
♥Psychológovia z univerzít v Toronte, Oxforde a Cambridge sa na základe záverov svojej štúdie domnievajú, že ich rozhovory s klientami, ktoré si zakladajú na nových prístupoch tzv. kognitívnej-behaviorálnej liečby – konkrétne na všímavosti založenej kognitívnej terapii /Mindfulness Based Cognitive Therapy, MBCT/, môže byť rovnako efektívna ako liečba antidepresívami. /Journal of Consulting and Clinical Psychology/.
♥Iní výskumnici zaoberajúci sa alergiou na potraviny v rámci projektu FAST /Food Allergy Specific Therapy/, by radi využívali zmenené antigény týchto alergénov za účelom účinnej liečby - alergén-špecifickej imunoterapie. Pacient po takej liečbe môže zjesť napríklad oriešky na ktoré bol predtým alergický.
♥Vo Wistrarovom inštitúte objavili na určitých bielych krvinkách, T-lymfocytoch tzv. zabíjačoch /killers/, receptory, ktorých aktivácia môže prinútiť imunitu bojovať aj s rakovinou. /Nature Immunology/.
♥V časopise American Gastroenterological Association GASTROENTEROLOGY uverejnili najškodlivejšiu stovečku liekov, ktoré ničia pečeň. Hlavnú cenu získali antibiotiká.
♥Japonci našli súvislosť medzi žlčníkovými kameňmi a adenómami čreva. V štúdii pod vedením Dr.Yamaji dokonca zvyšovali tieto kamene riziko kolorektálneho karcinómu /57%/
♥Krčiari a ušiari pre zmenu zistili, že pre ich nepočujúcich pacientov, ktorým vložili kochleárny implantát , aby znovu mohli počuť, môže byť nebezpečné vyšetrenie magnetickou rezonanciou /MR/. /Otorynology – Head and Neck Surgery/
♥Ak máte dobrý HDL /“dobrý“/ cholesterol ešte sa netešte! Zistilo sa, že aj tento cholesterol s ochrannými účinkami môže byť nekvalitný. Tvrdí to Angelo Scanu z Chicago University /abstrakt -> The FASEB Journal/.
♥Z Francúzska a Austrálie sa ozývajú hlasy, že aj kozmetické prípravky používané v prvom trimestri tehotenstva môžu poškodiť plod.
♥Journal of Paediatrics neznáša fajčenie gravidných. Ich decká sú údajne o.i. nervné.
♥V decembrovom BioScience pustili do sveta informáciu o nejakom tributyltine, ktorý sa nachádza v zelenine. Škodí tak, že moduluje aktivitu génov. Napríklad tých, čo sú zodpovedné za obezitu.
♥Na univerzite v Severnej Karolíne zistili, že cvičenie zmierňuje starnutie mozgu zlepšením prekrvenia mozgu. Závery predmentnej štúdiu uverejnili rádiológovia na svojom zjazde.
♥Naopak stres a depresia nie je u seniorov žiadúca z dôvodu aktivácie mechanizmov zodpovedajúcich za ukladanie tukov. V Amsterdame totiž sledovali 5 rokov vyšše 2000 sedemdesiatnikov.
♥V časáku Spánok /Sleep/ povedali, že matky, ktoré fajčili v gravidite sú zodpovedné za nespavosť ich predčasne narodených babies. Ale! Dcérky mamičiek, ktoré pojedali v tehotenstve vajíčka majú v dospelosti a starobe - podľa prof. Krzystofa Blusztajna z Bostonu, nižšiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka /FASEB Journal/.
♥Americki prakticki lekári /GPkovia/ objavili zemegulu. Zistili,že včasné diagnostikovanie HIV môže zachrániť mnohé životy.
♥Ak dostanete infarkt nestresujte sa. Nemci v Technische University z Mníchova sa domnievajú, že objavenie sa PTSD /post-traumatic stress disorder/ - potraumatickej stresovej poruchy v tomto zraniteľnom období treba mať u pacientov na pamäti. /Archives of General Psychiatry/.
♥Neurology varuje epileptičky pred užívaním valproátu, pretože môže vyvolať autizmus u ich detičiek.
♥Veľká štúdia v British Journal of Obstetrics and Gynaecology s 85 tisíckami tehotných žien dospela k záveru, že cvičenie viac ako 4,5 h týždenne môže spôsobiť vzostup krvného tlaku na nepríjemné hodnoty.
♥Holanďania dospeli k záveru, že lepšie je rodiť per vias naturales. Asi 3tisíc detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom mali vyšší výskyt astmy ako tie čo sa narodili prirodzene. Súvisí to vraj s osídlením baktérii plodom počas pôrodu a jeho imunitou. /Thorax/.
♥Miesto narodenia má podobný vplyv. Jornal of Astma uverejnil práce viacerých pracovísk, ktoré skúmali niekoľko sto černochov a zistili pritom, že tí čo sa narodili mimo USA problémy s prieduškami nemali tak často.
♥Archives of Paediatrics & Adolescent Medicine sa prihovára za očkovanie protichrípkovou vakcínou, ktorej preventívne podanie znižuje absenciu študentov na prednáškach.
♥Akademici z AAAAI /The American Academy of Allergy, Asthma & Immunology/ varujú, že nádcha, ktorá trvá viac ako 2 týždne signalizuje zápal prínosových dutín.
♥Muži-fajčiari stredného veku sa môžu - podľa Nutrition Journal vzdať, okrem betakaroténu, aj vitamínu E. Podľa istých autorov z Helsínk prináša užívanie éčka v tejto skupine pacientov zo sebou riziko zápalu pľúc - pneumónie.
♥A teraz bomba. V 21 spánkových laboratóriách testovali na 450 pacientoch nový liek na nespavosť založenom na baze hormónu melatonínu. Volá sa tasimelteon a výsledky sú nádejné. Pomáha aj na syndróm nekľudných nôh.
♥V American Journal of Roentgenology potvrdili, že CardioCT je super metóda pri diagnostikovaní stenózy na koronárkach. Na Slovensku konkurujú úspešne s kardio CT koronarografiám chlapci a priatelia v Inštitúte zobrazovacej diagnostiky v Trnave /klik na link/.
♥Prílišná zaangažovanosť v mileneckom vzťahu plodí novú chorobu RCSE /relationship-contingent self-esteem/. Niečo ako prehnanú vzťahovú túžbu. Také RCSE je asi zodpovedné za depku partnera, keď dostane košom. Viac v Journal of Personality and Social Psychology.
♥Doktori v Nottinghame objavili gén LIMD1, ktorý nás chráni pred rakovinou pľúc. GRM7 je zodpovedný za postupné vekom podmienené strácanie sluchu. Ale to napísali druhí vedci z Human Molecular Genetics.
♥JAMA varuje, že popíjanie viac ako 2 pohárov vína môže spôsobiť u žien problémy so srdcom. IMMIDIET je štúdia, v ktorej naštastie potvrdili, že pohár vínka neškodí.
♥Pacientov, ktorí sú liečení na hlbokú venóznu trombózu nechráni žiaľ táto štandardná liečba pre rozvojom posttrombotického syndromu. Mienkotvorný Internal Medicine sa opiera o 2-ročnú štúdiu z 8 nemocníc kanadského Quebecu a Ontária.
♥Rovnako pesiministickí sú v Saint Louis University, kde si myslia, že udržiavacia liečba žltačky C interferónom je neúčinná. Viac v NEJM. Tam uverejnili aj závery štúdie ACCOMPLISH, v ktorej dokázali, že kombinácia dvoch liekov na zvýšený krvný tlak chráni pre infarktom a porážkou.
♥Liek na rakovinu prostaty degarelix pomáha aj tak, že znižuje hladinu testosterónu, čo je v tomto prípade hasenie ohňa a teda veľmi pozitívne. /BJU International/.
♥Obezita /v tomto článku detí/ spôsobuje zápal, ktorý môže poškodiť aj štítnu žľazu, varuje Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.
♥Lieky ovplyvňujúce aktivitu bielkovín PPRgama, ktorými liečime cukrovku majú podľa amerických vedcov z Utahu a časopisu Cell Metabolism pozitívne účinky nielen na metabolické parametre ale aj na krvný tlak a pulz, čo je fajn.
♥Zlepšenie zdravotného stavu pacienta s Alzheimerovou chorobu, ktorý chrápe môže dostupná liečba spánkového apnoe. /Journal of the American Geriatric Society/.
♥Rakovina sa asi šíri aj vďaka enzýmu FAP, ktorý objavili v Health Sciences Centre oklahomskej univerzity. Onkologická liečba sa môže teda v budúcnosti uberať aj týmto smerom.
♥Lipíny sú proteíny, ktoré sú spoluzodpovedná za vznik obezity. Vynález Davea Brindleyho z Alberty snáď prospeje ľudstvu úspešne sa popasovať s tučnotou.
♥Švédi z Örebro objavili novú metódu, od ktorej dúfajú, že bude prínosom v liečbe rakoviny kože. Nový liek je aktivovaný cielene vystavením kože na svetle. to je podstatou nádejnej fotodynamickej terapie týchto nádorov.
Zo Slovenska nepublikoval v renomovanom medzinárodnom odbornom časopise žiaľ nikto nič.