Majestátny kapitán Danko

Štyri roky sme počúvali, vídavali: ja som urobil, ja som vybavil, ja som dohodol, ja som presadil, ja som odpálil (žlté vlaky). Singulár. Veľmi sporadicky použil velikán slovenskej politiky Andrej Danko prvý pád množného čísla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pri všetkých opisoch zásluh jeho strany, jeho nápadov, jeho riešení, jeho kravín (rekreačné a športové poukazy) spomínal takmer výlučne iba seba.
Dokonca zašiel tak ďaleko, že v poslednej dobe niekoľkokrát povedal, keby tak on vyhral voľby. Tak suverénne ako susedia Kaczynski a Orbán. To by bolo. Chcel by vládnuť sám. On a len on sám. Je veľmi otázne, či by sám neobsadil všetky kreslá v jeho parlamente. Ušetrili by sme.
Zrazu po Vianociach idete, šoférujete chotárom a tam billboardy:
presadili sme
vybavili sme
dali sme
rozdali sme
zariadili sme.
Všade prvý pád množného čísla - plurál.
Vravím si, to nie je možné, čo s ním tie sviatky pokoja porobili. Natoľko ma táto premena zaujala, že som sa zamyslel a svitlo mi.
Kapitán Andrej Danko píše volebné slogany síce v plurále, ale v tzv. kráľovskom. Pluralis majestaticus.
My Andrej. My Andrej sme pre vás spravili.
Vzhľadom k tomu, že toto používanie je dosť "nemoderné" mal si on na každý billboard dať Dankov dvoch a všetkým by bolo vsjo jasno.

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu