Sekty, cirkvi a Sféry dôverné z 21.3.2012

Písmo: A- | A+

Témou diskusnej relácie Sféry dôverné z 21.3.2012 (dostupná v archíve RTV) boli sekty. Okrem ľudí "od fachu" - psychologičky, riaditeľa ekumenického centra pre štúdiu siekt, vysokoškolského učiteľa teologického zamerania, pracovníka z cirkevného odboru Ministerstva kultúry - bola pozvaná aj "exčlenka sekty" Michaela. Pozrime sa na ňu a hlavne na jej "svedectvo".

Úvodná strana časopisu Logos, vydávaného KS Milosť.

Úvodná strana časopisu Logos, vydávaného KS Milosť.

.Katolícka cirkev - Satan

Mladá žena mala svoju reč od času 18:17 videa. Moderátor ju uviedol ako "bývalú členku kresťanských spoločenstviev Milosť".  Už samotná jej výpoveď uvedie diváka do úžasu: bola tam silná manipulácia. Michaelu vraj tam vraj "držali chvály" a "mali o ňu veľký záujem".

Z jej úst zazneli frázy "maju iné učenie, ako naša cirkev" (zrejme mala na mysli rímsko-katolícku cirkev). "Toto môžeš, toto nesmieš, pôjdeš do pekla, vyhrážajú sa...." Na otázku moderátora o zastrašovaní odvetila "....vraj veľakrát počula, že atakovali, .... zakazovali stretávať sa ľudmi...."

Znakom sekty - sú podľa Michaely - falošné učenia oproti tomu, čo učí "naša cirkev" (...). Prečo ľudia nevedia odísť, pýta sa moderátor. Vraj sa ľudia boja odísť. Podľa Michaely sa stále vyhrážajú, ako odídeš, budeš zatratený.... Michaela sama odišla....nemala nikoho, kto by jej pomohol...

Debata potom pokračovala za účasti ostatných pozvaných osôb už vo všeobecnej rovine o nebezbečenstve siekt. Televízny divák zostal v domnení, že Michaelin príbeh je verejným varovaním, aby sa "kresťanským spoločenstvám Milosť" vyhýbal.

Prekvapujúco pozitívny ohlas prišiel v podobe diváckeho ohlasu, ktorý v čase 52:25 prečítal moderátor. Do Milosti chodí - prekvapivo - aj iný katolík, počúva tam chvály a kázne a má pozitívny názor na charizmatickú cirkev. Nie je žiadne členstvo ani nátlak...Divák vo svojom názore uviedol, že diskusia nemá protistranu. Zrejme pisateľa príspevku zaskočilo, akú "nakladačku" dostalo kresťanské charizmatické spoločenstvo Milosť z úst Michaely, ktorá na tento názor len vágne reagovala.

Potom slovo zobral p. Rakovský s tým, že sa takéto cirkvi (ako Milosť) sa vylučujú z "ekumenického dialógu".

.Kresťanské spoločenstvo Milosť

Keďže v diskusii chýbala protistrana, ako aj správne poznamenal divácky hlas, a argumenty pani Michaely boli značne povrchné a mantinelové, chcelo by to bližšie sa pozrieť na túto "sektu", ako ju opísala pozvaná svedkyňa Michaela.

Najjednoduchšie je sadnúť za internet a posurfovať. Kresťanské spoločenstvo Milosť má prepracovanú webovú stránku www.Milost.sk s  množstvom textových, fotografických, audio a video materiálov, z ktorých sa dá veľa dozvedieť o tejto denominácii. Ich internetový projekt Milosť TV obsahuje veľké množstvo audio kázní od jednotlivých pastorov. Ďalej sú tam mnohé články z vydávaného mesačníka Logos, ktorého plná verzia sa dá zakúpiť, ako aj ponuka kníh, a iných produktov.

Surfer sa dozvie o bohoslužbách Milosti na rôznych miestach Slovenska a Čiech a iných aktivitách - liečenie (áno, verejne sa modlí za pozvaných ľudí, ktorí chcú), či o futbalovom turnaji, alebo práci s deťmi a mládežou. Každý, komu sa chce, sa môže za obrazovkou PC oboznámiť s touto cirkvou a ak chce, aj navštíviť jej verejné bohoslužby.

Logicky sa pýtam - mávajú sekty takúto otvorenosť voči verejnosti  ?  Charizmatickou-letničné kresťanské hnutia sú rozšírené po mnohých krajinách, a ich mnohí zahraniční kazatelia hosťujú aj v KS Milosť, ako sa dá vidieť na weboch Milosti. A letničný protestantizmus vonkoncom nie je o ekumenickom objímaní sa s rímskym katolicizmom a jeho tradíciami.

Ostatná polemika o Milosti - o niečo fundovanejšia - je obsiahnutá v registračnom spise Cirkvi kresťanské spoločenstvá Slovenska (CKSS) na cirkevnom odbore Ministerstva kultúry. Je to hrubý zväzok a každý občan môže podľa infozákona nahliadnuť do spisu. Spis obsahuje aj rozsudok Najvyššieho súdu Slovenske republiky, ktorý svojho času zrušil zamietnutie registrácie a nariadil ministerstvu pokračovanie registračného konania. Pred vyše rokom som aj študoval tento spis a porovnával ho s registračným spisom mormónov a bahájistov. Prekvapila ma jednoduchosť a rýchlosť, s akou týmto skupinám udelili štatút registrovanej náboženskej spoločnosti, kým do registračného konania CKSS zaviedli veľké množstvo úkonov, posudkov, stanovísk.

Aby som to zhrnul, v prípade programu Sféry dôverné išlo o plytký útok voči dynamicky rozvíjajúcemu sa druhu kresťanstva na Slovensku, s tým rozdielom, že kým táto televízna diskusná relácia ide z vrecák daňových poplatníkov, na chod KS Milosť sa skladajú veriaci samy. Ale o peniazoch a cirkvách je už iná téma.

Na záver - na odľahčenie - jedno video z chvál Milosti, pieseň Tzion, tzion.

Skryť Zatvoriť reklamu