Základné informácie o projekte

Čo sú to blogy a prečo ponúkame blogy na sme.sk? Kde nájdem články z blogov, ktoré vyšli v tlačenom denníku SME? Kto sú VIP blogeri a aké majú výhody? Ako možno zrušiť blog alebo článok? Smiem na blogu uverejňovať články, ktoré som už publikoval inde? Možno články z blog.sme.sk preberať do iných médií alebo na webové stránky?

Písmo: A- | A+

O projekte blog.sme.sk
Čo sú to blogy?
Blog je denník umiestnený na internete - základné všeobecné informácie o blogoch nájdete v článku Mariana Jaslovského .

Prečo denník SME ponúka blogy?
V denníku SME veríme, že internet zásadne mení úlohu médií vo svete. Novinári už nie sú len vysielateľmi informácií a čitatelia ich prijímateľmi.
Projekt blog.sme.sk by mal byť novým priestorom na spoločenskú diskusiu, ktorá by mala byť voľnejšia a zároveň odbornejšia, ako diskusie k článkom. Mal by byť priestorom na komunikáciu medzi novinármi, expertmi a čitateľmi - a zároveň miestom, kde sa každý čitateľ môže stať novinárom, pretože určite existuje oblasť, v ktorej je sám odborníkom.
Prostredníctvom blogov chceme dať vám, čitateľom, možnosť, aby ste písali o tom, v čom sa vyznáte, čo vás baví, teší alebo zarmucuje - možno o finesách vašej profesie, možno o skorumpovanom úradníkovi vo vašej obci, možno o tom, kde sa najlepšie lyžuje, o problémoch s dopravou vo vašom meste alebo i o tom, ako vás dnes zasa raz rozosmiali vaše deti.

Prečo by som mal blogovať práve na sme.sk?
Denník SME ponúka bezplatný priestor pre blogy na svojom serveri a systém umožňujúci jednoduchú správu vlastného blogu. Na rozdiel od ostatných blogovacích služieb však ponúkame aj niečo navyše. Vaše názory sa totiž môžu objavovať nielen na vašom vlastnom blogu, ale aj priamo na serveri SME.sk, ktorý patrí k najnavštevovanejším na Slovensku. Ak napríklad napíšete niečo o politike, váš názor môže byť zobrazený v rubrike komentáre na SME.sk hneď vedľa komentárov našich vlastných redaktorov.
Niektoré texty sa navyše objavia i v tlačenej podobe denníka SME, respektíve v jeho prílohách a dostanete za ne honorár.

Koľko ľudí môže blogovať na sme.sk?
Počet nie je obmedzený presným číslom, na www.sme.sk však zobrazujeme len články autorov, ktorí sa nachádzajú vo Výbere SME .


Vytvorenie nového blogu

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguO čom mám písať? Vo svojom blogu môžete písať o čomkoľvek. Ideálnym kritériom je - píšte o tom, s čím sa túžite podeliť so svojimi najbližšími. O svojich zážitkoch, o tom, čo vás potešilo alebo nahnevalo, o tom, čo nové ste objavili alebo prečítali. Píšte básne, eseje, úvahy, postrehy, fejtóny, poviedky, čokoľvek, čo vás baví - ak čítanie baví ešte aspoň jedného ďalšieho človeka, blog splnil svoj účel. Žiadna forma blogu nie je zlá alebo nesprávna a proti žiadnej na blog.sme.sk nenamietame.
Pre samotný denník SME sú však, pochopiteľne, zaujímavejšie skôr publicistické žánre než poézia a próza, a skôr články o konkrétnych udalostiach, než všeobecnejšie úvahy, takže ak máte ambíciu písať aj pre tlačené SME, môžete si prečítať článok o tom, ako písať texty vhodné do novín .

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Blog.sme.sk a tlačené SME
Ako zistím, ktoré blogy boli uverejnené v tlačenom vydaní SME?
Kupujte si každý deň SME :-)

Kto vyberá články do novín?
Vedúci redaktori jednotlivých rubrík.

Zdá sa mi, že tie najlepšie články v novinách nevychádzajú...
Kvalita textu je len jedným z viacerých kritérií, podľa ktorých sa vyberajú články z blogov do novín. Ďalšími sú najmä aktuálnosť článku, blízkosť článku žánrom používaným v novinách (racionálna argumentácia alebo popis konkrétnych skúseností sú lepšie, ako všeobecné úvahy a texty, pri ktorých pravdivosť faktov nemožno overiť), ale tiež jeho dĺžka - ak je článok príliš dlhý, môže byť akokoľvek dobrý a populárny na blogu, do novín sa jednoducho nezmestí.


VIP blogeri
Informácie o VIP blogeroch a ich výhodách nájdete tu .


SkryťVypnúť reklamu
Zrusenie blogu
Zrusenie blogu 

Zrušenie blogu a článkov
Keď dlhšie nič nenapíšem, bude môj blog zrušený?
Nie. Ak nič nenapíšete 70 dní, vaše meno len vypadne z menného zoznamu blogerov na blog.sme.sk. Vaše články však naďalej budú dostupné a ak napíšete niečo nové, zobrazí sa to bežným spôsobom opäť na titulnej stránke blog.sme.sk.

Môžem vymazať už zverejnený článok?
Môžete, ale vaši čitatelia si potom môžu domýšľať, prečo ste to urobili. Je to však slobodné rozhodnutie blogera – často ide o osobné dôvody. Ak bol článok už medzitým prevzatý do niektorej rubriky, o zrušenie článku musíte požiadať nás (uveďte stručne dôvod).

Chcem prestať blogovať, čo mám robiť?
Najlepšie je nerobiť nič :-) - jednoducho prestaňte písať. Po určitom čase nečinnosti automaticky vypadnete zo zoznamu blogerov. Ak si to však neskôr rozmyslíte, môžete svoj blog sami neskôr oživiť.

Čo ak chcem zmazať všetky svoje články tak, aby po mojom blogu nezostala ani stopa?
Napíšte nám e-mail a vysvetlite svoje dôvody. Ak budú vaše články vymazané, zároveň tým prídete o svoj prístup k blogu. Obnoviť ho bude možné najskôr po 6 mesiacoch . Po druhom zrušení na vlastnú žiadosť už blog nemožno obnoviť.

Autorské práva
Som bloger, môžem na blogu uverejniť text, ktorý už bol zverejnený inde - v inom médiu alebo na nej internetovej stránke?
Na blog smiete vkladať len texty, ktoré neboli publikované v inom médiu (tlačenom ani internetovom). Pokiaľ ide o texty už uverejnené na inej webovej stránke, môžete ich na blog vložiť iba v prípade, že boli publikované výhradne na vašej osobnej (súkromnej) webovej stránke (t.j. nie napríklad na blogoch idnes.cz, lidovky.cz, blog.pravda.sk a podobne).

SkryťVypnúť reklamu

Možno článok zverejnený najskôr na blog.sme.sk uverejniť aj na inej webovej stránke?
Áno, ale iba v prípade, že pôjde o vašu osobnú (súkromnú) webovú stránku. Ak vás osloví prevádzkovateľ nejakej webovej stránky so žiadosťou o súhlas s uverejnením vášho textu z blogu, informujte ho, že z textu môže prebrať len niekoľko prvých viet a potom odkázať na článok na Vašom blogu.
Ak píšete pre viacero stránok, ešte pred zverejnením textu sa preto vždy rozhodnite, či ho chcete uverejniť na sme.sk alebo na iných stránkach - oboje nie je možné.

Možno článok zverejnený najskôr na blog.sme.sk uverejniť v inom tlačenom alebo webovom médiu ako SME?
Áno, treba však požiadať o súhlas správcov blogu o súhlas (napíšte na blog(at)sme.sk. Ak nepôjde o väčšie množstvo článkov, povolenie pravdepodobne dostanete. Budeme však radi, ak bude pri vašom texte v inom médiu uvedená poznámka, že bol písaný pre blog.sme.sk.

Našiel som na internete obrázok, ktorý sa hodí k môjmu textu, môžem ho použiť?
Bloger nesmie používať vo svojich textoch obrázky z iných internetových stránok, pokiaľ mu držiteľ autorských práv neudelil súhlas na ich prevzatie (či už osobne alebo v pravidlách stanovujúcich podmienky preberania jeho diel). Vo všetkých prípadoch je bloger povinný uviesť pôvodný zdroj, odkiaľ obrázok pochádza (ako zdroj nestačí uviesť slovo internet a pod.).

Som bloger a našiel som na inom webe či v inom médiu ukradnutú časť môjho článku z blogu, čo mám robiť?
Autorské práva na text patria vám, preto by ste v prvom rade mali vy sami kontaktovať toho, kto váš text bez vášho vedomia prevzal, a žiadať dotyčné médium o nápravu a ospravedlnenie.

A ďalšie...

Stretávajú sa blogeri aj naživo?
Áno, dosť často, fotografie zo stretnutí nájdete tu. Informácie o termínoch ďalších stretnutí môžu blogeri nájsť v internej diskusii.

Tento dokument bol naposledy zmenený 1.6.2011

Informácie o blog.sme.sk

Informácie o blog.sme.sk

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Správcami blogov sú Peter Nagy a Matúš Paculík. Ak máte nejakú otázku, alebo by ste sa chceli stať prémiovým blogerom, pošlite mail na adresu blog(at)sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáblog.sme.sk

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu