Štát, nebuď dilino. Nekupuj ten štadión

Anglicko je kolíska futbalu. Viete si predstaviť, že rôzni majitelia anglických klubov by sa vzdali svojich vlastníckych práv k pozemkom a stavbám na nich a predali by futbalové stánky štátu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Iná kapitola je londýnsky štadión Wembley. Národný štadión Anglicka, postavený v roku 1923, bol voľakedy v súkromných rukách. V roku 2007 štadión totálne zrenovovali. Štadión vošiel do majetku „štátu“.
Vlastní ho Futbalová asociácia Anglicka. Štadión treba živiť, je prenajímaný rôznym športom, kultúre. Je však zrejme v strate. Gazda štát, ktorý má principiálne vždy pred očami heslo „z cudzieho krv netečie“, je tradične zlý.
Publikované dlhy sú vo výške 113 miliónov libier. Futbalová asociácia dlhuje Ministerstvu kultúry, médií a športu a Londýnskej rozvojovej agentúre, ktorá výstavbu spolufinancovala.
V apríli 2018 obchodník z Pakistanu, majiteľ anglického futbalového klubu Fulham a rovnako vlastník klubu amerického futbalu v Jacksonville, Shahid Khan, ponúkol odkúpiť štadión za 900 miliónov libier. Obchodník hovorí, že on bude robiť biznis a asociácia sa má za tie peniaze starať o rozvoj futbalu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je situácia na Slovensku? Na Tehelnom poli (oddávna to bola pôda Slovana Bratislava) nám rastie ako z vody Národný futbalový štadión. Veľmi blízko je deň, keď sa na ňom bude hrať futbal. Okolo sa rovnako rýchlo v komplexe národného futbalového štadióna stavajú byty, obchodíky, určite pedikúra, cukráreň, možno bowling, iné tradičné náplne nákupných centier. Komerčná časť.
Štadión pojme 22 500 divákov. Vláda na neho už odklepla dotáciu 27 miliónov eur a podľa dostupnej rozpočtovej tabuľky časť už aj investovala.
Štát v máji 2016 podpísal so súkromným investorom opčnú zmluvu, že ten štadión môže odkúpiť a cenu, potrebnú na jeho kúpu, aj naplánoval do t.r. rozpočtu príslušného ministerstva.
Niekoľkokrát publikované finančné plány boli, že štadión postaví investor za necelých 60 miliónov, aj s DPH. Zvláštne je, že v štátnom rozpočte na rok 2018 je naplánovaná čiastka 64 miliónov eur, čo ale aj sedí s prezentovanými číslami v zmluve, že nad 75 miliónov (bez DPH) by štát šiel nerád. Nuž džungľa čísel, ktorej málokto rozumie.
Hneď na začiatku školského roka 2018 investor zahlásil, že chrám sa predraží v rozmedzí od 6 do 12 miliónov eur. Premiér Pellegrini si chce po nedávnom kontrolnom dni seriózne sadnúť za stôl s investorom a tvrdo rokovať, no a potom bez bázne a hany, v zmysle zvýšenej modernosti infraštruktúry, podpísať zvýšenie ceny štadióna.
Podotýkam ďalší známy fakt, že štát podľa zmluvy odkúpi iba nekomerčnú časť štadióna. Trávu, ktorá možno splesnivie, tribúny a rohové zástavky. Klimatizáciu a možno aj kosačky. Ostatné si investor ponechá. Štát si môže, v praxi musí, od predávajúceho prenajať napríklad kuchyňu, nejaký počet podzemných parkovacích miest.
Štátny aparát sa už na akciu predpripravil novelou zákona o športe, na post riaditeľa sekcie športu na Ministerstve školstva v krátkom čase nastúpi futbalista. Aby šlo všetko hladko.
Ak štát opciu na kúpu uplatní, štadión odkúpi za zmluvne dohodnutú cenu, možno niečo prihodí za modernu a začne sa oň starať.
Za koľko ho prenajme Slovanu? A za koľko Interu, či Petržalke? Zaujímavé by bolo aj sci-fi zistenie, za koľko by ihrisko prenajal Slovan Bratislava Slovenskému futbalovému zväzu na reprezentačné účely, alebo finále Pohára. Toto sa žiaľ nedozvieme, ak štát bude dilino.
Natískajú sa však aj ďalšie otázky: Bude mať pod tribúnami Slovenský futbalový zväz sídlo? Kde bude mať Slovan funkcionárov? Za koľko?
Kto bude platiť strihanie, kropenie, maľovanie čiar, upratovanie po bandách, elektrinu, vodu, plyn, daň z nehnuteľnosti. No štát. Gazda štát.
Vo veľmi krátkom čase štát príde na to, že tráva skutočne splesnivela. Šup ho 500 000 na reparáciu. Koncert síce vypredá, ale spievať sa tam každú sobotu nebude. Špičkový box v superťažkej váhe sem zrejme nedostaneme. 
Odhadom - po troch rokoch vláda zistí, že subjekt je v strate, že štát na to nemá. Ani kapacity, ani invenciu, ani odvahu, ani nekonečné dno rozpočtu. Štadión vyhlási za nerentabilný. 
Príde investor, podumá a povie. Viete čo? Ja si to vezmem späť. Zamyslí sa a vypáli cenu. Jedno euro. A prenajmem vám to na reprezentačné účely za 150 - 200 000 eur na jeden zápas. Podľa súpera.
Štát, prosím Ťa, nebuď dilino.
Nepridám sa v článku k davu, že potrebujeme viac nemocničných postelí, CT prístroje, nevraviac o chuti zvýšiť platy učiteľom. Nepoťukám primátorovi Bratislavy Nesrovnalovi na čelo, že je na čase, aby na vlakovej stanici pribudli aspoň výťahy.
Chcem byť prošportový.
Štát, počuj, prispej ty radšej na atletické ovály, na malé moderné, funkčné a šetrné zimáky. Postav, alebo finančne pomôž v každom okresnom meste pri základnej škole pri výstavbe stredne veľkej viacúčelovej haly.
Alebo nič ty radšej nestavaj, vezmi 75 miliónov a ihneď zrealizuj myšlienku športových poukazov pre žiakov, ktorú máš v zákone, ale nevieš a nedokážeš nájsť na ne zdroje.
Štát, fakt nebuď dilino. Nechaj ten štadión Slovanu. Národný bude dosť. Sprostredkuj bossom klubu rokovanie s mestom a krajom, navrhni im trebárs založiť obchodnú spoločnosť Bratislava – VUC - Slovan. Využi svojich právnikov a porozmýšľaj o vecnom bremene.
Povedz cez hovorcov, nech odprezentujú ideu – vklad republiky bol 20 miliónov, 20 rokov sa na tom štadióne nesmie pestovať hliva ustricová, paradajky. Daj do zmluvy, že na národnej tráve sa nikdy nesmie postaviť nové Bonaparte.
Štát, skrátka nebuď dilino. Vložil si tam 10-20 miliónov, prispel si v posledných rokoch na štadióny aj iným mestám, dohodni si, že si to nároďáky odšportujú. Teraz dohodni cenu prenájmu, alebo počet zápasov.
A potom sa už začni venovať inému. Štát si tlstý, začni konečne na hrádzi poriadne behať, aby si zoštíhlel.

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu