Týždeň v medicíne /1.-7.12.2008/

Zopár zaujimavostí z health-news obľúbených serverov. Medicína je exaktná veda ale prináša aj nejednoznačné názory. Mnohé štúdie a závery rôznych sledovaní vedeckých tímov si protirečia, niektoré sú zaujímavé, šokujúce, inokedy prekvapivé. Často sa vymykajú záujmom farmaceutických firiem, ale aj záujmom pacientov a ich lekárov. Mnohé očákávania sa nenaplnia. Na druhej strane zdanlivo bezvýznamné objavy posúvajú medicínu vpred. Možno aj niektorý z tých, ktoré ma zaujali ostatný týždeň...Výber je subjektívny. Snažím sa ho podať tak, aby pochopil aj laik. Niekedy to je však ťažké. Občas si prečítam správu viac krát aby mi bolo jasné čo týmto chcel básnik povedať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

♥Psychológovia z univerzít v Toronte, Oxforde a Cambridge sa na základe záverov svojej štúdie domnievajú, že ich rozhovory s klientami, ktoré si zakladajú na nových prístupoch tzv. kognitívnej-behaviorálnej liečby – konkrétne na všímavosti založenej kognitívnej terapii /Mindfulness Based Cognitive Therapy,  MBCT/,  môže byť rovnako efektívna ako liečba antidepresívami. /Journal of Consulting and Clinical Psychology/.

♥Iní výskumnici zaoberajúci sa alergiou na potraviny v rámci projektu FAST /Food Allergy Specific Therapy/, by radi využívali zmenené antigény týchto alergénov za účelom účinnej liečby - alergén-špecifickej imunoterapie. Pacient po takej liečbe môže zjesť napríklad oriešky na ktoré bol predtým alergický.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

♥Vo Wistrarovom inštitúte objavili na určitých bielych krvinkách, T-lymfocytoch tzv. zabíjačoch /killers/, receptory, ktorých aktivácia môže prinútiť imunitu bojovať aj s rakovinou. /Nature Immunology/.  

♥V časopise American Gastroenterological Association GASTROENTEROLOGY uverejnili najškodlivejšiu stovečku liekov, ktoré ničia pečeň. Hlavnú cenu získali antibiotiká.

♥Japonci našli súvislosť medzi žlčníkovými kameňmi a adenómami čreva. V štúdii pod vedením Dr.Yamaji dokonca zvyšovali tieto kamene riziko kolorektálneho karcinómu /57%/

♥Krčiari a ušiari pre zmenu zistili, že pre ich nepočujúcich pacientov, ktorým vložili kochleárny implantát , aby znovu mohli počuť, môže byť nebezpečné vyšetrenie magnetickou rezonanciou /MR/. /Otorynology – Head and Neck Surgery/ 

SkryťVypnúť reklamu

♥Ak máte dobrý HDL /“dobrý“/ cholesterol  ešte sa netešte! Zistilo sa, že aj tento cholesterol s ochrannými účinkami môže byť nekvalitný. Tvrdí to Angelo Scanu z Chicago University /abstrakt -> The FASEB Journal/.  

♥Z Francúzska a Austrálie sa ozývajú hlasy, že aj kozmetické prípravky používané v prvom trimestri tehotenstva môžu poškodiť plod.

♥Journal of Paediatrics neznáša fajčenie gravidných. Ich decká sú údajne o.i. nervné.  

♥V decembrovom BioScience pustili do sveta informáciu o nejakom tributyltine, ktorý sa nachádza v zelenine. Škodí tak, že moduluje aktivitu génov. Napríklad tých, čo sú zodpovedné za obezitu.  

SkryťVypnúť reklamu

♥Na univerzite v Severnej Karolíne zistili, že cvičenie zmierňuje starnutie mozgu zlepšením prekrvenia mozgu. Závery predmentnej štúdiu uverejnili rádiológovia na svojom zjazde.

♥Naopak stres a depresia nie je u seniorov žiadúca z dôvodu aktivácie mechanizmov zodpovedajúcich za ukladanie tukov. V Amsterdame totiž sledovali 5 rokov vyšše 2000 sedemdesiatnikov.  

♥V časáku Spánok /Sleep/ povedali, že matky, ktoré fajčili v gravidite sú zodpovedné za nespavosť ich predčasne narodených babies.  Ale! Dcérky mamičiek, ktoré pojedali v tehotenstve vajíčka majú v dospelosti a starobe - podľa prof. Krzystofa Blusztajna z Bostonu, nižšiu pravdepodobnosť rakoviny prsníka /FASEB Journal/.  

SkryťVypnúť reklamu

♥Americki prakticki lekári /GPkovia/ objavili zemegulu. Zistili,že včasné diagnostikovanie HIV môže zachrániť mnohé životy.  

♥Ak dostanete infarkt nestresujte sa. Nemci v Technische University z Mníchova sa domnievajú, že objavenie sa PTSD /post-traumatic stress disorder/ - potraumatickej stresovej poruchy v tomto zraniteľnom období treba mať u pacientov na pamäti. /Archives of General Psychiatry/.  

♥Neurology varuje epileptičky pred užívaním valproátu, pretože môže vyvolať autizmus u ich detičiek.  

♥Veľká štúdia v British Journal of Obstetrics and Gynaecology s 85 tisíckami tehotných žien dospela k záveru, že cvičenie viac ako 4,5 h týždenne môže spôsobiť vzostup krvného tlaku na nepríjemné hodnoty.  

♥Holanďania dospeli k záveru, že lepšie je rodiť per vias naturales. Asi 3tisíc detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom mali vyšší výskyt astmy ako tie čo sa narodili prirodzene. Súvisí to vraj s osídlením baktérii plodom počas pôrodu a jeho imunitou. /Thorax/.

♥Miesto narodenia má podobný vplyv. Jornal of Astma uverejnil práce viacerých pracovísk, ktoré skúmali niekoľko sto černochov a zistili pritom, že tí čo sa narodili mimo USA problémy s prieduškami nemali tak často.  

♥Archives of Paediatrics & Adolescent Medicine sa prihovára za očkovanie protichrípkovou vakcínou, ktorej preventívne podanie znižuje absenciu študentov na prednáškach.  

♥Akademici z AAAAI /The American Academy of Allergy, Asthma & Immunology/ varujú, že nádcha, ktorá trvá viac ako 2 týždne signalizuje zápal prínosových dutín.

♥Muži-fajčiari stredného veku sa môžu - podľa Nutrition Journal vzdať, okrem betakaroténu, aj vitamínu E. Podľa istých autorov z Helsínk prináša užívanie éčka v tejto skupine pacientov zo sebou riziko zápalu pľúc - pneumónie.

♥A teraz bomba. V 21 spánkových laboratóriách testovali na 450 pacientoch nový liek na nespavosť založenom na baze hormónu melatonínu. Volá sa tasimelteon a výsledky sú nádejné. Pomáha aj na syndróm nekľudných nôh.   

♥V American Journal of Roentgenology potvrdili, že CardioCT je super metóda pri diagnostikovaní stenózy na koronárkach. Na Slovensku konkurujú úspešne s kardio CT koronarografiám chlapci a priatelia v Inštitúte zobrazovacej diagnostiky v Trnave /klik na link/. 

♥Prílišná zaangažovanosť v mileneckom vzťahu plodí novú chorobu RCSE /relationship-contingent self-esteem/. Niečo ako prehnanú vzťahovú túžbu.  Také RCSE je asi zodpovedné za depku partnera, keď dostane košom. Viac v Journal of Personality and Social Psychology. 

♥Doktori v Nottinghame objavili gén LIMD1, ktorý nás chráni pred rakovinou pľúc.  GRM7 je zodpovedný za postupné vekom podmienené strácanie sluchu. Ale to napísali druhí vedci z Human Molecular Genetics.   

♥JAMA varuje, že popíjanie viac ako 2 pohárov vína môže spôsobiť u žien problémy so srdcom. IMMIDIET je štúdia, v ktorej naštastie potvrdili, že pohár vínka neškodí. 

♥Pacientov, ktorí sú liečení na hlbokú venóznu trombózu nechráni žiaľ táto štandardná liečba pre rozvojom posttrombotického syndromu. Mienkotvorný Internal Medicine sa opiera o 2-ročnú štúdiu z 8 nemocníc kanadského Quebecu a Ontária.  

♥Rovnako pesiministickí sú v Saint Louis University, kde si myslia, že udržiavacia liečba žltačky C interferónom je neúčinná. Viac v NEJM. Tam uverejnili aj závery štúdie ACCOMPLISH, v ktorej dokázali, že kombinácia dvoch liekov na zvýšený krvný tlak chráni pre infarktom a porážkou.  

♥Liek na rakovinu prostaty degarelix pomáha aj tak, že znižuje hladinu testosterónu, čo je v tomto prípade hasenie ohňa a teda veľmi pozitívne. /BJU International/.   

♥Obezita /v tomto článku detí/ spôsobuje zápal, ktorý môže poškodiť aj štítnu žľazu, varuje Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.  

♥Lieky ovplyvňujúce aktivitu bielkovín PPRgama, ktorými liečime cukrovku majú podľa amerických vedcov z Utahu a časopisu Cell Metabolism pozitívne účinky nielen na metabolické parametre ale aj na krvný tlak a pulz, čo je fajn.

♥Zlepšenie zdravotného stavu pacienta s Alzheimerovou chorobu, ktorý chrápe môže dostupná liečba spánkového apnoe. /Journal of the American Geriatric Society/.  

♥Rakovina sa asi šíri aj vďaka enzýmu FAP, ktorý objavili v Health Sciences Centre oklahomskej univerzity. Onkologická liečba sa môže teda v budúcnosti uberať aj týmto smerom.

♥Lipíny sú proteíny, ktoré sú spoluzodpovedná za vznik obezity. Vynález Davea Brindleyho z Alberty snáď prospeje ľudstvu úspešne sa popasovať s tučnotou.

♥Švédi z Örebro objavili novú metódu, od ktorej dúfajú, že bude prínosom v liečbe rakoviny kože. Nový liek je aktivovaný cielene vystavením kože na svetle. to je podstatou nádejnej fotodynamickej terapie týchto nádorov.

Zo Slovenska nepublikoval v renomovanom medzinárodnom odbornom časopise žiaľ nikto nič.  

Igor Vozár

Igor Vozár

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  1x

lekár, internista-nefrológ Zoznam autorových rubrík:  ZábavaLetoPočítačepolitikaMedicínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu