
.Pôvod
Amálek pochádza z rodu Ézavovho (Gen. 36:12). Iný, starší záznam v Biblii (Gen. 14:7) hovorí o zase "kraji Amálekov" (oblasť Blízkeho Východu) v časoch Abraháma. Možné vystvetlenie tkvie v tom, že "mladší" Amálek sa stal synonymom pre ľud bývajúci v spomenutom kraji. Dokladá to Gen 36:16 hovoriaci o vodcovi Amálekovi, ktorý pravdepodobne viedol tam žijúci ľud.
.Strety s Izraelcami
Vzťah medzi Hebrejcami a Amálekom bol krajne nepriateľský.
Exodus 17:8-14 hovorí o bojovom strete Izraelcov, ktorí putovali do zasľúbenej zeme. Boj bol výnimočný tým, že pokiaľ držal Mojžiš ruky zdvihnuté hore, Izraelci víťazili. Keď ich únavou spustil dole, víťazili Amálekovci. Nakoniec dvaja pomocníci držali Mojžišovi ruky hore, takže Józua "ostrím meča premohol Amáléka a jeho ľud."
Boh položil nepriateľstvo medzi sebou a Amálekom. "Hospodin bude bojovať proti Amálékovi z pokolenia na pokolenie." (Ex. 17:16). To je zopakované aj v iných častiach Tanachu, a dokonca Deut. 25:17-19 hovorí o povinnosti vyhladiť (exterminovať) pamiatku Amáleka spod neba.
Ako dôvod uvádza napadnutie zadných oddielov Izraelcov, ktorí práve vychádzali z Egypta, pričom Amálek "nebál sa Boha".
Ďalšie boje sa vyskytujú v knihe Sudcov (Sud. 3:13), kde proti Ehúdovi bojuje Amálek v spojenectve s dvoma inými národami - Moábcami a Amorejcami.
Aj nekoršiemu Saulovi, prvému kráľovi po ére sudcov, je od Hospodina zopakovaný príkaz "vykonať kliatbu" nad Amálekom (1.Sam. 15:2-3).
Saul vyhubenie nevykoná dôsledne, a preto je Hodpodinom zavrhnutý - pre svoju neposlušnosť. Zopakuje mu to aj médium, ktoré sa vydáva za proroka Samuela (1.Sam. 28:18) - "...si neposlúchol Hospodinov hlas a neuplatnil si Jeho pálčivý hnev proti Amálékovi".
Proti Amálekovi úspešne bojuje aj nasledujúci kráľ Dávid.
Ďalší sa objavuje neskôr v knihe Ester, keďže Háman, snovajúci likvidáciu Židov v Perzskej ríši, pochádza od Agaga (Est. 3:1), ktorý podľa židovskej tradície je potomok Amáleka.
.Dnešné interpretácie
V dnešnej dobe sa ani nedá zistiť, kto je vlastne je ten nepriateľský Amálek, ktorý v biblických časoch vykazoval - oproti iným vtedajším národom - až démonickú nenávisť voči synom Izraelovým.
Zdvihnuté ruky Mojžiša a v nich Božia palica, keď jeho ľud pod Jozueho vedením bojoval proti Amálekovi, vyjadrujú zvláštnu modlitbu za synov Izraelových v divokom boji.
Z modernej doby je napríklad známe, ako vtedajší izraelský prezident napísal slová z 1.Sam. 15:31 - "Ako tvoj meč pozbavil ženy ich detí, tak bude i tvoja matka medzi ženami bez detí." - v zamietavej odpovedi na žiadosť o milosť od nacistického zločinca Eichmanna. Prorok Samuel podľa Biblie sám "rozsekal Samuel Agaga v Gilgále pred Hospodinom.", čím splnil Jeho príkaz. Eichmanna popravili a jeho popol vysypali mimo územie Izraela.
Podľa väčšinovej rabínskej mienky Amálek dnes reprezentuje typ zarytého protivníka Židov. Metaforicky sa označenie Amálek používa na označenie nepriateľov so silnou nenávisťou voči Židom, ako napríklad boli nacisti, či dnešní teroristi.
A tak prikázanie Židom bojovať proti Amálekovi je väčšinou zovšeobecnené ako odpor voči zlu. Akým spôsobom - to je už na uváženie.
Poznámka: Dostal som neohlásený ban na zobrazovanie článkov na blogu a na titulke SME. Budú sa zobrazovať len na mojom blogu.