Andrej Danko (asi) zase odpisoval a zle

Ak si sadnete k počítaču, vyhľadáte materiál Vládny program SNS na roky 2016 – 2020, ťuknete do klávesnice Ctrl + F, do ponúkaného riadku napíšete cestovný ruch, nenájde vám nič. Vymeníte kľúčové slovo za šport. Zase nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Z Facebooku politickej strany SNS prenikla v posledných dňoch informácia, že Dankovci majú medzi svojimi prioritami cestovný ruch a šport. Čuduj sa svete.

Zákon o športe má medzi paragrafmi pojem športový poukaz. V debatách na odbornej úrovni sa spomína čiastka vo výške 30 – 60 eur na rok. Zatiaľ sú poukazy iba v rovine teórie. Majú byť financované iba z voľných zdrojov kapitoly ministerstva školstva. Zatiaľ také zdroje nie sú. Ani byť nemôžu. Tu ministerka školstva Lubyová (SNS) odobrí kúpu snežného ratraku na Štrbské pleso za nekresťanské peniaze, tam sa podporí akási národná motokárová dráha, z opčnej zmluvy (Plavčan) na kúpu národného futbalového štadióna na Tehelnom poli sa po výmene šéfa rezortu (Lubyová) stane povinná kúpa.

Strana SaS má od roku 2010 vo svojom programe zriadenie poukazov. Podotýkam, že SaS je liberálna strana a chce aj v tejto sfére dbať na slobodný, nikým nenakázaný výber samotného rodiča. Richard Sulík si čoraz viac osvojuje a bude presadzovať tzv. voľnočasový poukaz pre deti. Ideálny stav – pre mládež navštevujúcu základnú a strednú školu. SaS si vytýčila cieľ, že poukaz by mal mať hodnotu trojnásobku životného minima. Rieši aj mechanizmus realizácie poukazov. Jednoznačne sa poukazuje na to, že o umiestnení poukazu pre svoje dieťa nebude rozhodovať nik iný iba rodič.

Ak si šport trúfa v tomto spektre trhového prostredia na korektný súboj s folklórom, hudbou, maľovaním, vyšívaním dečiek, pečením koláčikov, geografickým “krúžkom”, tak nech získa pre svoje REGISTROVANÉ subjekty aj 100 % prostriedkov.

Andrej Danko so svojimi národnými bádateľmi, zvedmi a prieskumníkmi musel vypátrať program SaS 2010, rovnako ten 2020, najnovšie stranícke materiály a dal rozkaz do nich nazrieť. A zrejme srdnato odpisovali. A zle.
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite si zo školských lavíc pamätáte, ako prísne kantorky žiakom vravievali, že odpisujú iba chrapúni, a Dežko ty sa vôbec nečuduj, že Anička dostala z písomky jednotku a ty štvorku. Dežko, ty ani opisovať nevieš.

Andrej Danko a jeho partička má nábeh zase raz niečo pobabrať. Poukaz chystajú dať deťom základných škôl (to by asi aj problém byť nemusel) a na jeho hodnotu – v návrhu sa spomína čiastka 500 eur – sa poskladá rodič a zamestnávateľ.

Ak má v dnešnej dobe rodič svoje dieťa v prostredí športu, neustále zaňho platí. Prispieva na halu, na dopravu, dresy, trenírky, mikinu so zimnou bundou, prenájom, dopravu, atď., atď. Niečo trénerovi. 
Niekde sa tak deje systémovo, čisto a transparentne, inde “nadivoko”. Sú prípady, že za halu a telocvičňu berie do vrecka vrátnik, školník s upratovačkou, niekde tečú peniaze za prenájom, trénerom na zmluvne určený účet.

Tak či onak, rodič šport svojich detí dnes bežne spolufinancuje a nepochybne tak bude robiť aj v budúcnosti. Lebo chce a pretože musí.

Ale pre pána Boha, čo s tým má zamestnávateľ? Na dedine trénuje futbal detí nejaký amatérsky ochlasta, okráda každého okolo a Samsung, stavebniny, Tesco alebo Lesostav mu na to priplatia? Šéfovia podnikov pôjdu kontrolovať tréningový proces na ľadovú plochu? Alebo odborári?

Idea SaS je jasná. Štát musí pochopiť (resp. on to dobre vie, akurát si to musí už iba osvojiť), že voľný čas našich detí je verejný statok. Na ten musí štát peniaze zohnať a veľmi jednoduchým spôsobom dostať do subjektov, ktoré túto aktivitu s deťmi robia. Čo sa neminie, to štátu ostane. Nie prepadne. Ostane.

Aby sme sa nebáli, že sa vráti Eldorádo a Klondajk, ktoré tu boli v obrovských rozmeroch, keď sa množili čierne duše ako kvasinky, tisíce poukazov sa váľalo v skriniach Centier voľného času, stovky krúžkov boli imaginárne, musíme istý čas vykonať poctivú osvetu smerom k rodičovi. Vezmi poukaz a odovzdaj ho tam, kde je kvalita. Ak narazíš na podvod, odober ho subjektu a daj ho inde. Inak okrádaš SVOJE dieťa.

Andrej Danko hľadal a objavil voľné zdroje – rodič plus firmy, firmičky, podniky.
Smer dnes nevie, kde je sever, Mostu sa rúcajú piliere. Na svoju záchranu poschvaľujú kadejaké kraviny.

Andrej Danko mal ojedinelú šancu byť priekopníkom doby. Mal tú silu zabezpečiť pre šport a voľný čas detí milióny. Stačilo po jeho rozkaze kúpiť o jednu stíhačku pre náš obrovský vzdušný priestor menej. Zo 16 strojov na 15. Žiaden nepriateľ by si nič nevšimol a športové subjekty by mali po dve sezóny raj. Ostalo by aj na nášivky SLOVAKIA na každý jeden športový detský dres.

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu