
.Kde a ako sa to našlo
V jaskyni na vrchu Sion, v ktorého oblasti je predpokladané miesto Ježišovej poslednej večere, ako i predpokladané miesto, kde bol na učeníkov zoslaný na letnice Duch Svätý.
Predmety s vyrytým symbolom našiel v jaskyni mních-pustovník ešte pred šesť-dňovou vojnou.
Ten ich ukázal známemu mesiánskemu Židovi Ludwigovi Schneiderovi, ktorý sa s fotografiami ôsmych z nich ponáhľal do izraelského múzea. A tam mu prisľúbili, že sa na vec bližšie pozrú.
Nestalo sa tak. A predmetná jaskyňa, ktorú jeruzalemskí kresťania používali asi aj na obradný krst, ostala zapečatená.
I archeologické pochybnosti sú, ako sa uvádza tu, kvôli možnému neskoršiemu pridaniu symbolu na niektoré artefakty. I na tomto diskusnom fóre sa o pravosti mesiánskej pečate zamýšľajú.
.Význam symbolu
Napriek pochybnostiam je to pre mesiánskych Židov spojivo s ich prvým židovským zborom, ktorý vtedy viedol apoštol Jakub, a v súčasnosti zaužívaným symbolom, ktorí mnohí nosia ako šperk.
Pre kresťanov zase poukazuje na na židovské korene kresťanskej viery, reprezentované prvým zborom v Jeruzaleme, a je i znakom zmierenia medzi Židmi a pohanmi skrze vykúpenie v Ježišovi. Apoštol Pavol píše liste Efezským (2:14b) v tomto duchu: "...On, ktorý oboch spojil v jedno a zboril priehradný múr, nepriateľstvo".
A pravdaže, nájdený mesiánsky symbol je ďalšia rana sprostému antisemitizmu, ak si to tupé náckovske hlavy vôbec uvedomujú.
.Ako ďalej ?
Jeruzalem je rozhodne bohatou studnicou minulosti. No odkrývanie tam zahŕňa riziká.
Pre spominane nálezy z obdobia jeruzalemských kresťanov prvého storočia by to boli ďalšie historické dôkazy na júdeo-kresťanské bratstvo. Aj keď sa to v ortodoxných židovských kruhoch nemusí stretnúť s pochopením, ako sa o tom presvedčil aj Ludwig Schneider, keď mu to rabíni dali drsnejšie najavo. Chápem ich, že po toľkých negatívnych skúsenostiach z kresťanskej éry sa bránia miešaniu židovského a kresťanského.
Oveľa horšie je to s archeologickým hľadaním priamo na Chrámovej hore. Tam sa to kvôli krehkému status-quo ani nekoná. Veď na svetlo vynesené nálezy z období prvého a druhého Chrámu by nepotešili moslimov, trvajúcich na islamskej dominancii ich vrchu s mešitami, a čo je horšie, mohli by viesť k nepokojom, aké poznáme z nedávnej minulosti.
.Katolíci na vrch Sion ?
Inak, na vrch Sion, kde sa mesiánsky symbol našiel, a kde je ešte mnoho neodkrytého, mal svojho času zálusk aj Vatikán.
Bratia katolíci by ho chceli spravovať celý, nielen miestnosť poslednej večere Pána.
Nie je to po vôli starším bratov vo viere - veď je tam ich ješiva, ako i hrob kráľa Dávida. Nesúhlas vystihla napríklad publicistka Elen.
Ani kresťanským sionistom, kamarátom mojim, ako to napísal jeden z nich, sa to nepáči. My zvykneme zastávať názor, aby okolitý svet nechal Židov samých spravovať si svoje biblické miesta.