"Študenti nevedia písať" (U nás a inde 12)

a prečo nie je všetko zlato, čo je z cudziny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je smutné počúvať, že aj francúzske školstvo je v zlom stave. Ako učiteľa pôsobiaceho na vysokej škole, z rodiny troch generácií učiteľov, ma vždy zaujímaly školy v zahraničí a či tendencie k zmenám, aplikované v našom školstve podľa vzoru cudziny, sú tie najlepšie, aké môžu byť... A vidím, že nie. Rozhovor s Aude Denizot, pedagogičkou, autorkou knihy "Prečo naši študenti nevedia písať", poukazuje na to, že mnohé z metód, zavádzaných u nás, už vo Francúzsku urobili svoju paseku. Hodnota učiteľského platu je polovičná než v minulom tisícročí, a tak učí väčšinou len ten, kto sa lepšie uživiť nevie. A tak je učiteľstvo pokorná masa uplatňovateľov (z)vôle byrokratov Ministerstva školstva. Nič Vám to nepripomína?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len pár bodov z rozhovoru: 1, nadmerné používanie MOBILOV u detí naštrbáva integritu ich života, ako aj života rodín. 2, ODSUDZOVANIE MEMOROVANIA vedie k tomu, že na vysokej si potom študenti nedokážu zapamätať ani jednoduchý údaj. 3, dôraz na tom, "NECH ŽIAK NA TO PRÍDE SÁM", zabíja čas a znemožňuje stavať pevné znalostné základy. 4, sexuálna výchova na základnej škole - by mala prebiehať diskrétnejšie, a nie v rámci celej triedy. 5, žiaci NEVEDIA PÍSAŤ - z hľadiska pravopisu, ale hlavne z hľadiska obsahu: nedokážu sa vyjadriť - ústňe ani písomne. 6, nevedia ČÍTAŤ, nechápu zložitejšiu četbu, dlhšie vety, nedokážu si z čítaného odniesť to, čo by mali.

SkryťVypnúť reklamu

Propagované kroky, ktoré mali mať za účel potláčanie nerovností a detraumatizovanie detí pochádzajúcich z problematického prostredia, nespĺňajú tento účel. Práve naopak - postupuje hlúpnutie populácie. Podľa prof. Denizot-ovej ide elitistickej smotánke práve o to, aby čo najširšia vrstva spoločnosti bola čo najhlúpejšia. Cieľ masovej idiotizácie Denizot nazýva "idiokraciou": takých ľudí je totiž oveľa ľahšie ovplyvňovať, ovládať a diktovať im. Ako vidno, obdivovaný elitistický systém francúzskych vysokých škôl slúži skutočne len úzkej vrchnej vrstvičke zvanej les élites (a u nás absurdne chápanej ako plurál). Ideál "vzdelaného národa" - toho francúzskeho, ku ktorému sme vzhliadali aj my - sa zrejme stáva minulosťou...

SkryťVypnúť reklamu

Asi by sa naše ministerstvá školstva - slovenské aj české - mali zamyslieť. Nie je všetko zlato, čo je zo zahraničia. Alebo ide aj u nás o idiokraciu?

Link na rozhovor s Aude Denizot:
https://www.youtube.com/watch?v=Hgm7G_E5Zfs

Ivan R. V. Rumánek

Ivan R. V. Rumánek

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  258x

Τί δεῖ με χορεύειν; Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu