.Šavuot - Letnice
Prvý Šavuot (sviatok týždňov, lebo od druhej noci Pesachu sa počíta sedem týždňov, tzv. počítanie omeru) je spojený s obdržaním Tóry. Je jedným z poľnohospodárskych sviatkov, kedy Židia prinášali do Chrámu dva pecne kvaseného chleba. Tieto symbolizujú Židov a nežidov (ostatné národy).
Tak to bolo aj v prvom storočí, kedy popri tom v Jeruzaleme dostala skupina Ježišových učeníkov sľúbený dar Ducha Svätého.
Šavuot zvýrazňuje deň, kedy Hospodin vstúpil do zmluvného vzťahu so židovským národom, keď Mojžiš dostal kamenné tabule Zákona. O niekoľko storočí neskôr, Duch Svätý po Ješuovom (Ježišovom) zmŕtvychvstaní sa zapisuje na vrchu Sion v Jeruzaleme do sŕdc tam zhromaždených učeníkov - prvej Cirkvi - Novú Zmluvu.
V súčasnosti sa na Šavout Židia modlia pri Západnom múre, čo je sprevádzané tancom a spevom. Noc predtým trávia štúdiom Tóry.
.Výlet
Spali sme v spacákoch pod holým nebom.
Našou lokalitou, z ktorej sme podnikali výlety do okolia, bol vŕšok Mitzpe Massuah, na ktorom stojí aj táto pozorovateľňa. Voľakedy tam bola aj reštaurácia.

Dodávku sme zaparkovali neďaleko miesta, kde sme prespali. Sú tam lavičky, určené ohniskám, turistické popisky. Na turistiku sme si zobrali zásoby vody a prísne sme dbali na pitný režim.

Panorámy z vrchov.


Les.


Lúka, ktoru sme kráčali.

V oblasti sú ľahko dostupné vápencové jaskyne. Jednu sme navštívili. V tejto sú vytesané aj hniezda, ktoré využívajú najmä holuby.

Vŕšok.

Stretli sme aj arabskú pastierku...

...a jej kozičky.

Tu je iné stádo, ktoré som si odfotil.

Vŕšok so slnečnými hodinami. Chodník na vrch je lemovaný kameňmi s vyrytými biblickými veršami.

Spoločná fotka na tom vŕšku.

A z neho pohľad do údolia Elah, v ktorom sa udiali bitky medzi Izraelcami a Filištíncami.

Zostupujeme do toho údolia.

A kráčame ním.

Figovník.
