Župy dosiahli rekordné prebytky, ich finančné zdravie rastie

Pozrite si nové rebríčky zadlženosti a finančného zdravia vyšších územných celkov. Dozviete sa napríklad, že celkovo najlepšie finančné zdravie má nitriansky kraj a najhoršie košický kraj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vyššie územné celky (VÚC) v roku 2018 nadviazali na prevažujúci trend z pokrízových rokov, keď sa im v rokoch 2012 až 2014 a 2016 až 2017 darilo medziročne znižovať svoju zadlženosť. Za uplynulý rok totiž priemernú úroveň dlhu opäť znížili, tentokrát z 28,62 % na 26,44 %. To je zároveň najnižšia hodnota odkedy máme k dispozícii údaje o dlhu (od roku 2008).

Naďalej platí, že žiadny spomedzi ôsmich VÚC na Slovensku neprekročil zákonnú hranicu pre celkový dlh na úrovni 60 % a takisto ani prvé sankčné pásmo dlhovej brzdy pre samosprávy (50 %).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyšší dlh mali ku koncu roka 2018 v trnavskom kraji (41,1 %), čo v ich prípade znamená mierne zlepšenie oproti roku predtým (43,8 %). Naopak, najlepší stav zaznamenali v Nitrianskom VÚC (11,3 %).

Jediným zákonným kritériom, s ktorým mali VÚC problémy, boli záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti. Vzhľadom na relatívnu prísnosť nulovej tolerancie tohto kritéria mali k 31.12.2018 problémy s jeho splnením až štyri z ôsmich VÚC – tri z týchto štyroch VÚC však zaznamenali hodnoty na úrovni medzi 0 % a 0,07 % zo skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka, čo možno označiť za relatívne nízky podiel, ktorý môže nastať napríklad v dôsledku toho, že VÚC je síce dostatočne solventná, no odmieta uznať oprávnenosť niektorého záväzku. Vyššiu hodnotu zaznamenal iba Košický VÚC (0,15 %).

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o bilanciu bežného účtu, všetky VÚC dosiahli v roku 2018 kladné hodnoty (prebytky). Najlepšie hospodárili Banskobystrický (+20,4 %), Prešovský (+18,7 %), Trenčiansky (+16,7 %) a Trnavský VÚC (+15,8 %). Sumárna (resp. priemerná) bilancia bežných účtov všetkých VÚC predstavovala +14,8 %, čo je jednoznačne najlepší výsledok za uplynulých desať rokov. Pre porovnanie, druhý najlepší výsledok sme zaznamenali v roku 2016, kedy priemerná bilancia bežného účtu dosiahla +11,7 %.

Hospodárenie samospráv nehodnotíme iba z pohľadu jednotlivých ukazovateľov, ale aj pomocou súhrnného hodnotenia, ktorého cieľom je prostredníctvom jedného čísla komplexne ohodnotiť finančné zdravie samospráv.

SkryťVypnúť reklamu

Vedúcu pozíciu v hodnotení finančného zdravia obhájil Nitriansky VÚC, ktorý spoločne so Žilinským VÚC hodnotíme ako jediné dva VÚC s výborným finančným zdravím.

Naopak, najhoršie finančné zdravie má podľa nášho hodnotenia Košický VÚC, ktorý spoločne so zvyšnými piatimi krajmi spadajú do kategórie „dobrého“ finančného zdravia.

Priemerné skóre finančného zdravia za všetky VÚC predstavovalo +4,64, čo je relatívne významné zlepšenie oproti hodnote +4,47 z predchádzajúceho roka. Najvýraznejšie zlepšenie finančného zdravia pritom dosiahli v Banskobystrickom (+0,36) a Košickom VÚC (+0,29). Jediné dva VÚC, ktoré sa medziročne podľa našej metodiky nezlepšili, sú Bratislavský (-0,02) a Trenčiansky VÚC (-0,01).

SkryťVypnúť reklamu

Finančné zdravie INEKO vyhodnocuje v záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv. Popri zákonnom dlhovom kritériu zahŕňa aj dlhovú službu, bilanciu bežného účtu, záväzky po lehote splatnosti a záväzky viac ako 60 dní po lehote splatnosti. Skóre finančného zdravia je možné dosiahnuť v rozmedzí od 0 (najhorší možný výsledok) až po +6 (najlepší výsledok).

Presný opis metodiky výpočtu finančného zdravia možno nájsť na portáli http://www.hospodarenieobci.sk/ v sekcii Metodika.

Upozornenie: Nie je možné vylúčiť, že niektoré VÚC svoje dlhy skrývajú napríklad ich prenesením na podriadené organizácie, dcérske spoločnosti či iné súkromné spoločnosti (napr. cez obdobu PPP projektov).

Údaje o hospodárení VÚC za rok 2018 a výsledné skóre finančného zdravia
Údaje o hospodárení VÚC za rok 2018 a výsledné skóre finančného zdravia (zdroj: INEKO)

Kompletnú analýzu hospodárenia VÚC obsahujúcu aj ďalšie indikátory možno nájsť na webe INEKO.

Portál a analýza sú súčasťou projektu, ktorý je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez operačný program Efektívna verejná správa.

Hodnotenie finančného zdravia samospráv a prevádzku portálu finančne podporuje aj spoločnosť PosAm, spol. s r. o..

Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie hospodárenia samospráv. Snahou INEKO je podpora stability verejných financií ako celku.

Matej Tunega

analytik INEKO

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme Vám vďační, ak nás podporíte v ďalšej práci. Ďakujeme veľmi pekne!

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  33x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu