Antivax má vážne celospoločenské následky

V posledných týždňoch som napísal niekoľko článkov o antivaxeroch vo verejnom priestore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Na moje veľké prekvapenie som dostal opakovane otázku, prečo útočím na neočkovaných. Na tejto otázke je najsmutnejšie to, že vôbec odznela. Zjavne sme sa nepochopili a preto toto nepochopenie je potrebné explicitne vysvetliť.

 Je pochopiteľné, ak má niekto obavy zo zdravotných následkov vakcinácie.

Strach z neznámeho a nepochopeného je prirodzený. Sú to proste skeptici, dôležité je s nimi diskutovať, predostierať im empirické údaje, argumenty a snažiť sa hlavne o to, aby diskusia neprebiehala tak, že sa obe strany navzájom nepočúvajú. Táto skupina nezahlcuje verejný priestor záplavou hnusu a hlúpostí a aj keď je na inej strane barikády ako ja, nemienim s nimi viesť žiadne vojny. Predsa, vychádzať z premisy, že ak štát zabezpečí pre svojich obyvateľov dostatok vakcín, je ochrana zdravia vecou individuálnej zodpovednosti je na Slovensku ilúziou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nenachádzam však v sebe dostatočne silné argumenty, aby som bol zhovievavý voči najdebilnejším šíriteľom hoaxov, ktorí majú spochybňovanie vakcinácie  takpovediac v popise práce. Nehovorím teraz o perverzných politických cynikoch, ako je alkoholom birmovaný Róbert Fico s jeho panoptikom,  fašista Marian Kotleba s jeho kamarilou, ani o slizkom Petrovi Pellegrínim, ktorí antivaxerstvo povýšili na svoj politický program . Hovorím o oligofrenikoch ( človek s nezvratným znížením intelektu ), ktorí zverejňovaním  a zdieľaním tupých hoaxov sledujú jediný cieľ – upozorniť na seba. Bohužiaľ tieto hoaxy v čase pandémie nie sú len výkrikmi do tmy, ale majú vážne celospoločenské dôsledky v podobe tretej  najnižšej zaočkovanosti v EÚ, tisícov nakazených denne a približne stovky mŕtvych každý boží deň. Už  nemôžeme  donekonečna ospravedlňovať  zdieľanie tých najprimitívnejších hoaxov, o ktorých si zrejme aj ich pôvodní autori mysleli, že im nikto nemôže uveriť prejavom ich „ úžasných intelektuálnych schopností „. Ako sa zhoršuje pandemická situácia, čím privolávame na seba čoraz viac vonkajšieho donucovania, šírenie ich lží, poloprávd, podrazov, argumentačných faulov je čoraz agresívnejšie a pohŕdavejšie. Ich svätý  boj proti vakcinácii sa neriadi logikou ani ratiom, ale týka sa výlučne citového prežívania.

Skryť Vypnúť reklamu

      Aké sú ďalšie spoločné znaky týchto intelektuálnych autistov s temnými sklonmi ?

Bezostyšné pasovanie sa za bojovníkov za ľudské práva, napriek tomu, že svoj život v slobodnej liberálnej demokracii považujú za úplnú samozrejmosť. Je to zvláštna nostalgia po socializme, obdiv ľudí úplne zbavených svedomia – Alexandra Lukašenka a Vladimmíra Putina, nenávisť k EÚ a  všetkému americkému. Dá sa na jednej strane dožadovanie sa slobody a ľudských práv a na druhej strane nostalgia za socializmom a obdiv k Lukašenkovi a Putinovi nazvať ešte znepokojivým paradoxom, alebo je to už pomätenosť v ich hlavách ?  Toto spojenie rozum proste neberie a nie je logické ani na prvý ani na stý pohľad. Tak vehementne sa dožadujú slobody a vylučujú aby boli do niečoho donucovaní, že zabudli, že ak nemá byť sloboda len prázdnym slovom, musí jej zodpovedať rovnaký rozsah zodpovednosti a povinností. Viac ako 16 OOO mŕtvych by mal byť varovným prstom nad domnelou samozrejmosťou slobody aj pre takých mentálnych hrubcov ako sú antivaxery.

Skryť Vypnúť reklamu

A USA ? Žije vlastnými problémami – posun demokratov príliš doľava a premena republikánov na stranu rasistickú a nacionalistickú, ktorá sa v nasledujúcich prezidentských voľbách v snahe získať moc, nebude štítiť poslať do boja znova oranžového mužíčka.

Ale to je pre ľudsky nezrelých antivaxerov príliš zložitá téma.             

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  237x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu