Ako, kto hral v tento dôležitý štvrťfinálový hokejový duel?

MS 2012 sa prehupli do svojej najdôležitejšej časti - do štvrťfinálových zápasov, kde sa stretlo už iba osem najlepších mužstiev celých MS, vrátane Slovenska. Tento zápas je snom všetkých tímov štartujúcich v systéme turnaja, ktorý sa ukázal ako progresívny - nakoľko sa stále o niečo hrá; a to: vo všetkých zápasoch s každým, o každý zápas, o každý konečný výsledok, o každý strelený a inkasovaný gól, pomer gólov, rozdiel v skóre a atď. Dôležitejšie je, že mužstvá si berú so sebou každé svoje víťazstvo ďalej, čo v minulosti nebolo. Ak ste sa prepadli do skupiny o záchranu, a váš porazený súper sa dostal do nadstavby, mali ste smolu - hoci ste ho dokázali poraziť! Body išli "na fuč," komínom von.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čo priniesol štvrťfinálový deň? Ako hrali jednotlivé krajiny z pohľadu systémov hry v útoku a v obrane? Aké góly dosiahli a inkasovali v jednotlivých systémoch hry v útoku a v obrane.

Tabuľka: Frekvenčný a percentuálny výskyt gólov v útočných a obranných herných systémoch v štvrťfinálových mužstiev na MS 2012 - prehľad


MS 2012

CAN

SVK

RUS

NOR

USA

FIN

SWE

CZE

spolu

%

Útočné HS

POST

1

1

3,84

POZI

1

1

3,84

RYCH

1

1

1

3

11,53

RPRO

1

1

1

1

1

5

19,23

REOR

NAST

1

1

3,84

NATL

1

1

4

1

1

2

3

2

15

57,69


Obranné HS

ZONO

1

2

1

1

5

19,23

OSOB

2

2

1

1

1

1

1

9

34,61

KOMB

2

1

1

2

2

3

1

12

48,15

ZPRESSCAN:SVK 3-4

RUS:NOR 5-2

USA:FIN 2-3

SWE:CZE 3-4


Vysvetlivky k tabuľke:

Útočné herné systémy - útok : POST - postupný, POZI - pozičný, RYCH - rýchly, RPRO - rýchly protiútok, REOR - reorganizovaný, NAST - útok nastreľovaním, NATL - nátlaková hra

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obranné herné systémy - obrana: ZONO - zónová, OSOB - osobná, KOMB - kombinovaná, ZPRESS - zónový pressing.

Čo vyplýva z konkrétnej tabuľky pri realizácií útočných a obranných herných systémov jednotlivých štátov a pri inkasovaní a strelení konkrétnych gólov v osemfinálový deň?

Charakteristika hry jednotlivých mužstiev v štvrťfinálovom zápase MS 2012:

Zápas CAN:SVK 3-4

KANADA - sa v útoku vďaka našim hráčom a ich organizovanej zónovej obrannej hre, ktorú jej narúšal ešte aj úspešne takticky vedený zónový pressing , sa nedokázala výraznejšie presadiť lepšie ako naša reprezentácia. V obrane medzi nami a ňou, veľký rozdiel nebol, no... . Ale predsa: bola od Slovákov horšia, lebo „kiksla" - Slováci ju donútili ku chybe v kombinovanej obrane. ChvalabohuJ! V zónovom pressingu nás nedonútila spraviť fatálne chyby..., Čo je hlavné: jej hlavná obranná zbraň - pressing - nevystrelila, aby nás donútili ku „veľkej taktickej chybe" . Útok sa opieral o štandartné herné systémy: rýchly útok, rýchly protiútok a nátlakovú hru, no nič mimoriadne ani produktívne, ani efektívne. Skôr ostali zaskočení našou útočnou, veľmi podobnou, hrou ako mali oni sami.

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVENSKO - malo výborne takticky a stále pokrytý stred ihriska medzi 8 bodmi vhadzovania - voláme ho tzv. hokejová diaľnica! ... a pre Kanadu bola odstavená. Najväčší dôraz sa kládol na rýchly prechod do rýchlych útokov a protiútokov. Nehrali sme zbytočne v rohoch a ani dlho pri mantinely, ale skôr typickým krídelným ťahom na ich bránu (okrem iného, viď Bartovičov gól z opakovanej strely po krídle). Dokonca sa SVK presadilo gólovo z pozičného útoku. Ide o typický československý prvok hry, ktorý tréner Vujtek pozná na rozdiel od trénera pána Hanlona. Niekedy je menej je viac. Platilo to i včera. Slovensko taktiež dalo gól, podobný ako náš súper z typickej severoamerickej hokejovej črty - a to z nátlakovej hry, z nátlakovej hry pred súperovou bránou: kde sú všetci súperi a brankár pod veľkým tlakom, kde sa Michal Handzuš cíti príjemne...., len tak ďalej! Tam, kde to naši obrancovia švihom dostávajú puk do „ohňa". Nakoniec ako sa ukázalo, v tomto sú zatiaľ najlepší Rusi (ÚHS: nátlaková hra).

Skryť Vypnúť reklamu

Zápas RUS:NOR 5-2

RUSKO - je predovšetkým silné v útoku, v útočných kombinačných činnostiach v útočnom pásme. Trestá gólmi, ak sa tam usadí, rovno pred bránou súpera. Jeho nátlaková hra sa objavuje najviacej zo všetkých tímov, a vie zužitkovať rýchly protiútok (trendovo aj v rámci celého šampionátu). V obrane je silné v osobnom bránení (osobný tlak na súpera, pokrytie je tesné) a aj v rýchlom forčekingu (pressing) je výborné, kde pomerne rýchlo odoberá puky súperom.

NÓRSKO - v korčuliarsky, takticky výborné, s novými úspešnými hráčmi, nebojácne a odvážne. Nakoniec sa dostávali po dôkladnom korčuľovaní a napádaní pred ruského „gólmana", využili na gól postupný útok a nátlakovú hru. Sympatický herný prejav v rámci šampionátu. Odolný súper. V obrane sa dopustili najviacej chýb v zónovej a kombinovanej (takticky najnáročnejší systém hry pri bránení), čo skúsený súper využil hneď.

Skryť Vypnúť reklamu

Zápas USA:FIN 2-3

USA - keď vznikal korčuliarsky tlak Fínov, tak hráči USA mali sporadický taktický „chaos" pri svojom bránení vo vlastnej tretine (zlé preberanie hráčov, zlé obsadzovanie, nepresné pokrytie pri zmene spoza brány, atď...). Nakoniec dostali góly z tesnej blízkosti svojej brány z kombinovanej obrany. Výborne zvládali odvážny, neúnavný a náročný zónový pressing (dvoma, troma hráčmi naraz) najmä v útočnom a strednom pásme pôsobili sympaticky, čím často krát zabránili fínskej „lavíne" (pozičný útok Fínov) a ich hlavnej taktickej zbrani sa v rýchlom korčuľovaní prebiť k ich bráne. Odstavili ich a súperovi výrazne pomohol tzv. „sekundový gól - v závere zápasu!

FÍNSKO - najšablónovitejšie mužstvo na MS vôbec pre mňa!. Mužstvo s jasnou hernou „tvárou" herného systému J. Jalonena. Dobre sa rozoberá, analyzuje. Neúnavné mužstvo v útoku i v obrane. Penzum, neskutočné penzum kilometrov a súbojov, ktoré odviedlo, aby sa dočkalo výsledku - postupu cez súpera. Dokázali stupňovať tlak a „sekundovým gólom", v nátlakovej hre ich poraziť. Klobúk dole! Porazili ich presne tak isto - ako Slováci, ich severoamerickými zbraňami - dvoma gólmi z nátlakovej hry. Takticky úžasné. V obrannej činnosti, najprv takticky trochu zviazané, aj Vďaka zodpovednosti, no so všetkých tímov najlepšie zvládli najnáročnejšie obranné systémy súčasného vrcholového hokeja - hlavne: kombinovanú obranu a zónový pressing. Klobúk dolu! Neinkasovali v nich, nedostali gól. Často to skúšali na Američanov, ktorý dali typicky gól z protiútoku - iba jeden!

Zápas SWE:CZE 3-4

ŠVÉDSKO - dovolím si tvrdiť, „spalo" v úvode! Iv ďalšej časti polovice druhej tretiny. Bolo zviazané, neisté a hlavne nevýrazné oproti predošlým duelom. Ušiel im dôležitý „čas hry" pre získanie výhod tohto zápasu. Ukázalo sa, že hrať doma, a to posledný zápas štokholmskej skupiny, pre ich rozhodujúci postup, bolo prináročné. Akoby boli na to nepripravení, tak možno na rok .... Do poslednej tretiny nastúpilo herne „staré dobré Švédsko". Ale žiaľ, pripomínalo mi zložením i nešťastnú skladbu slovenského národného mužstva pred rokom (doma MS 2011). Dosť nevyvážené, nešťastné po zraneniach kľúčových hráčov a s prílišným „dostatkom hviezd" a prílišným nedostatkom chýbajúcich dôležitých „čiernych persón" - zvlášť to platí pre jednotlivé systémy v útoku a a v obrane. Ináč to nefunguje, páni! Paradoxne, fatálne chyby urobilo v osobnej a hlavne v kombinovanej obrane, čo bolo vždy ich hlavnou doménou, hlavným znakom škandinávskej obrannej hry. Tentokrát je nemôžem povedať, že perfektne zvládali kombinačne, technicky a takticky, škoda! Skvelo sa však dokázali udomácniť pred súperovou bránou vždy nebezpeční a presadili v nátlakovej hre a v presilovej hre, čo bol voľakedy typický severoamerický prvok hry, čím dokazujú pre svet ako sa ľadový hokej všeobecne globalizuje a mení v systémoch hry mužstva.

ČESKO - skutočne herne „zaujímavé mužstvo" turnaja, ktoré svoju hokejovú imidž vylepšuje od zápasu k zápasu. Dôležité, že strieľa ešte dôležitejšie góly v mimoriadne nečakanom čase resp. v pravý čas, ....sú ako blesky z jasného neba pre súpera. Je to do istej miery aj veľkosť tímu, stratégia, zodpovednosť a sebavedomie hráčov, ktoré k tomu patrí. Keď sa pozrieme na góly, ktoré padli z útočných herných systémov, zistíme, že boli z dielne: „made in kanadského, amerického hokeja". Český tím trestali medzery súpera v obrane, čo je skutočne zraňujúce. Ako určitú taktickú a hernú slabinu tohto mužstva v tomto zápase môžem naznačiť, že majú objektívne v obrane, kde sa „rovnomerne" dopúšťajú chýb v zónovej, osobnej i kombinovanej obrane. Okrem pressingu, kam často a príliš ani nekorčuľovali, neopúšťali svoju „ulitu" - zónová, osobná a kombinovaná obrana nie je až tak silná zbraň. Je to možno aj ich „výzva" v čom sa chcú ďalej zlepšovať, ako sme zvyknutí.... U nich platí pravidlo: „Pomaličky, ísť ale od zápasu k zápasu: dôležitému, ba až k najdôležitejšiemu zápasu." Historicky známe je, že sa dokázali predrať a zvládnuť veľa náročnosť a veľkých duelov. Uvidíme či, a čo ich to čaká, alebo nie....?! Treba sa mať na pozore.

Záver vyplývajúci zo súčasných poznatkov a herných trendoch v systémov:

V súčasnom ľadovom hokeji sa v útočných systémoch hry:

1. Postupne, zriedkavejšie, redšie a redšie, z hľadiska strelených gólov uplatňuje efektivita postupného a pozičného útoku - oba len necelých 4 % výskytu v útočnej hre (3,84%).

2. Pomerne minimálne zastúpenie frekvencie výskytu a gólov má i herný systém: útok nastreľovaním - 3,84 %.

3. Bývalý, toho času svetoznámy tzv. sovietsky útočný herný systém - reorganizovaný útok, kde sa nekonečne veľa krúžilo, zakladalo a vracalo v hre - od červenej čiary ku vlastnej bráne opakovane, viackrát, aby sa súper vylákal z rozostavenia, sa nakoniec tento herný systém v súčasnom vrcholovom hokeji z hľadiska streleckej efektivity a úspešnosti v hokeji vytráca, ba priam sa vytratil. Získal súčasných 0%!

V súčasnom ľadovom hokeji sa v obranných systémoch hry:

1. Ďaleko najviacej gólov (inkasovaných) padá po neúspešnej obrannej hre - kombinovaná obrana. Logicky, je na úspešnú realizáciu bránenia najnáročnejšia a odohráva sa naraz s viacerými (3 až 5) hráčmi na pomerne veľkom obrannom priestore hry, kde pri rýchlosti a vývoji hry dochádza k taktickým chybám (hráči sa niekedy nechajú naraz aj dvaja zlákať do priestoru, vykorčuľujú kam nemajú, alebo oneskorene reagujú...) Je takticky, organizačne i herne najťažšia a najzložitejšia počas bránenia. Pozn.: Slovensko ju malo výborne zvládnutú proti mužstvu Kanady, na rozdiel od Švédov proti Čechom.

2. Pomerne k spoľahlivým obranným herným systémom - patrí naďalej zónová (priestorová) obrana v hokeji. Platí to aj o MS 2012. Bráni strategické územie proti najvyskytujúcejším a najjtypickejším útočným systémom aké len existujú, je zvlášť platná na nátlakovú hru súpera, odkiaľ padá (57,69%) najviacej gólov. Opäť sa ukázalo i v našom prípade, ako jednoducho a dôkladne bolo potrebné pokryť územia v zónovej obrane proti Kanade, čím Slovensko sa prebilo cez Kanadu.

3. Zónový pressing (tzv. slang = rýchly prístup k súperovým hráčom) je odvážna záležitosť v obrannej hre, často spojená s riskom a rizikom pri bránení (avšak: platí risk je zisk!). Hráči z dúvodu zosilneného bránenia dočasne opúšťajú svoje zóny , aby vytvorili silnejší tlak na súpera - zaskočili ho takticky. Je zdravou hernou agresivitou pri forčekovaní a sebavedomím vlastného mužstva. Platí pri ňom nekonečná trpezlivosť, nakoľko po ňom nasleduje vždy poctivý „bekčeking" a návrat do zónovej obrany. Mužstvá hrajúce na MS 2012 ho nepoužívajú iba v priestore, čo najďalej od vlastnej brány (forčeking), ale dnes dokonale a často aj pri hre v oslabení, v rozostavení - z ktorého vyrážajú v momente rýchleho prekvapenia na nepripraveného súpera - napríklad aj vo vlastnej tretine. Bol výraznou ozdobou, okrem iného, aj reprezentačných mužstiev: Fínska, Francúzska, Nórov, Ruska.

Príloha: Stručná taktická charakteristika jednotlivých systémov hry družstva (Tóth, I. 2010, Charakteristika herných sytémov družstva v ľadovom hokeji, FTVŠ UK Bratislava, Bratislava, s. 21, VŠ prednáška FTVŠ, nepublikované):

Postupný útok

Takticky realizovaný pomalý útok, so súčasným postupným prechodom viacerých hráčov (4-5) naraz jednotlivými pásmami hry s množstvom prihrávok do strán a s minimálnou náročnosťou na rýchlosť korčuľovania. Nie je a nebýva nebezpečný, ide skôr o vedomú kontrolu puku a priestoru v systéme hry.

Pozičný útok

Takticky realizovaný premenlivý útok, s meniacimi sa pozíciami (miestom) hráčov s cieľom sa neustále uvoľňovať pre možnosť založenia útoku do rôznych pozícií, ide o tvorivé hľadanie možností v obrannom systéme súpera. Býva nebezpečný pokiaľ ho súper (ako signál) neprečíta.

Rýchly útok

Takticky realizovaný jednoduchý útok vedený najkratšou možnou cestou z vlastnej tretiny k súperovej bráne, vedome organizovaný na minimálnom počte ostaných herných činností, ako je prihrávka a zakončenie. Býva nebezpečný, ak je skutočne rýchly a priamočiary.

Rýchly protiútok

Takticky realizovaný zvrat v hre, s využitím okamžitej reorganizácie brániacich hráčov na útočiacich hráčov, vedený je rôznou možnou cestou z ktorejkoľvek časti ihriska väčšinou do odkrytej, neúplnej a ešte nesformovanej obrany súpera. Hráči sa musia vyvarovať v ňom netaktických faulov, naopak môžu využiť tzv. vynútené fauly. Býva nebezpečný, priam herne zákerný - ak trestá každú chybu súpera gólmi.

Reorganizovaný útok

Takticky realizovaný extrémne náročný herný systém na kontrolu veľkého herného priestoru (v súčasnosti až dve pásma OP +SP) v útočnej fáze hry za neustáleho protismerného korčuľovania a výmene miest hráčov v smere útoku a smerom k vlastnej bráne. Býva taktickým lákadlom na trpezlivú obrannú hru súpera pred stredovou červenou čiarou (v minulosti). Predstavuje herné vysoké nároky na trpezlivosť vlastných hráčov, ktorí musia byť extrémne zdatní v neustálom korčuľovaní, v technike s pukom, v taktike výmen herného priestoru ako aj hľadaní opakovaného spôsobu prechodu cez súpera, taktiež mentálne odolní vo fyzickom kontakte pri prechode - ide o taktické vyčkávanie na chybu súpera v jeho obrannom rozostavení.

Útok nastreľovaním

Takticky jednoducho realizovaný útok (priam primitívne z hľadiska tvorivosti) s cieľom dotiahnuť útočnú fázu: kontrolovaný puk na hokejkách nastreliť v pätici naplno korčuľujúcich hráčov čo najjednoduchšie do útočného pásma súpera. Je založený na hernej podmienke: máš puk pod vlastnou kontrolou ešte v strednom pásme - vedome ho nastrelíš (teda odovzdáš do zóny súpera) - vedome si ho musíš opätovne získať súbojom a vybojovať pod svoju útočnú kontrolu hry v útočnom pásme. Nebýva vždy tento systém efektívny, ak súper získa puk skôr, ako vlastné mužstvo.

Útok nátlaková hra

Takticky realizovaný útok zameraný na hru zvlášť v útočnom pásme, na vytvorenie útočného tlaku na súpera pred jeho bránou a v jej tesnom okolí, s cieľom opakovanou streľbou donútiť brankára a obranu ku chybe a inkasovaniu gólu. Väčšinou súper počas nátlakovej hry sa nedokáže správne brániť (nestíha), nedokáže striedať čerstvých oddýchnutých hráčov a sám sa dopúšťa taktických chýb (prihrávka súperovi, zlé vyrazenie puku, zlé vystrelenie puku z pásma a podobne). Býva pri korčuliarskej, taktickej a fyzickej prevahe tento systém veľmi účelný.

Zónová obrana

Takticky realizovaná obrana, v ktorej je cieľ brániť strategický priestor (zónu) pred súperom podľa určeného taktického plánu. Brániaci hráči majú individuálne rozdelenie väčšieho územia na menšie zóny, za ktoré nesú priestorovú zodpovednosť. Býva tento druh obranného systému účelný, založený na predvídavosti vývoja hry z hľadiska priestorovej orientácie celého herného tvaru. Zónová obrana nie je veľmi premenlivý herný systém, skôr štandardný.

Osobná obrana

Takticky realizovaná obrana, v ktorej je cieľ osobne brániť vybraného súperovho hráča či hráčov. Tak, aby sa nedokázali aktívne zapojiť do ich útočnej fázy hry. Strategicky je brániaci hráč obetovaný na ubránenie najlepšieho jednotlivca(-cov) súpera. V súčasnosti dochádza niekedy až k 5 násobnému osobnému celoplošnému bráneniu (vedomá stratégia zvlášť v obrannom pásme). Je viac-menej kondične, telesne a korčuliarsky náročná, menej však takticky. Je založená na trpezlivosti e hernej disciplíne.

Kombinovaná obrana

Takticky najnáročnejšie realizovaná obrana v hokeji, v ktorej je cieľ brániť strategický sa meniaci priestor hry (zóny) a meniacich sa hráčov v nich. Je založená na vynikajúcej predvídavosti, anticipácii, na preberaní, na spolupráci viacerých hráčov a na ich vzájomnom zabezpečovaní, často nezávisle na hráčskych postoch. Brániaci hráči nesú individuálnu zodpovednosť za daný priestor a daného (i pribúdajúceho hráča) v ňom, resp. nový priestor s iným hráčom. Býva tento druh obranného systému náročný na korčuľovanie, na myslenie, na taktické i technické riešenie herných situácií. Kombinovaná obrana je veľmi vysoko premenlivý herný systém, ak sa vydarí je nadštandardne úspešný, platí aj opak!

Zónový pressing

Takticky realizovaná obrana, v ktorej je cieľom opusť svoju pôvodnú zónovú obranu a prejsť do otvorenejšieho, riskantnejšieho spôsobu bránenia súpera s cieľom ho zaskočiť, vytvoriť tlak, získať prevahu v bránení. Často sa realizuje 2. resp. aj 3 brániacimi hráčmi (naraz forčekujúcimi). Býva tento druh obranného systému prekvapivý, založený na rozhodnosti, na čítaní obrannej hry - na obrannom princípe: z nevýhody je potrebné spraviť výhodu pri bránení. Zónový pressing je veľmi dynamický herný systém, premenlivý a náročný.

Igor Tóth

Igor Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som hokejový tréner a vysokoškolský pedagóg. Venujem sa, okrem iného, hokeju a jeho zákutiam. V živote i v hokeji platí, podľa Ivana Hlinku: "Keď si hore alebo dole, hlavne sa z toho neposer." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu