S našim svetom je to asi naozaj vážne, pretože sa tieto a podobné udalosti stávajú predlohami a témami, ktoré napĺňajú textové obsahy albumov. A to najmä v poslednom čase. To, že niečo nieje so svetom v poriadku však vieme aj my sami. Môžeme sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. Keď to ale počujeme aj z iného zdroja - z hudby, nadobúdame ďalší, iný pohľad na toto všetko.
Dnešné dva albumy dávajú odpovede ale kladú aj otázky.
MARILLION - FEAR (2016)

Pamätám sa na rozporuplné reakcie fanúšikov, keď kapela zverejnila názov tohto albumu. Skratkou FEAR je v skutočnosti Fuck Everyone and Run. Krátka časť textu skladby The New Kings. Tento album ma tak dva názvy a zasa pre mňa, má viac významov - spomínanú skladbu som mal možnosť si vypočuť v jednej z prvých priemer naživo počas koncertu Marillion v Plzni (august 2016) a taktiež to bol prvý album, ktorý som počul prvýkrát len a výhradne z vinylu.
FEAR je majestátne dielo, ktoré patrí medzi to najlepšie, čo za posledné roky vyšlo v tomto žánri. Ponúka presne to, prečo je ,,progressive rock" tak výnimočný. Dlhé skladby, hudobná invencia a výborné texty, ktoré len dotvárajú celý obraz kapely plnej výborných hudobníkov, medzi ktorými to výnimočne funguje. Album mám rád pre jeho sviežosť a je pre mňa akýmsi stelesnením tejto hudby, ktorú mám tak rád. FEAR sa výborne počúva, plynie a má svoje hudobné aj textové vrcholy.
Témou albumu je už spomínaný názov FEAR - teda Strach. Zlato - ako symbol bohatstva. Život vo svete plnom strachu, ale aj nádej, ktorá tu stále je. Taktiež aj ľudia, ktorí sa stávajú "novými kráľmi" vo svete, kde majú moc iba peniaze...
ROGER WATERS - IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT? (2017)

Roger vydal po 25-tích rokoch ďalší album. Predošlý album Amused to Death (1992) nezostal Rogerovej povesti nič dlžný a ani Is This the Life We Really Want? nezaostáva. Je až po okraj plný toho, prečo je Roger tak známy. Roger sa ale (ne)nápadne niektorými hudobnými ale aj textovými motívmi vracia k dávnym dielam Pink Floyd.
Roger v tomto albume poukazuje na svoje protivojnové postoje a titulná skladba sa začína kúskom rozhovoru s D. Trumpom. Picture That je zasa jednoznačne jednou z najlepších skladieb tohto albumu, ale samozrejme, je ich tu viacej. Rogerovo písanie textov je jednoznačne geniálne. Na jednej strane texty veľmi pekné (The Most Beautiful Girl) a taktiež aj veľmi ostrých. A presne to sa ukazuje aj na tomto albume. Dá sa povedať, že sa Roger týmto albumom obracia späť za svojim životom.
- - -
Pevne verím, že aspoň jediným spomenutým albumom v tomto blogovom hudobnom seriáli som Vás inšpiroval k vypočutiu si aspoň jedného, jediného albumu. Vesmír hudby je totiž nekonečný...
Do počutia pri ďalšom čítaní!
Odkaz na predošlí diel hudobného seriálu s Michalom Pavlíčkom:
https://ivancak.blog.sme.sk/c/489028/hudobny-surrealizmus-michala-pavlicka.html