Chyba č.1: Necitlivý prístup k svojmu telu. Je to najväčšia chyba a u niektorých môže prejsť až do nenávisti. Telo ich zakaždým sklame. Koľko už bolo pokusov, hladovania a ta váha nie a nie klesnúť. Ako sa prejavuje tento necitlivý prístup?
a.) Tráviaci systém je v podstate lenivý, ak ho budeme trénovať na výkony, podobne ako si kulturisti trénujú určité svalové partie, tak sa to prejaví jeho výkonnosťou. Mať výkonný tráviaci systém znamená mať stále hlad. Ak skonzumujeme naraz veľké množstvo potravy, tak síce sa nám podarí zahnať hlad ale naštartujeme si v tele chémiu trávenia takým prudkým spôsobom, že telo si myslí, že tieto výkyvy sú bežným stavom a ukladá si tuk.
b.) Súčasťou týchto výkyvov je aj dlhší čas bez jedla. Teória vynechania jedla s odôvodnením, však ak prídem domov tak sa najem, je pre naše telo absolútne zmatujúca. Ak to urobíme viac krát, telo si odvykne od pravidelnosti a právom sa snaží odkladať si energiu na horšie časy. Iný spôsob nemá, len uložiť si ju vo forme tuku. Človek s nadváhou sa mylne domnieva, že občasné nenajedenie sa, mu môže pomôcť. Opak je však pravdou.
c.) Zdravá výživa v ich vnímaní je iba súhrn poučiek, či skôr ponaučení vo forme ľahko zapamätateľných heslovitých pravidiel zo ženských časopisov alebo televízie. V podstate vedia, ktoré potraviny sú nebezpečné na priberanie a snažia sa to občas dodržiavať, ale zase len zvráteným spôsobom. Za každý zjedený kúsok mrkvy sa odmenia kusom tlačenky a myslia si, že sa to vyrovná. Paprika je zdravá a nepriberá sa z nej? Prečo si teda nedať plnenú papriku? Čím plnenú? Mletým bôčikom a ryžou? Vy ho niekde vidíte? Ja nie.
(Mylne si nahovárajú, že jedlo ne netučné, ak je tuk ukrytý pred ich zrakom.)
d.) Ich jedálniček je neuveriteľne jednotvárny. Im to však tak nepripadá. Jedlá z bielej múky síce dokážu zahnať hlad ale v žiadnom prípade nemôžu poskytnúť všetky živiny, ktoré sú pre zdravý chod tela nevyhnutné. Sú to prázdne kalórie. Čo myslíte, ako zareaguje telo, ktorému chýbajú živiny? Samozrejme hladom. Vzniká paradox. Síce majú nadváhu, ale ich telo je podvyživené. Telo totiž niektoré látky nemá ako inak získať, iba potravou. Ak potrava bude chudobná na živiny (nie kalórie), bude telo nespokojné a neprejaví sa to len hladom, ale aj podráždenosťou, zlou náladou a v horšom prípade chorobou.
Riešenie: Základom každého úspešného chudnutia je spoznanie vlastného tela. Telo sa musí stať vašim partnerom a priateľom, lebo bez jeho spolupráce sa vám schudnúť nepodarí. Všímajte si ako reaguje na určité typy jedla (čo vám chutí), doprajte mu pravidelnosť a zdravý režim. V strave nech sú živiny a občas ho aj rozmaznajte, keď má chuť na sladké. (Skoro vždy je chuť na sladké falošný poplach a pokojne ho môžte ignorovať, ale nemusíte.) Telo by nemalo mať pocit, že mu je niečo odopierané. Niektoré veci mu ale odoprieť musíte a ubezpečujem vás, že mu nebudú chýbať, ba práve naopak, odmení sa vám vitalitou a zdravím. To nie je ale obsahom tohto článku.
V budúcom pokračovaní napíšem o chybe č. 2. O chybách vo výbere stravy a o dôvodoch, prečo sa obézni boja ďalšej diéty a chudnutia.