"Slávnosť stánkov sväť sedem dní, keď pozbieraš úrodu z holohumnice a z kade. Raduj sa vo svoj sviatok, ty i tvoj syn i tvoja dcéra, i tvoj služobníki tvoja slúžka, i levíta, i cudzinec, i sirota i vdova, ktorí budú vtvojich mestách." (Deut. 16 :13-14)
Sviatok stánkov má okrem poľnohospodárskeho viacero významov - z nich je najdôležitejší pripomínať pokoleniam, že potom, čo Hospodin vyviedol synov Izraelových z Egypta, dal im prebývať v stánkoch.
"Sedem dní bývajte v stánkoch. Nech všetci domorodci v Izraeli bývajú v stánkoch, aby vaše budúce pokolenia vedeli, že som dal Izraelcom bývať vstánkoch, keď som ich vyviedol z Egypta; ja som Hospodin, váš Boh." (Lev. 23:42-43)
.Stánok pri ubytovni
Nábožní Židia z hnutia Chabad postavili pri ubytovni veľký stánok (hebr. sukka). Steny boli s drevených tabúľ, strecha pokrytá palmovými ratolesťami.


Dokonca na sukke sú aj svetlá, aké sa používajú na vianočné stromčeky !

Židia mi dovolili odfotografovať ich v prvý večer sviatku po tom, čo som ich ubezpečil, že nie som Žid, keďže prvý deň sviatku je zákaz pracovať. Podľa ich rabínskej interpretácie sa to vzťahuje aj na zapínanie nie nevyhnutných elektrických spotrebičov, akým je fotoaparát.
Starší bratia vo viere zobrali sviatok,ako Pán Boh prikázal (a rabíni interpretovali): do neskorej noci spievali a tlieskali,čo inak je u pietnych Židov nezvyklé. Sukkót je radostný sviatok,nasledujúci hneď za dňom pokánia a pôstu - Jom Kippur. Rámus zo stánku, ktorý som počul v izbe neskoro večer pri zaspávaní, som im veľkodušne odpustil. Veď ani pritom nepili :)
A v piatok doobeda som v sukke odfotil (s ich láskavým súhlasom) Židov, ktorí počúvali prednášku rabína.

Pri sukke som sa zoznámil s Ehudom. Spýtal som sa ho, či by jemu a ostatným nevadilo odfotografovať ich. On mi položil otázku, či verím v jediného Boha. Samozrejme, že verím v Boha Izraelovho ! Potom mi spomenul tzv. Noachovské pravidlá, ktoré majú nežidia dodržiavať, pokiaľ nepríde Mesiáš. No problem, kresťania majú Noachovskú morálku obsiahnutú v Desatore.
Zoznámili sme sa teda na báze viery v spoločného Boha, ktorého Židia uctievajú prostredníctvom dodržiavania Jeho prikázaní - Tóry.
Ehud ma potom vzal do ješivy. Odfotil som ho pri modlitbe, ako drží v ruke lulav (zelená viazanička) a etrog (citrusový plod).
Niekto mi dokonca povedal, že mám fotogafovať s radosťou, lebo tá sa počas židovského sviatku stánkov vzťahuje aj pre cudzincov.

A tu je pohľad do vnútra ješivy. Priestor je zároveň synagógou, modlitebňou a študovňou. Zhromaždení Židia tu čítali, rozprávali sa, či typicky knísavo sa modlili, prikrytí modlitebným plášťom.

