Chladný stred októbra 2011 - nudný večer
Pred rokom a pol som sa vrátil z finálového turnaja Champions league v poľskej Lodži. Trento, Bled, Belchatow, Dynamo Moskva. Výkvet. Pred halou vynikajúca klobása, v peknom strede mesta slivovica - 78 stupňová. Jediné pozitíva turnaja. Sorry, ešte aspoň dve zábavky - diaľnica s úsekmi, kde je prechod pre chodcov a takmer mŕtvica Johnyho Hronka v loži tribúny, keď sa dozvedel, že mám šancu na lístky do VIP priestoru.
Predtým som videl finále vo Viedni, Novom Sade, Soluni, Ríme, vynechal som Prahu. Bol som na ME v Belehrade, východnom Berlíne, Holandsku, západnom Berlíne, Fínsku, Ostrave, tento rok som už nikam nešiel. V Poľsku som si povedal - nikdy viac. Nuda ako prasa.
Máme za sebou ME 2011. Karlovy Vary som navštívil pred rokom počas finále MS v basketbale žien. Prahu som videl x-krát, Innsbruck mi nereže, v ZOO vo Viedni som bol viackrát. Nádhera. Stačilo. Pozeral som niečo v TV a bežne som sa pristihol, že už je film.
V máji 2011 organizovala slovenská skupina rozhodcov medzinárodný seminár pre pískačov v Dunajskej Strede. Mám to blízko, chodievam tam do prameňov, tak som si vyžiadal u jedného z mojich milých rozhodcov (Čech - p.Labašta) audienciu u bossa európskych rozhodcov, u slovenského rodáka p.Reka. Povedal som Labaštovi, že by som chcel Rekovi predstaviť dve prípadné zmeny pravidiel. Jednu nutnú a jednu do budúcnosti, tá by možno zachránila volejbal a opäť by z eho spravila zaujímavý šport.
Prvá zmena. Zrušte clonu. Clonia všetci, mnohí tréneri to učia a rozhodcovia sú bezradní. Clona je v baskete, clona je v hádzanej, svojim spôsobom sa cloní pri futbale pri priamych kopoch, možno sa cloní aj pri štvorhre v tenise, aj keď by som to nechcel od kolegu schytať do krku. Každopádne clona je v športe súčasť taktiky, boja a nič zlé na nej nie je. Ani vo volejbale. Všetci clonia a clonili by ešte viac. No a čo. Dnes je používanie clony unfair, pretože je zakázaná. Ako doping.
Druhá zmena. Pán Rek ma pozorne počúval, prekvapila ho idea, ale na čelo mi nepoťukal. VOLEJBAL MUSIA HRAŤ SIEDMI hráči.
V histórii ho hrali už aj deviati proti deviatim. Dlhé roky je to v šestkách, nastal NUTNE čas pridať jednu osobu - možno zatiaľ nie v ženskom volejbale. Predbehol som ho pri myšlienke, že Medzinárodný olympijský výbor nebude zvýšením počtu športovcov nadšený. Počet hráčov dvanásť sa ale nezvýši. Debata pokračovala v téme, že pred časom prišiel nejaký blázon s myšlienkou hrať aj nohou. Isto mnohí chvíľu na čelo ťukali.
Volejbal uvažuje o obmedzení útoku, sťaženia podania, možno zvýšení siete .... ja si myslím, že úplne stačí znížiť počet štvorcových metrov pre dopad lopty nan zem pridaním jedného hráča v poli. V obrane!!!
Precízne, dokonalé = víťazné tímy dajú loptu po prihrávke podania nekompromisne na zem. Čím skôr, tým lepšie. Potom idú na podanie s túžbou dať eso. Táto, čoraz vyššia efektivita prvého útoku urobila z volejbalu mimoriadne nudný šport.
Štyria vzadu a traja prední. Resp. traja vzadu, traja vpredu, plus libero vzadu. Tých možností je viacero, mám ich v hlave, ale to sa mi nechce písať do detailov, pointa je SEDEM mužov.
Prehuplo sa to aj do témy ja a CEV. Ja tu organizáciu v láske nemám, dokonca sa mi hnusí, preto som p. Rekovi navrhol, že nie je problém si tú myšlienku ním osvojiť, resp. nech ju niekomu posunie.
Príjemný rozhovor sme ukončili uistením, že vo veľmi krátkej dobe pošlem list v anglickom jazyku jemu na CEV a kópiu som iniciatívne poslal aj kompetentnému mužovi na FIVB, Randymu Steelovi.
Chlapíci iste mail dostali, ale bazálna slušnosť odpovedať Ok, We have it, nedošla. Naivka som. Naivka.
Z dielne FIVB vyšli za posledných tridsať rokov mnohé zmeny pravidiel, ktoré volejbalu výrazne pomohli. Tri dotyky po bloku (beach v tomto chrápe), zúženie priestoru preletu lopty ponad sieť anténkami, libero, hra nohami, prvé "špinavé odbitie". Beach ihrisko zmenšil, ale haly by sme museli premaľovať. Načo.
Volejbal zahubili dve veci. Počítanie bez strát a najnovšie nové počítanie.
Pridanie jedného hráča volejbal zdynamizuje, bude oveľa viac dlhých výmen, opäť sa zásadne zmení štýl tréningu a výrazne sa potlačí vplyv útoku a jeho podiel na víťazstve. Táto herná činnosť smeruje k dokonalosti, k totálnej precíznosti, každý tréner, ktorý túži vyhrať obranou, je naivný. Má síce pekné plody práce, dá sa na to pozerať, všetci ho velebia, ale vyhrať nemôže. Len občas.
Ak by sa toto nepodarilo, ešte mám v talóne jednu šancu (o počítaní bodov), ale to až inokedy.
Len tak pre zamyslenie dodávam určité fakty z ME 2011 mužov a Svetovej ligy 2011
ME 2011:
118 odohratých setov - 100 %
96 setov, v ktorých víťaz setu nepotreboval viac ako 25 bodov - 81%
16 setov - nad 25 bodov, ale menej ako 30 - 13,5%
(z týchto 16 setov bolo až 9 v skupine smrti - POL, BUL, SVK, GER)
6 setov - nad 30 bodov - 5%
Svetová liga 2011:
428 - 371 - 47 - 10
100 % - 86% - 11% - 2%
(jeden jediný set v oboch súťažiach nad 40. 42:40 Brazília - Argentína. Zrejme si dali Brazilci o pár káv menej)
Spolu:
546 - 467 - 63 16
v percentách - 85,5 - 11,5 - 3
Skrátka nuda ako sviňa.
Ak sa nachádza v okolí čitateľov webu niekto, kto zdieľa podobný názor, píšte, kričte, volajte. Na CEV kľudne píšte v materinskom jazyku. Rozumejú.
Dodatok. Musím povedať, že ma neskutočne bavilo poraziť Humenné 4:0 vo finále play off.
Husár Ivan