k lepším lyžiarom.Na sedačke pri Tombe nebol nik, pretože (Rusi sem prišli väčšinou ibaraz;) zima tiež nebola najlepšia. O túto zjazdovku sa však kvôli spomenutýmpretekom starali fajnouo.
Bansko je populárne hlavne okolitými kopcami,kde sa dá zajazdiť vo voľnom teréne. Bohužiaľ nám to dopriate nebolo.S tým sa podeliť teda neviem. Miestni borci si však veľmi pochvaľovali. Povýstupe na Todorku sme vzhliadli aj okolité kopce... Rozhodne sa sem za snehomešte vrátime. Špecialitkou je prístupnosť žľabov a skalných terénov nafreeride priamo z vleku. Podobne ako na Chopku. Avšak sú omnoho lepšie!!

Viac sa mi v tomto momente nechce písať.Podrobnosti a ďalšie info si zistite na nete sami. Ak sa vyskytne nejakákonkrétna otázka, či ma niečo napadne dajte vedieť a uploadnem to sem.

Celkové hodnotenie
Bansko nie je pekné mesto. Je rozostavané,špinavé, pripomínajúce niečo medzi smetiskom a rozostavanými Dlhými dielmiv Bratislave pred 20-timi rokmi. Zima a meter snehu nedostatkysnáď skryje...
Po meste sa nemôžete kľudne poprechádzať.Považujú vás za mešec peňazí, čomu odpovedá obsadenie nadháňačov ľudí predkaždou krčmou, podobne ako je tomu v prímorských letoviskách.
Dedinka napriek tomu žije čímsi čarovným.Lyžiari, teda my, sem prichádzame hlavne za horami. Pokiaľ pobudnete celýdeň na svahu, krásna príroda a scenéria vám tieto nedostatky vynahradí...Hm, snáď sa to veľké stavenisko do niekoľkých rokov zmení.
Celé miesto sa dá charakterizovať jedným slovom: KONTRAST
Kontrastuje všetko, ale najviac do očí bije kontrast nového so starým!!!:

Všimnite si tú šéfku vstrede;)