Konečne riešenie pre Luník IX ?

Kde sa len pozrieme, natrafíme na rómsku problematiku. Či už listujeme v časopise, novinách, počúvame rádio, sledujeme televíziu, alebo ideme cez niektoré štvrte našich miest.Ako komunálny politik mám niekedy dilemu, či pri reálnom riešení problému konám správne. Dôvodom týchto mojich pochybností sú rozhodnutia, ktoré sa v prvom rade nepáčia rómskemu obyvateľstvu a následne aj našej verejnosti. Píšem o neslávne známom Luníku IX. a nelegálnych osadách, ktoré sa rozmnožujú ako huby po daždi. Najmä oblasti Demeter a Nižné Kapustníky ale aj mnohé ďalšie, zatiaľ nemedializované oblasti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pri riešení niektorých otázok nás mnoho krát pribrzdí platná legislatíva, alebo nedostatok potrebných financií. Práve verejné financie sú tŕňom v oku nielen mnohým aktivistom, ale aj obyvateľom Košíc. Počúvam námietky typu „ak viete investovať a urobiť im , tak máte viete urobiť aj nám … “


Je to ako zakliaty kruh z ktorého len ťažko výjsť. Na jednej strane nechceme aby sa naďalej rozširovali nelegálne osady. Na strane druhej však legislatíva vôbec netlačí na majiteľov pozemkov, aby sa o nich starali, prinajmenšom aby ich aspoň kosili. Nepríjemné prebudenie príde až vtedy, keď mojiteľ zistí, že pozemok je nelegálne obsadený a vo veľkom je zastavaný „odpadom“(rozumej chatrčami v slovníku stále populárnejších extrémistov). Som presvedčený, že mnoho ľudí aj z Luníka IX. si za svoju životnú situáciu môže sami (rozbíjanie a devastácia bytov). Lenže každá minca má dve strany. Ak títo ľudia nebudú mať strechu nad hlavou, tak nelegálnej výstavbe chatrčí zabránime len veľmi ťažko. Aj preto musím tiež ako miestny poslanec Ťahanovciec aktívne riešiť nelegálnych osadníkov na území Nových Ťahanoviec – za Metrom a za stanicou Schell kde sa začína výstavba práve takýchto obydlí. Vďakabohu sa nám už podarilo dať zbúrať v tejto lokalite prvé nelegálne príbytky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto som dnes aj v nadväznosti na vyššie uvedené skutočnosti navštívil Saleziánov pôsobiacich na Luníku IX., ktorí navrhli vedeniu mesta riešenie bývania pre Rómov. V prvopočiatku to bol návrh výstavby obydlí, kde by mesto mohlo poskytnúť pozemky, ale len na území Luníka IX. Z tohto zámeru sa neskôr ustúpilo. Teraz chcú nasledovníci Don Bosca investovať svoje finančné prostriedky do renovácie bytovky na ulici Krčméryho 1-3. Mesto Košice je vlastníkom týchto bytov a tak je to vzájomne výhodná spolupráca, akási prvá lastovička, že sa našiel niekto, kto chce a má snahu vplývať na lepšie podmienky a samotný život prispôsobivých Rómov. Bude to vzor „ukážkového bývania“ pre platiacich občanov. Po rokovaniach s vedením mesta sú na ťahu Saleziáni, ktorí musia podať žiadosť o renovácie bytových domov.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto jednoznačne zaujímavý a pozitívny zámer ma potešil a ako mestský poslanec budem určite tento projekt plne podporovať.

Miloš Ihnát

Miloš Ihnát

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach a poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Košice - Sídlisko Ťahanovce, web : www.milosihnat.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu