Môže fungovať štát bez cirkví?

Aj takto by sa dalo pozrieť na tému odluky cirkví od štátu. V prvom rade je potrebné ujasniť si pojmy, totiž v nadpise je množné číslo od slova cirkev. Aby sme sa teda vyhli v nasledujúcej argumentácii nejakým nezrovnalostiam, je potrebné hovoriť o cirkvách, teda všetkých registrovaných náboženských spoločnostiach v našej republike – a tých je 16. Ak štát chce dosiahnuť v tomto zmysle samostatnosť, musí sa oslobodiť od všetkých týchto spoločností, nie len od jednej cirkvi. Hoci si však nie všetky registrované cirkvi a náboženské spoločnosti žiadajú mať podiel na prerozdeľovaných finančných prostriedkoch zo štátneho rozpočtu určených na ich fungovanie, kvôli rovnoprávnosti je potrebné hľadieť na to týmto pohľadom: odluka cirkví od štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

Hlavnou témou tiahnucou sa pri diskusiách o spomínanom "probléme" je spolufinancovanie aktivít cirkví z časti daňových odvodov všetkých občanov nášho štátu. Tu je asi jadro problému a otázka namieste: prečo všetci financujeme niečo, čo neslúži všetkým? A nasleduje vyjadrenie postrádajúce akúkoľvek solidaritu: Nech si každý financuje to svoje.

Oddelenie štátu a cirkví však nespočíva jedine vo financiách, ktorých toky sú veľmi jasné a aj ľahko kontrolovateľné (a aj kontrolované, nedávno NKÚ), teda platy duchovných a chod ústredí cirkví. Nemôžeme na túto situáciu hľadieť iba prizmou ekonomicko-finančnej sebestačnosti cirkví. Podľa mňa tu ide aj o pochopenie postavenia náboženských spoločností v našom štáte. Cirkvi sú významnými garantmi mravných hodnôt a dôstojnosti človeka (iba náboženstvo povie: nezabiješ, štát povie: ak zabiješ, potom pôjdeš do väzenia na 15 rokov). Vážne si niekto myslí, že keď nebude štát financovať cirkvi, tieto sa prestanú vyjadrovať k spoločenským otázkam? Nebudú nikoho nútiť konať podľa ich učenia (veď to nerobia ani teraz), iba budú aj naďalej v slobode prezentovať svoj názor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľkokrát sa cituje prvý článok našej ústavy hovoriaci o nenaviazanosti Slovenskej republiky na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Hovorí sa teda o tom, že náš štát nemôže byť katolícky, evanjelický, židovský, ale ani liberálny, ateistický či voľnomyšlienkársky. Aký štát to ale chceme? Ako by vyzeralo takéto zriadenie?
Škoda však, že sa zabúda na text ústavy ešte pred prvým článkom. Totiž v preambule sa hovorí o tom, že sa prostredníctvom našich zástupcov uznášame na ústave v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva (...) usilujúc sa o rozvoj duchovnej kultúry (...). Cyril a Metod nepriniesli len písmo a literatúru, ale predovšetkým kresťanstvo, veď preložili v prvom rade časti Biblie a liturgické knihy, boli sem povolaní, aby naučili náš ľud jeho rečou modliť sa k pravému Bohu. Cyril a Metod boli kresťania, korene nášho štátu sú teda kresťanské, a to je vyjadrené aj v základnom dokumente vyjadrujúcom svojbytnosť národa.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nechceme zabudnúť na našu minulosť (a verím, že to nijako nechceme), nemôžeme len pochabo zatvárať oči pred tým, z čoho vyrastajú naše korene, aj keď my sme sa im už odcudzili. Nemôžeme jednoducho povedať, nech si cirkvi platia ich veriaci sami, čo nás do toho. Čo všetko by stratili občania nášho štátu, o koľko "služieb" a dobrodení by prišli? Len tak námatkovo sa pozrime do nedávnej minulosti:
- starostlivosť o chorých v nemocniciach s rehoľnými sestrami. Až do dnes sa na rehoľníčky spomína, na zdravotné sestry si spomenie málokto (nie je to návrh na spôsob riešenia nefinančnej krízy zdravotníctva?).
- saleziánski profesori v gymnáziách boli najvzdelanejšími ľuďmi, ale nebolo im dovolené vychovať si dorast (ako to teraz vyzerá v školstve?).
- spolky striezlivosti pomáhajúce uzdravovať rodiny z tohto neduhu (aký efekt prinášajú vynaložené peniaze v tejto oblasti dnes?).

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobenie cirkví je prínosom pre blaho občanov, cirkvi teda patria do štruktúry súčasnej spoločnosti. Ak by z nej boli vylúčené, prirodzenosť človeka by ho nútila vytvoriť si nové.

Na otázku z nadpisu by sa dalo odpovedať pomerne ľahko: áno, štát môže fungovať aj bez cirkví, veď sa pozrime do zahraničia. Ale nie je to tak, ani v ostatné štáty nefungujú bez cirkví, akurát majú rozdielny spôsob ich financovania. Nehľaďme na všetko, prosím, iba cez peniaze.
Štát by totiž mohol v istom zmysle existovať bez cirkví, spoločnosť však určite nie.

pripravujem ďalšie články späté s touto témou:
Aké dane pre cirkvi?
Naozaj je odluka neuskutočniteľná?
takže odpovede na niektoré svoje otázky môžete nájsť zajtra resp. pozajtra.

Stanislav Illéš

Stanislav Illéš

Bloger 
  • Počet článkov:  206
  •  | 
  • Páči sa:  0x

katolícky kňaz potýkajúci sa s problémami aj radosťami mimoriadnych ľudí Zoznam autorových rubrík:  náboženskémodlitbypôstne zamysleniakázne a príhovorysúkromnémyšlienkyM&Co.všeličo iné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu