Kňazom za 24 hodín

Pracovná zmluva hovorí o 40 hodinách a 5 pracovných dňoch. Ale realita je iná – ak treba, tak aj 24 hodín a 7 dní. Jeho víkend nie je nikdy v nedeľu... Ale aj on je človek – potrebuje spať, jesť... a tiež čas na seba. Pri kňazoch treba hovoriť o službe – nie je to zamestnanie, ale povolanie – kňaz bol k tomu povolaný Bohom, a nie je zamestnaný, pretože mali voľné miesto...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Obrázok blogu

Jeho pôsobisko je ohraničené územím, ale nie miestom. Nie je to len kostol, fara, ale aj cintorín, krematórium, nemocnica a často aj byt napr. na 8. poschodí... Kňazom neprestáva byť ani na ihrisku pri futbale s miništrantmi, ani na púti s plným autobusom veriacich a ani v obchode, kde ho neberú ako súkromnú osobu, ale kňaza, ktorý kupuje také zvláštne veci – chlieb, maslo, mlieko...

Od kňazskej vysviacky je jeho domovom miesto, kde ho biskup potrebuje pre službu veriacim – veľké mesto alebo veľký zapadákov... Fara je to, kde má prechodný pobyt, lebo nikdy nevie, kedy ho preložia inde. K rodine – rodičom, súrodencom sa dostane raz za čas – nemá totiž víkend a už vôbec nemôže s ňou tráviť sviatky – dni najväčšieho zaťaženia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažko písať o dni kňaza aj preto, že nejde o prácu pri páse, ale je to služba ľuďom a neoddeliteľne Bohu.

Sú isté stabilné body cez deň (nielen 5 dní v týždni):
- Breviár – modlitba Cirkvi, rozložená na celý deň (posvätné čítanie, ranné chvály, modlitba cez deň, večerné vešpery a modlitba pred spánkom). Modlí sa tak za svoje posvätenie počas dňa, ale aj za všetkých sebe zverených... Spolu je to za deň asi hodina.
- Každodenne slávi svätú omšu za účasti ľudu. Na tento, priemerne 45-minútový obrad sa treba pripraviť – slová povzbudenia, homília, kázeň... A pred sv. omšou sa zvykne vysluhovať denne sviatosť zmierenia (spoveď) asi 30 minút.
- Kancelária a s tým spojené činnosti – papierovačky, žiadosti, potvrdenia, ekonomika farnosti, matriky... Záleží od konkrétneho miesta – od niekoľkých hodín týždenne, až po niekoľko hodín denne.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré činnosti sú s istou periodicitou – týždenne či mesačne:
- príprava k sviatostiam. Krst dieťaťa (okrem 1/2 hodinového obradu je potrebná aj príprava rodičov, zväčša 1-2 hodiny). Pri krste dospelého alebo jeho príprave na sviatosť eucharistie a birmovania je táto príprava až 1-2 ročná (s týždennými stretnutiami).
Sobáš - najprv papierovanie, nasledujú 3 a viac hodín prípravy a až potom prichádza samotný sobášny obrad, ktorý, samozrejme, by mal vyzerať čo najlepšie.
Sviatosť eucharistie – poväčšine sú to žiaci v 3. ročníku ZŠ. Aspoň 1 hodina za týždeň vyučovania v škole a 1 hodina počas svätej omše venovaná práve im.
Príprava na sviatosť birmovania je riešená väčšinou formou stretaní sa v malých skupinách. Počet skupiniek krát hodina týždenne plus sv. omša venovaná birmovancom.
Návšteva chorých v nemocniciach aj doma a vysluhovanie sviatosti pomazania chorých. Zväčša jeden deň v mesiaci alebo podľa potreby.

SkryťVypnúť reklamu

- Aj odprevadenie zosnulých na poslednej ceste je súčasťou kňazskej služby (záleží od miesta, niekde aj niekoľkokrát týždenne).
- Raz za mesiac sa stretávajú kňazi na rekolekcii, pravidelne aj na teologických dňoch ("učiť" sa treba stále...).
- Stretania sa s deťmi, mladými, rodinami, starými (každá skupina zaberie v priemere 1 hodinu týždenne = 4 hodiny). Tieto stretnutia sú nepovinné, ale je to povzbudenie pre nich a zároveň ocenenie ich záujmu o angažovanosť vo farnosti. (spevokoly, venovanie sa deťom, miništrantom...)
- Spovedanie, čiže vysluhovanie sviatosti zmierenia je (okrem každodennej 1/2 hodinky) intenzívne na začiatku mesiaca (tzv. prvý piatok – 2 až 8 hodín týždenne) a pred sviatkami (Vianoce a Veľká Noc – 2 až 8 hodín denne).

SkryťVypnúť reklamu

Ale je to aj služba 24-hodinová (a ľudia často naozaj nemajú problém prísť v nedeľu večer, že potrebujú krstný list):
- zaopatrovanie (vysluhovanie pomazania chorých) na smrteľnej posteli
- duchovné rozhovory a vedenie
- spoveď (keď niekto rozumne žiada o túto sviatosť, treba mu vyhovieť)
- telefonická „poradňa“ - to by ste sa čudovali, na čo všeličo sa ľudia pýtajú cez telefón a v akých hodinách dňa.

A v tomto všetkom kňaz musí byť:
- právnik – musí ovládať štátne a aj cirkevné právo – kedy čo môže, kedy nie...
- lekár – predovšetkým v spovednici – rozlíšiť psychický stav depresie od duchovnej prázdnoty... Volajú ho k chorým, aby im pomohol - nie z tohto sveta, ale do večnosti, a to útechou, povzbudením, sviatosťou pomazania chorých...
- učiteľ – nielen na hodinách náboženstva...
- teológ – vysvetľuje pravdy viery...
- vychovávateľ – pripravuje snúbencov na život v manželstve; rodičov, ktorí čakajú dieťa na jeho výchovu. Napomáha usmerneniami k šťastnému životu...
- obradník – nielen pri vysluhovaní jednotlivých sviatostí, ale ten pocit je hlavne pri pohreboch, na ktorých sa pozostalí tvária „no skončime to...“
- notár – pri manželských kauzách, pri sobášoch sa stáva verejným činiteľom...
- ekonóm – účtovníctvo a finančný chod fary, kostola, podujatí...
- spisovateľ – kázne, príhovory... (blog:-)
- staviteľ – kostoly, fary, strechy – nie pre seba
- inštalatér a údržbár – nie každá fara je nová a kostol opravený...
- umelec – spieva (v rámci možností), treba sa postarať aj o interiér kostola...
- otec – spoluvýchova detí (je smutné, že sa niektorí rodičia pri výchove detí spoliehajú len na kňazov a učiteľov)
- kňaz – keď s ľuďmi, v ich mene a za nich prináša Bohu obetu...

Veľmi výstižne píše dokument Druhého Vatikánskeho koncilu Presbyterorum ordinis:
Kňaz je povolaný pracovať vo svete, rozumieť mu, prijímať ho, ale súčasne v ňom spĺňať poslanie, ktoré ho od sveta odlišuje. Nemôže byť vo všetkom „ako druhí“. Žije vo svete a vedomý si zodpovednosti cíti sa so svetom solidárne spojený a súčasne ako samotár od neho oddelený. Vo svojej činnosti otvára sa súčasne ľudskému spoločenstvu i spoločenstvu svätých. Žije medzi ľuďmi, ale Boha nikdy nespúšťa z očí.

Aj toto sa píše v dekréte o ustanovení za kaplána do farnosti:
Buď vzorom veriacim v slove, v správaní, v láske, vo viere, v čistote... Dávaj pozor na seba a na učenie; buď v tom vytrvalý. Lebo ak si budeš takto počínať, zachrániš seba aj tých, čo ťa počúvajú. (1Tim4,12.16)

A na záver citát od neznámeho autora, ktorý podľa mňa veľmi dobre vystihuje podstatu kňazstva:
Kňaz – most.
Most, cez ktorý ľudia potrebujú prejsť.
Most, na ktorom sa nebýva.
Most, ktorý nesmie nikoho zadržať, nikoho si privlastniť.
Most, na ktorom ostane len špina a prach.
Most, cez ktorý sa ide na druhú stranu.

M&Co.

Stanislav Illéš

Stanislav Illéš

Bloger 
  • Počet článkov:  206
  •  | 
  • Páči sa:  0x

katolícky kňaz potýkajúci sa s problémami aj radosťami mimoriadnych ľudí Zoznam autorových rubrík:  náboženskémodlitbypôstne zamysleniakázne a príhovorysúkromnémyšlienkyM&Co.všeličo iné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu