Kde sa robila najlepšia zdravotnícka veda v roku 2023?

Časopis Nature každý rok zverejňuje rebríčky výkonnosti v oblasti vedeckých publikácií podľa Nature Index.

Kde sa robila najlepšia zdravotnícka veda v roku 2023?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento index meria výskyt autorov a inštitúcií v článkoch vo vybranej skupine najprestížnejších vedeckých časopisov, pričom berie do úvahy aj zlomkový výskyt (viac spoluautorov z rôznych inštitúcií).

Minulý rok po prvý krát vyhodnocoval aj zdravotnícke vedy. Kým v prírodných vedách po vyhodnotení dát za rok 2022 prvý krát Čína preskočila USA, v zdravotníckych vedách je dominancia USA zatiaľ nespochybniteľná. Posudzovaná vzorka zahŕňa okolo 70 špičkových časopisov s priemerne 10 000 článkami ročne.

Aktuálne sú k dispozícií už dáta za celý rok 2023 a dominancia USA v zdravotníckom výskume pokračuje. USA sú v rebríčku na prvom mieste, s veľkým odstupom z nimi je Čína, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Kanada. Index umožňuje zoraďovať podľa dvoch metrík. Jednou je absolútny počet citácií a druhou relatívny počet citácií (citácia v článku dvoch autorov sa počíta len za 0,5 citácie). USA produkuje zhruba 3,6 – krát viac citácií v oboch porovnaniach ako Čína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri vážených citáciách, ktoré rebríček používa ako hlavný ukazovateľ, majú USA toľko citácií, ako ďalších 9 krajín dokopy. Alebo ešte inak, v USA sa ročne vyprodukuje viac vážených citácií v zdravotnom výskume, ako v celom zvyšku sveta dokopy bez Číny a Spojeného kráľovstva.

Obrázok blogu

V prvej desiatke vedecky najproduktívnejších inštitúcií je jediná neamerická – taliansky Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico na 8. mieste.

A ako je na tom Slovensko? V rebríčku krajín vážených citácií je na 78. mieste, lepšie ako Litva či Bulharsko, ale horšie ako väčšina európskych štátov, ale aj takých štátov, ako Kongo, či Burkina Faso. Inšpiráciou nám môže byť rovnako veľké – alebo skôr malé – Dánsko, ktoré je na 10 mieste na svete, Nórsko (17.), či Fínsko (18.). Česká republika je na 30. mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššie umiestnenou slovenskou inštitúciou spomedzi 5425 subjektov je Národný ústav detských chorôb na 1762. mieste. Popri ňom sa do zoznamu dostalo ešte ďalších 8 slovenských inštitúcií. Česko má v rebríčku 27 inštitúcií, najvyššie je nemocnice Motol na 543. mieste.

Veľká časť svetovej zdravotnej vedy vzniká v USA, ale prosperuje z nej celý svet. Toto je aspekt, ktorý je pri posudzovaní amerického zdravotníctva zvyčajne prehliadaný.

Zdravotníctvo USA má mnoho špecifík a je opradené mýtami. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac, pozývame vás na podujatie Spotrebiteľská revolúcia v zdravotníctve. Uskutoční sa v pondelok 27.5. o 16:30 v Pálffyho paláci v Bratislave. Hlavným rečníkom bude Michael F. Cannon z Cato Institute, jeden z najvýznamnejších zdravotníckych analytikov vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup na podujatie je zdarma. Registrácia je otvorená na https://www.eventbrite.com/e/michael-f-cannon-spotrebitelska-revolucia-v-zdravotnictve-tickets-913312471187

Obrázok blogu
INESS

INESS

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  441x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu