Pápežove čiapky

Ako som sľúbil v predchádzajúcom článku o červených pápežských črieviciach, napíšem niečo o pokrývkach hlavy nástupcu svätého Petra. Pápež obyčajne nosieva malú bielu čiapočku zvanú pileolus (solideo), pri liturgických sláveniach má na hlave infulu (mitru). Niekedy pápeži nosievali tiaru alebo aj camauro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

PILEOLUS je malá pokrývka hlavy, ktorej ostatné pomenovania sú berettino, subbiretum, submitrale, soli-Deo, tal. zucchetto (t.j. tekvička).
Je to čiapočka priliehajúca na hlavu, pochádza z hebrejskej kippy. Vraví sa, že pileolus je dieťaťom camaura.
Najstarší dokument o jeho požití je na freske „Sv. František u Honoria III.“ z roku 1290, kde ho majú na hlavách kardináli. Najskôr ho používali práve oni a bol červenej farby. Túto farbu aj pileolus oficiálne ustanovil kardinálom až Pius II. roku 1464.
Biele používa pápež od konca 18. storočia. Takisto túto farbu používajú aj rehoľné spoločenstvá, ktoré majú biele habity (dominikáni a norbertíni - premonštráti).
Fialové používajú patriarchovia, arcibiskupi a biskupi, a to od roku 1867, keď Pius IX. ustanovil pre nich túto farbu. Čierne používajú kňazi, diakoni, rehoľníci. Pápež Pavol VI. v roku 1966 v motu proprio o hierarchii spomína i toto používanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

MITRA znamená vo voľnom preklade viazať hlavu páskou (ako turban). Pochádza z Grécka, do Ríma ju priviezli v 10. storočí a mala spočiatku tvar svätej koruny. Prvé svedectvo o použití mitry v cirkevnom úrade je z roku 1049, ako to spomína pápež Lev IX. vo svojej bule. Od 12. storočia (asi roku 1100-1150) už biskupi všeobecne používali mitru. Prvá zmienka o použití mitry opátmi (predstavenými rehole) je z roku 1063 za Alexandra II. Dokonca aj princovia "laici" ako cirkevné kniežatá mohli ju používať.
Od roku 1051 používajú mitru aj kardináli. Je privilegovanou liturgickou pokrývkou hlavy arcibiskupov, biskupov a privilegovaných – opátov, kanonikov a samozrejme pápeža. Na východe sa používa výraz mitra, na západe skôr infula. Podoba koruny zostala u ortodoxných a v iných východných cirkvách, ako aj u gréckokatolíkoch. Takáto koruna váži aj 2 kg.
Na západe sa od 12. storočia mitra odlišuje – má kónickú formu, je kruhovitá, a koniec má rozdvojený. V 15. storočí dosahovala jej výška aj 50 cm. Dva konce majú tvar trianglu a znamenajú Starý a Nový zákon.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

CAMAURO – lat. camelaucum je starodávna pápežská čiapka. Je červenej farby po okrajoch s hermelínom. Má tvar "prilby", zakrýva uši. Spomína ju pápež Klement I. (708-715) v „Liber pontificalis“. Používala sa pri slávnostných sprievodoch ako neliturgická pokrývka hlavy.
Tento štýl čiapky pochádza z východnej Byzancie.
Latinský názov camelaucum je z gréckeho kamelauchion, čo doslovne znamená „čiapka z chlpov ťavy“. Takto ju nazval pápež Anastazius III. (zač. 10.storočia). Neskôr túto čiapku nahradil biely pileolus (solideo) ako súčasť pápežského talára, urobil tak Pius VI. (1775-1799). Camauro používal ešte Ján XXIII. (1958-1963), potom až Benedikt XVI. v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

TIARA – je slovo pochádzajúce z Perzie, ktoré má viac významov. Dá sa preložiť asi takto: čelenka (páska) zoširoka stočená do špičky – turban so špicou. Pápežská tiara bola neliturgická pokrývka hlavy pápeža – trojkoruna. Liturgickou pokrývkou hlavy bola mitra, lebo aj pápež je biskupom.
Tiara sa do konečnej podoby vyvíjala postupne. Je to čiapka kónického tvaru bielej farby prebratá z Východu – Orientu. Jej použitie je spojené buď s pápežom Symmachom (498-514), alebo - ako vravia iní - s pápežom Levom III. (795-816) alebo Mikulášom I. (858-867). No v deviatom storočí mala tvar helmy. Spočiatku mala len jednu zlatú korunu, čo je vidieť na zachovalom portréte pápeža Inocenta III. (1198-1216). Druhá koruna sa na tiare zaviedla pápežom Bonifácom VIII. (1294-1303). A treťou korunou bola doplnená za Klementa V. (1305-1314). Tiara – triregnum sa stala symbolom pápežskej autority od roku 1315.
Korunovanie tiarou sa používalo pri uvádzaní pápeža do úradu, ako to uvádza Rímsky pontifikál z roku 1596. Formula korunovácie pomenováva pápeža ako otca princov a kráľov, správcu sveta, Kristovho vikára na zemi. Naposledy sa táto formula použila roku 1963 pri korunovácii Pavla VI. Od roku 1968 sa tiara nepoužíva, podľa motu proprio Ecclesiae Sanctae z 1966.*
Pavol VI. bol korunovaný tiarou, ktorú mu venovali Milánčania. Jej cena bola 10 000 amerických dolárov. Neskôr ju venoval chudobným a zriekol sa jej tak, že ju položil na oltár v Bazilike sv. Petra. Dnes je uložená v Národnej svätyni Nepoškvrneného Počatia v City of Washinghton. Vo Vatikáne je v archívoch uložených 20 tiár. Nie každý pápež mal totiž svoju.
Tri koruny majú rôznu symboliku: niektorí autori tvrdia, že pápež bol prefektom Itálie, Illírie a Afriky; iní zase, že sú symbolom troch cirkevných rečí – latinčiny, gréčtiny a hebrejčiny; iní, že sú znakom pápeža ako kňaza, pastiera a učiteľa viery, teda jeho úloh posväcovať, riadiť a učiť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

* opravené z dôvody chybných informácií
Ilustračné fotografie sú z internetu, neviem však už presne odkiaľ: sme.sk, vatican.va, euroclero.it
Ďakujem Milanovi Š. za výdatnú pomoc pri získavaní informácií.

Stanislav Illéš

Stanislav Illéš

Bloger 
  • Počet článkov:  206
  •  | 
  • Páči sa:  0x

katolícky kňaz potýkajúci sa s problémami aj radosťami mimoriadnych ľudí Zoznam autorových rubrík:  náboženskémodlitbypôstne zamysleniakázne a príhovorysúkromnémyšlienkyM&Co.všeličo iné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu