Aký má význam pozitívna diskriminácia ?

Naša Ústava zabezpečuje rôznym skupinám obyvateľstva nadštandardné práva, ktoré im majú pomôcť žiť „normálne“. Sú to napríklad národnostné menšiny, ženy, mladiství a zdravotne postihnuté osoby, tehotné ženy. Otázka, či s touto formou diskriminácie väčšina spoločnosti súhlasí, alebo ju odmieta je priestor pre diskusiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Takto typickou a najdiskutovanejšou skupinou pozitívne diskriminovaného obyvateľstva sú etnické skupiny, medzi ktorými dominuje rómske etnikum. Dlhodobým vývojom spoločnosti a stálym odsúvaním riešenia problémov tejto skupiny občanov, sa rokmi nazhromaždilo množstvo skoro neriešiteľných, ba dokonca niekedy až tragických situácií. Najjednoduchšie by bolo zaujať ignorantský a kritický postoj bez návrhu riešenia. Radšej by sme sa však spoločne mali zamyslieť ako ďalej – a to nielen zapájaním sa do verejných diskusií a navrhovať spôsoby „ako sa to dá“, ale aj praktickými riešeniami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto Košice rieši problematickú situáciu vo viacerých lokalitách - najmä v neslávne slávnom Luníku IX. Aj naše sídlisko Ťahanovce musí riešiť otázku rómskej komunity, ktorá sa koncentruje najmä v časti „Demeter“, tiež „Na majetkári“ - privádzač z Prešova do Košíc a donedávna aj v Sade mládeže, ktorý sa podarilo za výdatnej pomoci Mestskej polície a Mesta Košice úspešne vypratať.

Pri tomto procese mám však zmiešané pocity - na jednej strane jednoznačne nelegálne stavby na cudzích pozemkoch, ktoré ešte bude potrebné vyčistiť od odpadu. Na druhej strane smutné osudy ľudí, ktorí svoje „papierové“ domovy musia aj s malými deťmi opustiť a ísť ďalej... Ale kam? Ďalšia nelegálna osada? Tu je jednoznačne potrebné hľadať kreatívne riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Je však aj pozitívna skúsenosť - vďaka vytrvalej práci bolo dosiahnuté vypratanie pozemkov v časti Majetkár od odpadu. Po systematickom dohováraní tam žijúci Rómovia nakoniec rokmi nazhromaždený odpad nielenže vypratali, ale aj začali za jeho odvoz platiť mestu.

Bolo, je a bude vždy množstvo problémov nielen v tejto skupine, aj v ďalších oblastiach. Dopúšťame sa chýb, potom ich riešime. Stále však treba byť vo verejnom živote aktívny a ukázať, že sa veci dajú - skúsme teda využiť priestor tohto fóra a nájdime rozumný spôsob ako dať silu slabým ...

Miloš Ihnát

Miloš Ihnát

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach a poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Košice - Sídlisko Ťahanovce, web : www.milosihnat.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu