Nespokojnosť s novelou zákona o meste Košice. Čo vlastne chceme?

V piatok parlament schválil novelu o meste Košice, ktorá po dlhých rokoch konečne vypočula návrhy nielen štátnych orgánov, ale najmä verejnosti. Súčasné vedenie mesta využilo rozloženie politických síl v NR SR a „nepopulisticky“ vyriešilo problém s počtom poslancov v samosprávach. V Národnej rade správne podotkol primátor mesta Košice a jeden z predkladateľov novely Richard Raši, že v prvom rade tieto zmeny nebudú po vôli samotným poslancom, ktorých sa znížený stav dotkne priamo po komunálnych voľbách. Mnohí sa už do zastupiteľstiev nedostanú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Výsledkom bude plánované ušetrenie ročne cca pol milióna eur.

Garnitúra vládnuca v Košiciach v predchádzajúcom období neurobila reálne nič, aby sa začalo skutočne šetriť v oblasti verejných-mestských financií.
Aj napriek tomu že tieto zmeny sú zmenami, ktoré vyžadovali aj orgány štátu pre zosúladenie s platným zákonom č.369/1990 Zb. – o obecnom zriadení, ale aj verejnosť, ktorá videla neúmernosť a nepomer poberania poslaneckej odmeny k výkonu činnosti poslanca.
Aj napriek tomu sa ale ozývajú kritické hlasy, že to, čo sa udialo je vlastne len kozmetická úprava a najdôležitejší fakt a prínos ušetrenia v zlúčení košických mestských častí nebol realizovaný.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripadá mi to ako moje pôsobenia na Luníku IX. Keď sa nič nedeje je vcelku pokoj a kľud. Vo chvíli, keď dôjde na návrh nových riešení je zle nedobre. Kritika a odpor obyvateľov, lebo bolo povedané aj to a tamto - podám prst a stiahnu celú ruku. Mimochodom Luník IX bude určite veľkým orieškom aj čo sa týka zlučovania mestský častí. Je to jedna z rozlohou aj počtom obyvateľov najmenších mestských častí ...

Teraz späť k novele zákona o meste Košice. Som presvedčený, že aj kritici nakoniec budú celkom spokojní. K doriešeniu problematiky neúnosného počtu mestských častí určite dôjde v krátkom čase. Neverím, že aj samotní predkladatelia novely nie sú presvedčení o tom, že veľká úspora bude prameniť aj zo zlúčenia mestských častí. To už ale nebude jednoduchý proces, keďže bude potrebné vyhlásiť miestne referendá. Zlúčovanie sa dotkne aj počtu zamestnancov jednotlivých dnešných miestnych a obecných úradov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po troch volebných obdobiach strávených v miestnom zastupiteľstve na sídlisku Ťahanovce a mestskom zastupiteľstve Košíc som presvedčený, že väčšia samospráva bude fungovať aj s 11-13 poslancami. Súčasné vedenia mesta Košice reálne konalo, navrhovatelia (z nich dvaja sú aj mestskí poslanci) predložili do parlamentu novelu zákona , ktorá je už schválená. Aj kritika patrí k životu, ale mala by byť pravdivá a vecná ...

Miloš Ihnát

Miloš Ihnát

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach a poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Košice - Sídlisko Ťahanovce, web : www.milosihnat.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu