
Na oslavy Sviatku stánkov (angl. Fest of Tabernacles), organizovaných Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom, prišlo do Jeruzalema asi 7-tisíc kresťanov, ktorí sa takisto zúčastnili pochodu Jeruzalemom 2.10. Zmienil som sa o tom v inom článku.
.Papua-Nová Guinea
Medzi mnohými národmi boli zastúpení aj kresťania z Papuy-Novej Guiney -ďalej len PNG (Arutz Sheva mylne určil ich krajinu ako Západná Papua).
Ich delegácia sa vynímala medzi ostatnými najmä tmavou farbou pleti a perím, ktorým mali poniektorí vyzdobené svoje klobúky.
Vyfotografoval som ich 2.10 v jeruzalemskom parku, kde sme všetci čakali na povel vydať sa na pochod Jeruzalemom.

Na tomto transparente majú obrázok truhly zmluvy a sedemramenného svietnika - objektov patriacich do biblického Chrámu. Na tričkách (a na taške) majú zase symbol štátnej zástavy svojej krajiny - PNG.

Pozrime sa najskôr na náboženský charakter východnej časti ostrova Nová Guinea, odkiaľ prišlo pár jeho obyvateľov na židovský sviatok stánkov.
PNG je plne kresťanská krajina. Wikipédia uvádza, že v roku 2000 sa ku kresťanstvu hlásilo 96 percent obyvateľstva, ktorí sú zapojení v rôznych denomináciach. Čo sa islamu týka, žije tam len asi 2-tisíc moslimov, a tí bývajú sporadicky vystavení drobným útokom.
Známy je výrok "islamofóbny" výrok ministra vnútra PNG, ktorý svojho času povedal, že "Islam je nebezpečná a vážna hrozba mieru a jednoty", a že "napredovanie a propagácia Islamu bude časovanou bombou pre PNG" a teda "PNG musí ostať pre (jej) lepšiu budúcnosť kresťanskou krajinou". Keď moslimská komunita požiadala o povolenie postaviť mešitu, mnohé kresťanské cirkvi oponovali, tvrdiac, že národ má historicky kresťanský charakter.
.Biblická motivácia
34 veriacich z PNG po tom, čo navštívili Západný múr, zavítalo do Chrámového inštitútu. Nazývajú sa členovia "Biblického kruhu" a denne študujú Bibliu.
Nedávno čítali verš z proroka Zachariáša (6:15): "Takí, čo sú zďaleka, prídu a budú stavať chrám Hospodinov. I poznáte, že ma k vám poslal Hospodin mocností. Splní sa to, ak budete naozaj poslúchať hlas Hospodina, svojho Boha."
Papuánci to prediskutovali medzi sebou a rozhodli, že viera im prikazuje vyplniť tento verš. Podarovali teda inštitútu kilogram zlata a niekoľko tisíc dolárov. Vysvetlili, že keďže je ich krajina bohatá na zlato, ich dar nie je "ničím neobvyklým". Požiadali, aby sa zlato použilo na vyhotovenie nádob na rituálne bohoslužby a peniaze na ľubovoľné účely pre institút.
Vedúci inštitútu Yahuda Glick povedal pre Ynet: "vytiahli z tašiek drahé kovy a dokonca si dávali dole šperky, ospravedlňujúc sa, že je to málo....Dokonca tam bol aj manželský pár, ktorý odovzal svadobné obrúčky a povedal, že sa chce oženiť s Bohom." Glick povedal, že scéna mu pripomenula legendu o kráľovi Šalamúnovi, ktorú kedysi čítal - kráľovna zo Sáby priniesla zlato a drahokamy pre vtedajší Chrám. "Táto scéna doslovne ožila pred našimi očami", povedal nadšene Glick.
Aj podľa rabína Ariela z Chrámového inštitútu bola táto udalosť emotívna a predstavuje napĺňanie slov prorokov o tom, že národy prídu zďaleka, aby pomáhali stavať Chrám Hospodinu.
.Chrámový inštitút bol založený asi pred dvadsiatimi rokmi a zaoberá sa výskumom a vzdelávaním ohľadne biblických Chrámov. Inštitút dal pripraviť asi 70 nástrojov použiteľných pre obetnú chrámovú bohoslužbu. Menora, obetný stôl, hudobné nástroje pre levítov, či odevy pre kňazov sú vystavené pre verejnosť v židovskej časti Jeruzalema.
Mňa osobne štedrý postoj bratov z veľkého ostrova v Oceánii veľmi dojal. Rozhodli sa požehnať židovskému národu prorockým spôsobom. Prispieť na budúci Chrám, ktorý je z racionálneho geopolitického pohľadu nemožné postaviť na moslimskej chrámovej hore, je vecou fundamentalistickej viery v naplnenie Božích fyzických zasľúbení pre vyvolený národ. Na rozdiel od takto motivovaných evanjelikálnych veriacich bežní ortodoxní kresťania prispievajú najmä na svoje historické cirkvi, na ich charity a misie, a nie na "starozákonné" záležitosti židovstva v modernom Izraeli, ktorý doteraz "neuznal navštívenie Pána".