Osobnostné testy nezaručujú kvalitný výber zamestnancov

Podľa vedcov z Michigan State University sú osobnostné testy uchádzačov o zamestnanie slabým ukazovateľom budúceho výkonu a nemali by byť považované za validný zdroj informácií o kandidátoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)
Obrázok blogu
(zdroj: PR)

Prirodzenou tendenciou uchádzačov je sebaštylizácia - snaha ukázať sa pred personalistom a potenciálnym zamestnávateľom v čo najlepšom svetle. Na jednej strane je teda snaha personalistu o čo najobjektívnejší obraz o schopnostiach, zručnostiach a postojoch kadnidátov, na druhej strane je ambícia kandidáta zapôsobiť ako ideálny budúci zamestnanec.

Osobnostné testy ako objektívny prostriedok zdôvodnenia výberu kandidáta sa používajú vo väčšine firiem v USA a v mnohých firmách na Slovensku. Prakticky každý zamestnanec zahraničnej firmy na Slovensku prešiel počas svojej kariéry minimálne jedným osobnostným testom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otáznou je však hodnota výsledku testu vo vzťahu k skutočnej kvalite zamestnanca, merateľnej výkonom na pracovisku. A tu začína ten spomínaný problém so sebaštylizáciou: Ako by ste odpovedali na nasledovnú otázku, ak by ste sa uchádzali o pozíciu v call centre?

Keď zazvoní v kancelárii alebo doma telefón, obvykle:
A) považujem to za rušenie
B) kľudne ho zdvihnem

Áno, B je skutočne správne. Najmä ak chcete pracovať ako call agent. Tento fakt však hovorí viac o vašom prianí získať prácu než o vašej ochote poskytnúť potrebnú pomoc volajúcemu.

Ceruzka, papier a osobnostné testovanie pravdepodobne však z recruitmentu tak skoro nezmizne. Relevantnejším a objektívnejším zdrojom informácií o kandidátovi je však jednoznačne štrukturované interview, in tray exercise a ďalšie simulácie pracovných úloh, assessment centrá a testy kognitívnych schopností.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci z Michiganskej univerzity navrhujú otvorenejšie ainteraktívnejšie metódy overovania schopností, zručností a postojovkandidátov a jasnejšie prepojenie testov s pozíciou, o ktorú sakandidát uchádza. Testy by sa tiež mali vyhýbať nepríjemným a osobnýmotázkam, ktoré nemajú vzťah k práci.

A o tých nabudúce.

Peťo Rolný

autor je Personálnym riaditeľom Petit Press



Výzva pre kolegov z HR: neostýchajte sa a vstúpte s iHRiskom do blogového sveta! Napíšte Vaše postrehy, podnety a kľudne aj celé príspevky na peter.rolny@smeonline.sk. Radi vaše príspevky uverejníme!

iHRisko - HR blog

iHRisko - HR blog

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

miesto stretnutí ľudí, ktorí sa chcú deliť o skúsenosti s prácou s ľuďmi, miesto pre personalistov, HR manažérov, trénerov a VÁS!Autor blogu Zoznam autorových rubrík:  na voľnú témuodborným okom

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu