Halina Pawlovská, Jan Kraus a “umami” (Chute 2)

Pani Pawlovská ma vo včerajšej show Jana Krausa prekvapila. Žiarila svojím obvyklým humorom až srandou a la „len ona”, uvedomil som si, že je v nej niečo krehké, niečo zraniteľné, niečo, čo som akosi nepocítil pri oso

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 Halina Pawlovská bola včera u Jana Krausa vystavená nečakanej ofenzíve – mala robiť degustátora. Akémusi blivajzu tváriacemu sa ako rizoto, ktoré ochutnávala s gracióznosťou jemnej dámy, neochotne vyťahujúcej spoza svojich obranných dosiek ľavú ruku, aby si vidličkou nabrala nečakané a nie vábne sústo, na ktoré očividne vôbec nemala chuť. Ale ako odmietnuť pohostenie od hostiteľa úrovne Jana Krausa?!

 Pani Pawlovská volila radšej o kuchyni hovoriť, než musieť skutočne jesť, a tak sa pustila aj do tajomných zákutí japonských chutí, keď spomenula exoticky znejúci výraz „umami” v súvislosti s chuťou glutamátu sodného, jednou zo základných príchutí východných kuchýň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ale čo to teda „umami” vlastne je? Je to podstatné meno k výrazom, keď nám niečo chutí, keď je to chutné. „Chutnosť/dobrosť/chuť/ „říz”...” My na to ani výraz nemáme. Ako ani na ďalšie pojmy ťažko dosiahnuteľnej japonskej kuchyne – ako som písal v mnohých orientalistických blogoch, posledný z ktorých je:

http://orient.blog.sme.sk/c/275248/Susi-sa-moze-jest-rukou.html#t2

 Základné „umami” japonským jedlám dodáva soli podobný prášok, ktorý sa nazýva „adži-no moto”. Doslova to znamená „základ chuti”. Hoci u nás sa na túto chuť pozerá s nedôverou, pretože je to vraj glutamát sodný a môže byť karcinogénny ako všetky chemikálie v jedlách, Japonci hovoria, že adži-no moto je extrakt vyrábaný z morských rias, a teda že je úplne absurdné, aby sa niekto bál používať ho do jedál. Nakoniec, polovica japonských jedál by bez neho stratila svoju typickú príchuť. Je dostať aj zmiešaný s morskou soľou ako „adži-šio”, tj. „soľ s chuťou”.

SkryťVypnúť reklamu

 Adžinomoto používa moja mama už celé roky – odkedy som ho začal voziť z Japonska, a dáva ho do všetkého možného. Hlavne si vraj už bez neho nevie predstaviť paprikáš a omáčky... Ďalší možný tip pre hľadačov nových chutí.

 Umami však japonským jedlám nedodáva len adžinomoto. Je tu aj chuť jemnej japonskej sójovej omáčky. Jemný ryžový ocot. Potom prípravok „daši” – vývar zo špeciálnej morskej riasy a tuniačích vločiek, základ veľmi jemnej, často nepostrehnuteľnej – ale nepostrádateľnej – rybacej príchuti. A chuť zázvoru. Chuť sezamu. Bieleho alebo čierneho... Chuť mirinu – zvareného sake, ktoré už vychladlo a tak k pitiu nie je dosť kvalitné, ale do varenia je ako stvorené...

SkryťVypnúť reklamu

 Všetky tieto chute a vône sa mi vybavili, keď pani Pawlovská včera hovorila o umami.

Ivan R. V. Rumánek

Ivan R. V. Rumánek

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  251x

Τί δεῖ με χορεύειν; Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu