
Podľa záverov štúdie, ktorej závery boli publikované v októbrovom čisle the Jornal of Urology by mohli byť niektoré lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu /hypolipidemiká/ prinajmenšom rovnako účinné ako klasické lieky na tzv. benígnu hyperpláziu prostaty, ktoré dnes využívajú naši urológovia na zmiernenie problémov s močením stárnucich mužov. .
"Napriek tomu, že nevieme ako hypolipidemiká pôsobia na zväčšenú prostatu, výsledky našej štúdie potvrdzujú, že hladiny cholesterolu majú potenciál zmierniť prejavy ochorenia zväčšenej mužskej prostaty" tvrdí Keith Solomon, spoluautor štúdie.
Autori usudzujú, že znížením hladiny cholesterolu by sme mohli zmierniť aj problémy mužov so zväčšenou prostatou.
Asi polovica mužov nad 50 rokov a 80 percent mužov vo veku nad 80 rokov má problémy s vyprázdňovaním močového mechúra a častým močením. V pokročilejších štádiách môže zväčšenie prostaty viesť dokonca aj k zlyhaniu obličiek. Prekvapivé závery štúdie na zvieracích modeloch s hyperpláziou prostaty liečených liekom znižujúcim hladinu cholesterolu môže viesť k novým možnostiam prevencie a liečby tohto problému.
Inými slovami a konkrétne, ezetimib intenistov a kardiológov, u nás známy ako Ezetrol, zmierňuje na zvieracích modeloch zväčšenie prostaty rovnako účinne ako finasterid /Penester/ našich urológov.
Kombinácia týchto dvoch liekov je naviac účinnejšia ako samotný liek, ktorý dnes užívajú stovky pacienti so zväčšenou prostatou. Patológ Dolores Di Víziu z Harvardskej lekárskej fakulty naviac potvrdil, že zatiaľ čo finasterid spôsobil atrofiu prostaty škrečka. Liek na cholesterol, ezetimib, pritom tieto nežiadúce účinky nemal.
„Hypolipidemiká majú skutočne vplyv na mechanizmus vzniku benígnej hyperplázie prostaty," uviedol prof.Michael R. Freeman z urologického oddelenia nemocnice v Bostone.
Vedzte milí pacienti. Každý druhý Slovák umiera na dôsledky srdcovocievnych ochorení. A liekmi na cholesterol dnes aj u nás, na Slovensku liečime okrem týchto závažných chorôb pravdeopodne aj Alzheimerovu chorobu, roztrúsenú sklerózu, osteoporózu, žilovú trombózu, reumu a najnovšie aj zväčšenú prostatu, benígnu hyperpláziu /BHP/.