Na úvod si povedzme, čo si najlepšie vybavíme pod pojmom studený, nehostinný vesmír, s ktorým sa táto partia mladých ľudí okolo policajného prezidenta musí vyrovnať.
V prvom rade stále je to vírus, ktorý nás vytrestal viac než 16 tisícami mŕtvych a miliardovými škodami. Keďže obmedzenia boli ( oprávnene ) drakonické, policajti čelili emočne premršteným reakciám ľudí. Túto šialenú pandémiu, pokraj ekonomického kolapsu a z toho plynúcu obrovskú mieru frustrácie v spoločnosti polícia napriek tomu že toto bol ťažko predvídateľný jav polícia zvládla.
Do kategórie čiernych labutí ( teória, ktorá skúma zriedkavé a ťažko predvídateľné udalosti, ktoré majú významné následky ) spadajú aj následky expanzie veľkoruského imperializmu na Ukrajinu v podobe desiatok až státisícov utečencov ukrajinských žien a detí na naše územie. Aj vďaka polícii sa zatiaľ darí vyhnúť kolapsu na pokraji humanitárnej krízy.
Toľko udalosti nepredvídateľné, na ktoré sa nebolo možné pripraviť.
Až polícia pod novým vedením sa začala systematicky zaoberať prokremeľskými lžami, ktoré sú prostredníctvom sociálnych sietí aplikované stovkám miliónov ľudí vo svete za pár dní. Aj keď muži zákona nedokážu postihovať putinových „ kuchárov „, ktorí tieto trolie farmy financujú, počas akcií Matrioška a Kaťuša padli prvé prelomové obvinenia slovenských občanov pre špionáž v prospech Ruska. Predstava, že toto by bolo možné za predchádzajúcich vlád je absolútne nereálna.
Do množiny „ studený, nehostinný vesmír „ zaradíme aj hodnotovo vykastrovaných politikov – Borisa Kollár a Róberta Fica. Politickým klaunom typu Andreja Danka a Ľuboša Blahu sa dnes venovať nebudeme, pretože by sme tým vyčerpali celý priestor vymedzený pre tento text. Sú a navždy zostanú len poľutovaniahodným predmetom anekdôt.
Prostomyselný jedinec limonádových románov Boris Kolár nazval vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu „ čurillovskou mafiou „ Aj keď ho považujem za človeka, ktorý zvládne len polovicu písmen z abecedy, práve on by mal vedieť čo je to mafia. Tieto slová nám mnoho prezrádzajú o autorovi. Vyšetrovanie trestných činov je trochu zložitejšia vec, ako posielanie srdiečok a vyfoteného famfulína prostredníctvom sociálnych sietí svojim faninkám s vlhkou vagínou.
Útoky Róberta Fica na vyšetrovateľov NAKA sú síce zvrátené, ale sebecky racionálne. Tomuto nezodpovednému šialencovi ide o to, či zbytok života strávi v árešte, alebo nie. Viac slov si nezaslúži.
V ére Tibora Gašpara najväčšiu hrozbu pre políciu predstavovali tí, ktorí sedeli na jej vrchole. Na tlačovkách sme boli konfrontovaní s niečím, čo sa nedá nazvať inak ako nesúvislá mätež slov, ktoré neniesli žiadny význam. U Michala Hamrana slová dostávajú svoj pravý zmysel, nezostávajú prázdnymi zvukmi a tým opravuje povrchný a skreslený mediálny obraz polície Až partia okolo Hamrana pochopila, že polícia nie je len uniformná vojenská jednota kasárenského dvora, ale permanentne vyvíjajúci sa organizmus. Naprávajú zlyhania z minulosti v režime - identifikácia problému, stanovenie príčiny, stanovenie riešenia.
Morálne ukotvení ľudia v čele polície a správne zvolený demokratický štýl riadenia, ktorý je charakterizovaný nielen v obojstrannej komunikácii medzi nadriadeným a podriadeným, ale aj v komunikácii s verejnosťou, znova povedie k nárastu dôvery ľudí v túto inštitúciu, ľudí, ktorým má polícia slúžiť.