Počujem, ale nerozumiem...

Máte problémy so sluchom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Máločo prinesie viac radosti zo života, ako chvíle strávené spoločne s rodinou a priateľmi. Sú okamihy, keď sa cítime dobre, uvoľnene, tešíme sa a rozprávame. Tieto chvíle patria k tomu najcennejšiemu, čo nám rodinný život dáva.

Je však medzi nami veľa ľudí, ktorí takéto stretnutia nemôžu prežiť naplno. Podaktorí sa dokonca začínajú takýmto stretnutiam vyhýbať, hoci sú pre nich cenné a dôležité. Strata kvality sluchu nebýva náhla, prichádza postupne a často s pribúdajúcim vekom. Výrok „Počujem, ale nerozumiem,“ je klasickým príznakom zhoršenia sluchu a hovorí o tom, že je čas navštíviť špecializovaného lekára – foniatra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre niekoho môže byť nosenie načúvacieho prístroja dehonestujúce, spájajúce sa s pocitom menejcennosti. Môžem Vás však ubezpečiť, že akékoľvek obavy sú dnes už neopodstatnené. V súčasnosti máme aj na Slovensku služby pre sluchovo postihnutých ľudí na vysokej úrovni. Moderné technologické riešenia dokážu úspešne a zároveň veľmi diskrétne sluchovú stratu potlačiť, až úplne obmedziť! Príkladom technologického vodcu je spoločnosť WIDEX, považovaná za špičku medzi načúvacími prístrojmi. Ich produkcia sa dnes orientuje výlučne len na 100% digitálne modely. V podstate ide o kombináciu miniatúrneho zosilňovača a počítača, ktorý zabezpečí, že „postihnutá“ osoba počuje perfektne za každých podmienok. Dnes je už štandardom počuť hovorené slovo kvalitne aj v hlučnom prostredí!

SkryťVypnúť reklamu

Špičkové modely spomínaného výrobcu ponúkajú aj možnosť hudobného programu, orientovaného výlučne na posluch hudby v celej jej farebnosti a dynamike. Nemenej dôležité je aj prevedenie načúvacieho prístroja. Pacient si po konzultácii so svojím foniatrom a personálom výdajne zdravotných pomôcok môže vybrať z 3-och prevedení: klasický závesný model (vešia sa za ucho), model „X“ (zvukovodový, ktorý sa aplikuje priamo do ucha, opticky je celý v uchu) a tzv. model „CIC“ (veľkosťou nepresahuje 20 mm, celý je zastrčený do zvukovodu a je prakticky neviditeľný). Ďalšou dôležitou etapou na ceste za dobrým sluchom je výroba ušnej koncovky na mieru! Iba takáto individuálne vyrobená ušná koncovka zaručí, že nosenie načúvacieho prístroja bude komfortné a prístroj splní svoj účel. Nakoniec si treba uvedomiť, že na načúvací prístroj si treba určitý čas zvykať, obvykle od troch týždňov až po tri mesiace. U detí sa vyžaduje väčšia trpezlivosť nie len od malého pacienta, ale aj od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Štát si dobre uvedomuje, že takáto pomoc stojí nemalé finančné prostriedky a preto aktívne pomáha postihnutým občanom úhradami cez zdravotné poisťovne. Prostriedky na skvalitnenie kvality života osôb trpiacich sluchovou stratou sa zďaleka neobmedzujú len na načúvacie prístroje. Dnes nie je problém kúpiť množstvo príslušenstva, pomáhajúceho pri pozeraní televízie, počúvaní rozhlasu, či pri telefonovaní. Inteligentná domová signalizácia, umožňujúca systémové prepojenie s ostatnými prvkami domácnosti, zreteľne Vás upozorní na prichádzajúci hovor alebo návštevu. Jedným slovom, ciest na aktívne zapojenie sluchovo postihnutých ľudí do života je dnes veľké množstvo. Najdôležitejšia je však komunikácia so svojím odborným lekárom a so špecializovanou výdajňou zdravotných pomôcok, ktorá všetky pomôcky prakticky predvedie, konzultuje s pacientom možnosti riešenia jeho problému individuálne a detailne ho inštruuje pri používaní načúvacieho prístroja a ostatných zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je na práci s ľuďmi trpiacimi týmto hendikepom tak jedinečné!? Zadosťučinenie. Radostný pacient, pred ktorým sa nanovo vyjavila ríša zvukov a vedomie, že aj vďaka môjmu úsiliu je život človeka XY opäť krajší a kvalitnejší.

Ivan Malý

Ivan Malý

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...nepoznám hranice, len myšlienkové pochody, ktoré sú občas pre mňa tak revolučné, že ma premieňajú v lepšieho človeka. Zoznam autorových rubrík:  ManželstvoVzťahyMyšlienkyZo života...SúkromnéČo ma živí

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu