Nemáme právo byť tuční

Aj keď sa o Nemcoch hovorí, že nemajú zmysel pre humor, pokladám jednu nemeckú komičku za jednu z najlepších na svete. Volá sa Hella von Sinnen. Je jednoduchá a prostá. Celý jej humor spočíva v tom, že hovorí to, čo si myslí. Dokonca si robí vtipy sama zo seba a to je vlastnosť, ktorá mnohým ľuďom chýba. Dokonca i takým, čo sa humorom živia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Raz si uťahovala z jednej televíznej reklamy firmy, ktorá vyrába rôzne mäsové či mliečne výrobky s nižším obsahom tuku, určené špeciálne pre zákazníkov, ktorí chcú schudnúť, alebo si udržať štíhlu líniu. Firma sa volá „Du darfst“ (prekl. Ty smieš). V tej reklame vždy nejaká štíhla a atraktívna (pravdepodobne) štyridsiatnička vzala do ruky koliesko salámy alebo syra a predtým ako si ho vložila do úst povedala: „Ich darf“ (prekl. Ja smiem). Celkom milá reklama, návod na to, čo majú ľudia jesť, aby nepribrali. No nebola by to Hella, ktorej nie je nič sväté, aby neurobila na túto reklamu paródiu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom zábere v spote ukázali veľký čokoládový zákusok, z ktorého sa priam prelieval maslový krém a ďalej, ako ho drží v ruke a posúva si ho k svojej bacuľatej, zdravím prekypujúcej tvári a potom už len panovačný výkrik určený hádam do celého, hlúpeho a anorektickými kráskami posadnutého sveta: „Ich darf!!!!“ (prekl. Ja smiem!!!) Možno som mal predtým spomenúť, že Hella trpí nadváhou, z ktorej zjavne nemá komplexy.

 Áno. Inteligentný, šarmantný, vtipom sršiaci a priateľmi obklopený človek by bol hlúpy, aby sa trápil nad každou chybičkou krásy, ktorú mu nadelila príroda. Takisto aj to kilečko navyše ho robí skôr zaujímavejším a akoby dobráckejším a krajším. Možno to bude v našej podvedomej predstave spájania si vtipného vojaka Švejka s každým moletnejším človekom. Ruku na srdce, smiali by sme sa na vtipoch skvelého rozprávača Petra Novotného, keby za nimi nestála aj váha (váženosť) jeho osoby?

Skryť Vypnúť reklamu

 Takže milí bacuľkovia a bacuľky, mám vás rád a nie je to ani tak dávno, čo som medzi vás patril. Nemal som komplexy z váhy a viedol som spokojný život. Napriek tomu tvrdím:

 Nikto nemá právo byť tučný

 1. Polovica zeme trpí hladom. Vo svete umierajú aj malé deti na podvýživu. To, že sme sa narodili v tej šťastnejšej časti planéty nám nedáva morálne právo plytvať a nerozumne narábať s tým, čoho je vo svete nedostatok – jedlom.

2. Možno nie ste ľudomil a osud miliónov hladujúcich ľudí vás necháva ľahostajný. Máte rád sám seba a „vy smiete“. Ale ako sa môžete mať skutočne rád, ak vám nezáleží na vašom živote a zdraví? Ak sa pozrieme na vašu nadváhu štatisticky, tak je nad slnko jasné, že vám uberá zo života a z kvality života. Je vám jedno, či prežijete zvyšok života (s veľkou pravdepodobnosťou) trpiac na nejakú civilizačnú chorobu, alebo ako plnohodnotný človek?

Skryť Vypnúť reklamu

3. Možno ste veriaci a poviete si, že boh to tak chce. Ste si tým ale istý? Však prejedanie sa nie je nič iné ako pomalá samovražda. Ste si istý, že máte právo odmietnuť najväčší dar aký ste dostali od boha – svoj vlastný život? Že to preháňam? Však ani život, ani zdravie ste si nekúpili. Nie je vaším majetkom. Je to dar, ktorý si treba vážiť.

4. Zodpovednosť nad svojimi blízkymi. Chorý človek prežíva svoju starobu ťažko a v bolestiach a môže byť na ťarchu svojmu okoliu. Aj to najmilujúcejšie rodinné prostredie bude poznačené starosťami o jeho zdravie a bude prežívať bolesť s ním. Zbavenie sa nadváhy nie je univerzálny recept na zdravie, ale dáva štatisticky veľkú šancu sa spokojnej a šťastnej staroby dožiť.

Skryť Vypnúť reklamu

 Najbližšie, ak si budete dopriavať jedlo v množstve väčšom, ako je zdravá miera, tak si položte otázku: „Smiem?“

Ivan Bella

Ivan Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  0x

SZČO Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu