Vošiel som teda do tejto "výkladovej miestnosti", a predstavil chasidskému Židovi, ktorý v nej úradoval. Bol ku mne spočiatku nedôverčivý, ale keď som mu úprimne zodpovedal na jeho dotazy, zvľúdnel, dal sa do reči, aj fotografovať mi dovolil. Asi bol prekvapený z kresťanov, ktorí sa zaujímajú o židovstvo.
To je on, Ari Malul, správca, "úradujúci" miestnosti za sklom. Na stene za ním visia obrazy, ktoré namaľoval on.

Chasidská komunita má aj svoju stránku, žiaľ len v ivrite. Prezentačné video na nej ukazuje aj budovu ubytovne. Ďalej vo videosekvencii vidno kolektív nábožných Židov, či už tancujú, spievajú, či sa knísavo modlia, či študujú. Obsahuje aj zábery z výletov po Izraeli, kde sedia pri ohni. Rovnako predstavuje aj ich aktivity na verejnosti, majúce za cieľ priviesť sekulárnych Izraelcov späť k judaizmu.
.Noachický kódex
Židovstvo učí, že človek má povinnosť robiť svet okolo seba lepším. Pre nežidov je podľa judaizmu odporúčaných siedem noachických pravidiel.
Stručne zhrnuté, ide o vieru a rešpektovanie jediného Boha, rešpektovanie rodiny, zákaz vraždenia, kradnutia, sexuálnych neprístojností, krutosti voči zvieratám ako i povinnosť ustanoviť spravodlivé zákony.
Noachický kódex, akési "židovské desato" pre nežidov, reflektuje vo svojich morálnych požiadavkách biblické desatoro a kresťanskú etiku.
Sedem pravidiel Noacha v podaní chasidských hovorí, že Boh vládne všetkým ľuďom, a že nikoho nenecháva bez usmernenia, zmyslu. Ich dodržiavanie ľudstvom prinesie univerzálny mier, ako i mesiánske vykúpenie.
Židovské chápanie noachických noriem nepriamo korešponduje s kresťanstvom. Učenie Ježiša Krista, zvestujúceho božie kráľovstvo, zahrňovalo aj aktivity (skutky, hebr. micvót) s vierou v jediného Boha - hľadajte, a nájdete, klopte, a bude vám otvorené.
Ježiš hlásal aj pokánie, vnútornú zmenu, pre priblížujúce sa Božie kráľovstvo. Židovstvo, takisto očakávajúce mesiánske kráľovstvo, k tomuto ide prostredníctvom dodržiavania pravidiel, daných od Boha.
Obraz známeho rabína a lídra hnutia chasidského judaizmu Chabad-Lubavič, Menachema Mendela Schneersona (1902-1994). Je považovaný za "Mojžiša" pre svoju generáciu.

Židia si tam môžu zakúpiť modlitebné plášte, či jarmulky.

Tieto hodinky sú mienené ako suverníry pre detičky, povedal mi Ari.

Pohľad na police s obrazmi, knihami a náboženskými predmetmi.
