Áno, chystali sme sa ísť si (okrem iného) pozrieť aj baziliku v severomaďarskom mestečku Ostrihom, ktoré je zo Štúrova vzdialené "čo by kameňom dohodil". Po tomto moste bolo potrebné prejsť, je celkom nový, znovupostavili ho v roku 2001 a nesie meno Márie Valérie.
Sem sme sa chystali ísť, bazilika je na kopci...

Takýto pohľad sa vám naskytne, keď prichádzate zdola z mesta.
Keď prídete bližšie zistíte, že bazilika je omnoho väčšia, ako sa na prvý pohľad zdá.
A ak máte dobré oči (alebo 12x optický zoom na fotoaparáte), zahliadnete aj turistov kochajúcich sa pohľadom na okolie spod kupoly chrámu.
Interiér je impozantný, velikánsky otvorený priestor. Predsa len, táto stavba sa môže popýšiť titulom najväčšej baziliky v strednej Európe.

Kupola má výšku meranú od základov baziliky v suteréne (krypte) 100 metrov.
Organ tu vyznieva ozaj ako kráľovský nástroj.
Presbytérium (svätyňa) bolo uspôsobené pre množstvo kňazov a kanonikov sediacich v zvláštnych laviciach po oboch stranách.
Pozostatky svätých, tzv. relikvie. Tieto patria svätému košickému mučeníkovi Markovi Križinovi.

Pod bazilikou, ako to už zvyčajne býva sa nachádzajú krypty, miesto pre pochovávanie. Zaujímavosťou je hrob kardinála Alexandra Rudnaya (pochádzajúceho zo Slovenska), ktorý sa postaral o stavbu tejto baziliky, monumentálne je hrobové miesto kardinála Csernocha. Pre novodobé maďarské dejiny je tiež významný kardinál József Mindszenty, ktorý veľa trpel počas komunistického režimu.
Bazilika Nanebovzatia Panny Márie stojí na kopci (brale) hneď vedľa mestského hradu, v dejinách významného podobne ako náš Devín.
Súsošie "Korunovácia svätého Štefana" je najnovším dielom, bolo inštalované pri príležitosti tisíceho výročia pokresťančenia Maďarov.
Na záver moji (noví) priatelia...


Použitý bol zapožičaný fotoaparát Panasonic DMC-FZ20.