Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva (PPR)

V tomto článku sa budem venovať tomu, čo sú metódy prirodzeného plánovania rodičovstva, pre koho sú a ako fungujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Čo sú metódy PPR? Sú to metódy prirodzeného plánovania rodičovstva, ktoré sú založené na poznaní fyziológie ženskej reprodukcie. Nepoužívajú žiadne umelé látky či už bariérového, alebo liekového (hormonálneho) typu a majú 100%-tne pozitívny vplyv na fyziológiu aj psychiku človeka (resp. presnejšie párov).

Pre koho sú tieto metódy vhodné? Keďže ide o prirodzené plánovanie rodičovstva, tak sú určené pre rodičov a páry, ktoré sa chcú stať rodičmi! Nie sú vhodné pre všetky ostatné kategórie ľudí.

Ako tieto metódy fungujú? Metód PPR je viac, ale majú spoločnú tú charakteristiku, že na nich nie je nič umelé a že vychádzajú z poznania ženského menštruačného cyklu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najjednoduchšia ale najnepresnejšia metóda PPR je kalendárna metóda. Podľa nej žena môže otehotnieť pri klasickom 28 dňovom cykle len 10.-17. deň pri dlhšom/ kratšom cykle sa tieto dni však môžu posúvať 12.-19., 8-15. a pod.

Bilingsova metóda je presnejšia než kalendárna metóda avšak odporúča sa spojiť s symptotermálnou metódou pre zaručenie maximálnej spoľahlivosti. Bilingsová metóda je založená na pozorovaní konzistencie hlienu v pošve. Ak je hlien klzký, ťahavý a priesvitný, poprípade mierne sfarbený krvou, tieto dni sa považujú za pravdepodobne plodné. Ak na druhej strane hlien chýba, v pošve máte pocit sucha alebo hlien je nepriehľadný a málo ťahavý to indikuje neplodné dni. Za neplodné dni sa teda považuje niekoľko dni od konca menštruácie až do začiatku dní s klzkým priehľadným ťahavým hlienom niekedy sfarbeným krvou). Potom nastáva obdobie tohto klzkého hlienu, ktoré obyčajne trvá okolo 6 dní. Tretí deň sucha po týchto dňoch klzkého hlienu sa považuje znova za neplodný a všetky najbližšie dni až do začiatku nového cyklu sú neplodné. (Viac informácií o tejto metóde nájdete od doktorov Petra Lauka a Zuzany Laukovej na http://www.billings.sk/ )

SkryťVypnúť reklamu

Symptotermálna metóda je pomerne presná a v spojení s bilingsovou metódou zabezpečujú najväčšiu spoľahlivosť týchto metód. Je založená na teplotných zmenách ženy ráno po prebudení (pred fyzickou aktiviou) v pošve (samozrejme teploty sa merajú len mimo menštruácie). tieto teplotné zmeny sa zaznamenávajú do tabuľkového grafu ako môžete vidieť tu: záznamová tabuľka (zo stránky Liga pár páru). Funguje to obdobne, v podobných dňoch ako horeuvedené metódy. Tu sa znížená teplota považuje za plodnú a tretí deň vzostupu teplôt považuje za určite neplodní deň a všetky nasledujúce až do začiatku ďalšieho cyklu. Pri tejto metóde je náročné presne určiť koľko dní od konca menštruácie je neplodných až po začiatok plodných dní, ale ak si budete poctivo vypĺňať tieto kombinované tabuľky po niekoľkých mesiacoch to budete vedieť určiť už pomerne presne. (viac informácií nájdete od ligy pár páru).

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka plodnosti ženy počas plodných dní, tak posledné 2-3 dni pred začiatkom neplodných dní sú tie najplodnejšie, je teda najväčšia šanca otehotnenia (uvádza sa 18-30%).

Ivan Adámek

Ivan Adámek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mgr. Ivan AdámekManželský a rodinný poradcaSociálny pedagógVyužívam inovatívne prístupy v manželskom a rodinnom poradenstve edukačného charakteru. Klientov učím ako spolu efektívne komunikovať a ako spolu efektívne riešiť konflikty a nezhody v partnerskom vzťahu. Pomocou jednoduchej a kvalitnej diagnostiky určujem, na ktorých oblastiach života by mal zapracovať manžel a na ktorých manželka, aby dokázali spolu nachádzať v manželstve lásku, pochopenie, potešenie a vzájomnú oporu.,,Bez Lásky je život prázdny."web: www.adamek-edu.ske-mail: adamek.edu@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  O manželstveEdukačnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu